62 procent mieszkańców Polski popiera protest mediów, który odbył się w ubiegłą środę - takie wyniki sondażu pracowni Kantar podał Komitet Badań Radiowych. Większość respondentów przychyliło się do opinii, że rząd wykorzystuje pandemię COVID-19 do osłabienia niezależnych mediów.
W środę znaczna część prywatnych mediów protestowała we wspólnej akcji "Media bez wyboru". Dzień wcześniej kilkadziesiąt redakcji opublikowało list otwarty do władz i polityków w sprawie nowej daniny medialnej, którą zamierza wprowadzić większość rządząca.
Zgodnie z projektem Ministerstwa Finansów do opłacenia daniny będą "obowiązani dostawcy usług medialnych, nadawcy, podmioty prowadzące kino, podmioty umieszczające reklamę na nośniku zewnętrznym reklamy oraz wydawcy". Próg wpływów z reklam dla tej grupy to milion złotych. Dla wydawców prasowych ma on stanowić 15 milionów złotych. Konkretne stawki składki mają zależeć od wysokości wpływów, dochodzą nawet do 15 procent.
Poparcie we wszystkich grupach wiekowych
W sondażu pracowni Kantar dla Komitetu Badań Radiowych, przeprowadzonym następnego dnia po akcji "Media bez wyboru", 91 procent ankietowanych oświadczyło, że zauważyło protest mediów.
62 procent respondentów stwierdziło, że popiera ten protest. To dominująca deklaracja we wszystkich grupach wiekowych i wśród mieszkańców różnego rodzaju miejscowości, przy czym największe poparcie wyrazili mieszkańcy średnich oraz dużych miast (od 20 do 500 tysięcy mieszkańców), gdzie 70-72 proc. respondentów poparło protest mediów.
Większość Polaków obawia się świata bez mediów niezależnych
69 procent respondentów stwierdziło, że akcja uświadomiła im, jak ważna jest możliwość korzystania z różnorodnych mediów. 65 procent badanych zgodziło się z poglądem, że rząd wykorzystuje pandemię COVID-19 do osłabienia mediów niezależnych. 66 procent przyznało, że obawia się świata bez niezależnych mediów, a 67 procent uznało za prawdziwą opinię, że niezależne media stoją na straży demokracji.
72 procent respondentów zgodziło się, że nowa opłata od reklam uderzy w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a 68 procent - że danina ta spowoduje wzrost cen produktów i usług.
Kantar Polska przeprowadził badanie dla Komitetu Badań Radiowych na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1010 osób w wieku 15-75 lat. Badanie techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) zrealizowano 11 lutego 2021 roku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl