Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wydała zgodę na powołanie Andrzeja Klesyka na stanowisko prezesa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. - podano w komunikacie. Klesyk sprawował już tę funkcję w latach 2007-2015.
21 stycznia 2025 r. Klesyk został członkiem rady nadzorczej PZU; pod koniec stycznia rada nadzorcza PZU delegowała go do wykonywania czynności prezesa zarządu PZU, do czasu uzyskania zgody KNF. Wówczas ze składu zarządu odwołany został ówczesny prezes Artur Olech. Klesyk został delegowany do czasowego wykonywania czynności do czasu powołania prezesa zarządu.
Sylwetka nowego prezesa PZU
Klesyk jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Wydziału Nauk Społecznych, oraz Harvard Business School, gdzie uzyskał tytuł MBA. Odbył też szkolenia za granicą związane z sektorem finansowym i zarządzaniem, w tym ogólnoświatowe szkolenia dla partnerów i dyrektorów zarządzających The Boston Consulting Group.
Grupa PZU podaje na swojej stronie internetowej, że Klesyk rozpoczął karierę zawodową w latach 1989-1991 jako asystent na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od kwietnia 1990 r. do stycznia 1991 r. pełnił funkcję asystenta doradcy ministra w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. Od stycznia do sierpnia 1991 r. pracował jako researcher w Kidder, Peabody Company, Coopers & Lybrand w Nowym Jorku.
Od lutego do grudnia 2000 r. Klesyk był prezesem Inteligo Financial Services S.A., a od grudnia 2000 r. do lutego 2003 r. wchodził w skład zarządu banku Bankgesellschaft Berlin (Polska) SA. Od kwietnia 2003 r. do grudnia 2007 r. pełnił funkcję partnera i dyrektora zarządzającego The Boston Consulting Group w Warszawie, gdzie współpracował m.in. z PZU przy realizacji projektów ubezpieczeniowych, związanych z likwidacją szkód, direct insurance, assistance oraz ładu korporacyjnego i relacji w ramach Grupy PZU.
Andrzej Klesyk był szefem PZU od grudnia 2007 r. Odpowiadał wówczas za zarządzanie spółką oraz Grupą PZU. Z funkcji prezesa zrezygnował na początku grudnia 2015 r. po przejęciu władzy przez PiS. W czasie jego prezesury w 2009 r. zakończony został konflikt Ministerstwa Skarbu Państwa z Eureko w sprawie prywatyzacji PZU, dzięki czemu Skarb Państwa uniknął płacenia miliardowego odszkodowania, a PZU miało otwartą drogę do oferty publicznej. W maju 2010 r. akcje PZU zadebiutowały na warszawskiej giełdzie.
Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA jest największą instytucją finansową w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. W skład Grupy wchodzi blisko 100 podmiotów - spółek i funduszy. Poza PZU i PZU Życie, w grupie są Bank Pekao i Alior Bank oraz m.in. Link 4.
Połączenie PZU i Pekao
Na czele Grupy stoi PZU, od 2010 r. spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa PZU zarządza ok. 300 mld zł aktywów i świadczy usługi dla 22 milionów klientów w pięciu krajach. Skarb Państwa w PZU ma 34,2 proc. akcji.
Na początku czerwca br. PZU i Bank Pekao podpisały memorandum o współpracy w celu przeprowadzenia potencjalnej transakcji połączenia do 30 czerwca 2026 roku. Jak informowały firmy, transakcja zakłada podział PZU na spółkę holdingową i operacyjną, a następnie włączenie tej pierwszej do Banku Pekao.
Głównymi celami są uproszczenie struktury grupy, zwiększenie efektywności bancassurance oraz osiągnięcie synergii przychodowych. Spółki oczekują, że efektem potencjalnej transakcji, obwarowanej szeregiem warunków i niezbędnych do uzyskania zgód, będzie uwolnienie nadwyżki kapitałowej sięgającej nawet 20 mld zł.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Momot/PAP