Chorują nawet kilkumiesięczne dzieci. "Potrzebna jest ścisła współpraca z rodzicami"

Aktualnie czytasz: Chorują nawet kilkumiesięczne dzieci. "Potrzebna jest ścisła współpraca z rodzicami"
Źródło: Anna Kuzmenko/Shutterstock
To była czteromiesięczna dziewczynka, u której zdiagnozowaliśmy chorobę Crohna o ciężkim przebiegu. Pacjentka miała zmiany okołoodbytnicze, przetokę. Ostatecznie wykonano u niej przeszczep komórek macierzystych - tak swoją najmłodszą pacjentkę z nieswoistą chorobą zapalną jelit (NZJ) wspominał w podcaście "Wywiad Medyczny" Joanny Kryńskiej w TVN24+ profesor Jarosław Kierkuś, gastrolog i pediatra z Centrum Zdrowia Dziecka. Grupa pacjentów z NZJ jest coraz bardziej liczna, nikogo też już nie dziwią wczesne diagnozy. Leczenia przyczynowego nadal nie opracowano.
Artykuł dostępny w subskrypcji
Kluczowe fakty:
  • Nieswoiste choroby zapalne jelit to przewlekłe choroby o podłożu autoimmunologicznym o charakterze rzutowo-remisyjnym.
  • NZJ diagnozuje się u coraz młodszych pacjentów - nawet kilkumiesięcznych.
  • Nieswoiste zapalenia jelit wywołują szereg dokuczliwych objawów, głównie ze strony układu pokarmowego, prowadzących nierzadko do wykluczenia społecznego pacjentów.
  • W Polsce w ostatnich latach znacznie poprawił się dostęp do leczenia. Chorym na NZJ można zaproponować szeroką gamę dostępnych terapii, w tym leki biologiczne i drobnocząsteczkowe. Po wyczerpaniu refundowanych opcji możliwy jest udział w badaniach klinicznych nowych terapii.

Nieswoiste zapalenia jelit (NZJ) to choroby o podłożu autoimmunologicznym, czyli wywołujące nieprawidłową reakcję układu odpornościowego, prowadzącą do niszczenia komórek narządów, w tym przypadku przewodu pokarmowego i jak sama nazwa wskazuje - głównie jelit. Do NZJ zalicza się głównie chorobę Leśniowskiego-Crohna (Ch. L-C.) i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG).

Czytaj także: