TVN24 | Polska

Żołnierze z Wielkiej Brytanii i Estonii w Polsce. Prezydent wydał zgodę

TVN24 | Polska

Autor:
tas
Źródło:
PAP
Wallace: nie dopuścimy do tego, aby sytuacja na granicy zaogniała się jeszcze bardziej
Wallace: nie dopuścimy do tego, aby sytuacja na granicy zaogniała się jeszcze bardziejTVN24
wideo 2/5
TVN24Wallace: nie dopuścimy do tego, aby sytuacja na granicy zaogniała się jeszcze bardziej

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch poinformował w czwartek, że prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o zgodzie na pobyt na terytorium Polski żołnierzy Wielkiej Brytanii oraz Estonii. Wojskowi mają wesprzeć działania polskiego wojska w czasie kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy UE i NATO.

"Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o zgodzie na pobyt na terytorium RP żołnierzy Wielkiej Brytanii oraz Estonii, do wsparcia działań polskiego wojska w kryzysie na wschodniej granicy UE i NATO. Dziękujemy Wielkiej Brytanii i Estonii za solidarność, wsparcie polityczne i wojskowe!" - napisał na Twitterze Paweł Soloch.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

BBN uściśliło natomiast, że "zgodnie z postanowieniem Prezydenta komponenty brytyjskie (do 155 żołnierzy) i estońskie (do 150 żołnierzy) od 2.12 do 30.04 będą realizowały zadania związane ze wsparciem inżynieryjnym i rozpoznawczym operacji Sił Zbrojnych RP, prowadzonej w strefie nadgranicznej".

Kryzys migracyjny przy granicy z Polską

Wiosną tego roku gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na sankcje.

Od 2 września do 30 listopada w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego obowiązywał stan wyjątkowy.

Od 1 grudnia do 1 marca w pasie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy. Zgodnie z nowelizacją prawa, która umożliwiła wprowadzenie tego zakazu, na czas określony i na określonych zasadach, komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

Zakaz wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przylegających do granicy z Białorusią.

Autor:tas

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości