Po jakich studiach najlepiej się zarabia? Na pierwszym miejscu jednak nie informatyka

Autor:
pb//az
Źródło:
ela.nauka.gov.pl, tvn24.pl
Matura 2023. Uczniowie po maturze z języka polskiego
Matura 2023. Uczniowie po maturze z języka polskiego TVN24
wideo 2/4
TVN24Matura 2023. Uczniowie po maturze z języka polskiego

W czerwcu rozpoczyna się rekrutacja na większość polskich uczelni wyższych. Tegoroczni maturzyści mają czas do lipca, aby zdecydować, jaki kierunek będą studiować. Pomocne może okazać się zestawienie tych kierunków, których absolwenci od razu po uzyskaniu dyplomu mogą liczyć na bardzo dobre zarobki. Bada to ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).

Na wielu polskich uczelniach rozpoczęły się już rekrutacje na studia wyższe, które potrwają do lipca. Na przykład, na Uniwersytecie Warszawskim rekrutacja rozpoczęła się 6 czerwca i potrwa do 7 lipca, na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczęła się 1 czerwca i potrwa odpowiednio do 9 i 10 lipca, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczęła się 1 czerwca i potrwa do 11 lipca, z kolei na Uniwersytecie Łódzkim trwa już od 5 maja i zakończy się 7 lipca.

Znaczna część tegorocznych maturzystów zastanawia się właśnie nad wyborem najlepszego kierunku studiów. Przypominamy więc, po jakich kierunkach można najlepiej zarobić.

ZOBACZ TEŻ: Oto najlepsze uczelnie świata. Jak wypadły polskie uniwersytety? Ranking CWUR 2023

Po jakich studiach najlepiej się zarabia?

Zgodnie z najnowszymi informacjami dostępnymi w ogólnopolskim systemie monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA), na najwyższe zarobki zaraz po studiach mogą liczyć absolwenci kierunku Executive Master of Business Administration na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu - 20 803,37 zł brutto (niestacjonarne, II stopnia). Na kolejnych miejscach znajdują się kierunki informatyczne z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wrocławskiego (niestacjonarne, II stopnia) oraz Politechniki Warszawskiej (niestacjonarne, II stopnia) i Gdańskiej (stacjonarne, II stopnia), których zarobki brutto wynoszą między 14,7-16,5 tys. zł.

Collegium Novum, główny budynek Uniwersytetu JagiellońskiegoShutterstock

W związku z tym, że stawki te nie uwzględniają sytuacji na lokalnym rynku pracy i kosztów utrzymania, ELA sugeruje korzystać ze względnych wskaźników zarobków i bezrobocia, co lepiej odzwierciedla rzeczywistą sytuację zawodową absolwentów. W tym przypadku nadal jednak najlepiej wypadają osoby, które ukończyły Executive Master of Business Administration oraz kierunki informatyczne na Politechnice Gdańskiej i Warszawskiej oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wrocławskim.

Jeśli zaś chodzi o wskaźnik bezrobocia, bez żadnego problemu pracę powinni znaleźć absolwenci edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, pielęgniarstwa na Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze oraz transportu na Politechnice Świętokrzyskiej.

Sytuacja absolwentów po poszczególnych dziedzinach kształcenia

Z kolei jeśli chodzi o sytuację absolwentów po poszczególnych dziedzinach kształcenia, to spośród kierunków humanistycznych najwyższe zarobki osiągają absolwenci historii sztuki na UW - 7992,94 zł brutto. W dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych są to absolwenci informatyki stosowanej na Politechnice Warszawskiej - 15 437,66 tys. zł, w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu to absolwenci pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Legnicy - 9517,39 zł, z obszaru nauk rolniczych to absolwenci leśnictwa z Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi - 8670,12 zł, z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych to absolwenci informatyki stosowanej na UJ - 16 517,93 zł, z dziedziny nauk społecznych to wspomniany już wrocławski kierunek Executive Master of Business Administration, z dziedziny nauk teologicznych to teologia z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie - 5476,56 zł i z dziedziny sztuki to absolwenci grafiki na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi - 6204,71 zł.

Absolwenci bez doświadczenia zawodowego

Gdyby wziąć pod uwagę natomiast tylko absolwentów studiów stacjonarnych, którzy przed uzyskaniem dyplomu nie mieli doświadczenia na rynku pracy, najlepiej po studiach radzą sobie osoby, które ukończyły studia magisterskie z inżynierii i analizy danych na Politechnice Warszawskiej - zarobią oni 10 057,75 zł brutto i będą poszukiwać pracy przez niecałe 2,5 miesiąca. Na drugim miejscu są absolwenci teleinformatyki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (9942,58 zł brutto, czas poszukiwania pracy to 0,69 miesiąca), a na trzecim miejscu absolwenci informatyki stosowanej również na AGH (9866,07 zł brutto, czas poszukiwania pracy to 0,43 miesiąca).

ZOBACZ TEŻ: Niemedyczne uczelnie z pozwoleniami na tworzenie kierunków lekarskich

Nowe kierunki na polskich uczelniach

Na rok akademicki 2023/2024 wiele polskich uczelni zdecydowało się wprowadzić nowe kierunki studiów. Na Uniwersytecie Warszawskim pojawiła się np. nanoinżynieria, biofizyka, cyberbezpieczeństwo, polityka kulturalna i zarządzanie w kulturze czy polityka publiczna. Na Uniwersytecie Gdańskim utworzony został kierunek Tourism and Hospitality, a także japonistyka czy sztuka kreatywnego pisania. Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pojawiła się chemia medyczna z projektowaniem leków, hydrologia, meteorologia i klimatologia, zmiany klimatu Ziemi czy geoslawistyka. Z kolei na Uniwersytecie Wrocławskim pojawią się m.in. medyczna biotechnologia molekularna, Eastern European Jewish Studies, prawo e-biznesu czy etyka. Uniwersytet Jagielloński przygotował z kolei elektroradiologię i filologię ukraińską.

Autor:pb//az

Źródło: ela.nauka.gov.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości