TVN24 | Polska

Estońskie wojsko pomaga Polakom przy granicy z Białorusią

TVN24 | Polska

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP
Kaja Kallas: nie poddamy się szantażowi ze strony reżimu Łukaszenki
Kaja Kallas: nie poddamy się szantażowi ze strony reżimu ŁukaszenkiTVN24
wideo 2/7
TVN24Kaja Kallas: nie poddamy się szantażowi ze strony reżimu Łukaszenki

Żołnierze z Estonii wspierają polskie służby przy granicy z Białorusią. "Ich zadaniem jest budowa i naprawa tymczasowego ogrodzenia" - przekazał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W czwartek szef BBN Paweł Soloch informował, że prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o zgodzie na pobyt na terytorium RP żołnierzy Wielkiej Brytanii oraz Estonii. Od 2 grudnia do 30 kwietnia przyszłego roku do 155 brytyjskich żołnierzy i do 150 estońskich wojskowych będzie realizowało zadania związane ze wsparciem inżynieryjnym i rozpoznawczym operacji Sił Zbrojnych RP prowadzonej w strefie nadgranicznej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

O zadaniach żołnierzy poinformował w niedzielę na Twitterze szef MON. "Wojska estońskie pomagają na granicy polsko-białoruskiej. Zadaniem żołnierzy z Estonii jest budowa i naprawa tymczasowego ogrodzenia oraz udrożnienie połączeń drogowych" - napisał w mediach społecznościowych Mariusz Błaszczak.

Obostrzenia w strefie nadgranicznej

Od środy do 1 marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są między innymi mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy. Zgodnie z nowelizacją prawa, która umożliwiła wprowadzenie tego zakazu, na czas określony i na określonych zasadach, komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

Zakaz wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przylegających do granicy z Białorusią. Wcześniej na tym samym obszarze, od 2 września do 30 listopada, obowiązywał stan wyjątkowy.

Obostrzenia w strefie nadgranicznej wynikają z kryzysu migracyjnego wywołanego przez reżim Alaksandra Łukaszenki na granicach Białorusi z Unią Europejską w odwecie za wprowadzone sankcje. Jak informowano, wojsko ze wsparciem brytyjskich i estońskich jednostek naprawia - uszkodzone podczas działań migrantów wspieranych przez służby białoruskie - bariery graniczne i zabezpiecza technicznie granicę.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/mblaszczak

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości