Koronawirus w Polsce. W listopadzie potwierdzono ponad pół miliona zakażeń

Źródło:
tvn24.pl
Zgony a szczepienia. Rzecznik resortu zdrowia podał statystyki
Zgony a szczepienia. Rzecznik resortu zdrowia podał statystykiTVN24
wideo 2/21
Zgony a szczepienia. Rzecznik resortu zdrowia podał statystykiTVN24

W listopadzie koronawirusem SARS-CoV-2 zakaziło się ponad pół miliona Polaków, zmarło ponad siedem tysięcy. W co najmniej trzech województwach czwarta fala epidemii COVID-19 wyraźnie zaczęła opadać, jednak w innych regionach wciąż rośnie. Zobacz dane na wykresach.

Jak przebiegała w Polsce epidemia COVID-19 w listopadzie? Żeby móc to przeanalizować, musieliśmy poczekać na raport Ministerstwa Zdrowia opublikowany w środę, 1 grudnia. Codzienne komunikaty są publikowane przed południem i zawierają informacje o koronawirusie, które spłynęły do resortu dzień wcześniej. To dlatego minister zdrowia Adam Niedzielski we wtorek mógł podać najnowsze dane w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, która rozpoczęła się o godz. 7.30. Również dlatego pełen obraz sytuacji w ubiegłym miesiącu dają dane publikowane przez ministerstwo od 2 listopada do 1 grudnia włącznie. Co z nich wynika?

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Po pierwsze, w ciągu miesiąca potwierdzono w Polsce ponad 538 tysięcy nowych zakażeń SARS-CoV-2. Ile dokładnie? To zależy. Suma liczb podawanych przez Ministerstwo Zdrowia w codziennych raportach to 538 614 infekcji. Jednak jeśli od liczby wszystkich infekcji odnotowanych od początku epidemii, jaka znalazła się w raporcie z 1 grudnia, odjąć tę podawaną 1 listopada, to wyjdzie nam 538 986. Skąd te rozbieżności? Resort w codziennych tweetach powtarza zastrzeżenie, że w systemie teleinformatycznym na bieżąco wprowadzane są korekty.

To samo zastrzeżenie dotyczy liczby ofiar śmiertelnych epidemii, które umarły w listopadzie. Było ich na pewno ponad 7,1 tysiąca. Jeśli zastosujemy pierwszą metodę liczenia, będzie to dokładnie 7134, jeśli drugą – 7141.

Polska była szesnastym państwem na świecie, gdzie liczba zakażeń przekroczyła trzy miliony. Czytaj więcej >>>

Koronawirus w Polsce. Jedna siódma wszystkich zakażeń miała miejsce w listopadzie

Od początku pandemii w Polsce wykryto ponad 3,5 miliona przypadków koronawirusa. Z tego ponad pół miliona w listopadzie 2021 roku. To jedna siódma, czyli około 15 procent potwierdzonych wszystkich zakażeń w ciągu 21 miesięcy od momentu ogłoszenia stanu epidemii w naszym kraju.

Pół miliona to także liczba zakażeń, jakie zostały wykryte na Mazowszu od początku epidemii. Próg ten został przekroczony 24 listopada. Mazowieckie jest najludniejszym województwem w kraju. To także tutaj potwierdzono najwięcej infekcji spośród wszystkich regionów. W środę ich liczba doszła do 531 685. To wciąż mniej niż liczba wykrytych infekcji w listopadzie w całej w Polsce.

Ponad pół miliona mieszkańców Mazowsza zakaziło się koronawirusem od początku pandemii. Czytaj więcej >>>

Koronawirus w Polsce. Czy czwarta fala przestała rosnąć?

Koniec miesiąca przyniósł pozytywne wiadomości. Epidemiczna fala w ostatnich dniach najpierw rosła, ale coraz wolnej, by w końcu – jak wynika z danych opublikowanych we wtorek – po raz pierwszy nieznacznie opaść. Jednak komunikat Ministerstwa Zdrowia opublikowany w środę znów przyniósł informację o wzrostach.

Jak w ogóle mierzy się wysokość epidemicznej fali? Ponieważ dane o nowych zakażeniach, publikowane codziennie przez Ministerstwo Zdrowia, wahają się w zależności od dnia tygodnia, bardziej miarodajna jest krocząca średnia, obliczana na podstawie danych z ostatnich siedmiu dni. Każdego dnia bierze się pod uwagę nowy raport ministerstwa, a przestaje się uwzględniać dane sprzed tygodnia. I tak liczy się dzień po dniu.

Od połowy lipca, wraz z czwartą falą epidemii, wskaźnik ten rósł praktycznie nieprzerwanie. Drobne wahania rzędu kilku zakażeń zdarzyły się w sierpniu, a w pierwszej połowie listopada w statystykach pojawiły się większe spadki wynikające z tego, że przy okazji świąt 1 i 11 listopada dane trafiały do codziennych raportów z większym opóźnieniem niż zwykle, więc publikacje resortu zdrowia były zaniżone. Na początku listopada (dane opublikowane 2.11.) notowano średnio 7497 infekcji dziennie. Pod koniec miesiąca, według danych opublikowanych w poniedziałek średnia dzienna w Polsce była trzy razy wyższa i sięgała 23 293 przypadków.

We wtorek spadliśmy jednak do poziomu 23 170 infekcji, w środę znów nastąpił wzrost - średnio 23 268 zakażeń. Czy to oznacza, że czwarta fala będzie teraz opadać? Albo że będzie się wahać, utrzymując się na mniej więcej stałym poziomie? Jest jeszcze za wcześnie, by odpowiedzieć na te pytania. Sprzeczne sygnały napływają bowiem z poszczególnych województw. W niektórych wyraźnie widać, że apogeum czwartej fali jest już za nimi, w innych wzrosty są dynamiczne.

Koronawirus w poszczególnych województwach

We wrześniu i październiku koronawirus rozwijał się przede wszystkim w dwóch województwach na wschodzie Polski – lubelskim i podlaskim. Po przeliczeniu średniej liczby zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców okazywało się, że pod koniec października na Lubelszczyźnie mieliśmy ponad cztery razy więcej infekcji niż w całej Polsce, a na Podlasiu – ponad trzy razy więcej.

W listopadzie koronawirus stał się problemem całej Polski. Tymczasem i na Lubelszczyźnie, i na Podlasiu czwarta fala osiągnęła apogeum w drugim tygodniu listopada i od tego czasu – mimo pewnych wahań – wyraźnie opada.

Dziś w obu wschodnich województwach średnia liczba zakażeń przeliczona na 100 tys. mieszkańców jest niższa niż ten sam wskaźnik dla całej Polski.

Również na Mazowszu daje się zauważyć, że czwarta fala zaczęła opadać, ale trend ten ma krótszą historię niż na Lubelszczyźnie i Podlasiu.

W pozostałych województwach wyraźnych spadków nie widać. Na Pomorzu Zachodnim dane z raportu opublikowanego w środę przyniosły – po raz kolejny w ostatnich dniach – najwyższą średnią liczbę zakażeń od początku epidemii.

Dynamicznie czwarta fala rośnie między innymi na Śląsku i w Wielkopolsce.

Z kolei na Warmii i Mazurach średnia dzienna liczba zakażeń może wkrótce okazać się najwyższą od początku epidemii.

Koronawirus w Polsce. Aktualna sytuacja

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 29 064 nowych i potwierdzonych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci kolejnych 570 osób, które chorowały na COVID-19. Zarówno liczba nowych infekcji, jak i ofiar śmiertelnych są najwyższe od kwietnia.

Liczba aktywnych przypadków, czyli Polaków, którzy aktualnie przechodzą zakażenie, doszła w środę do 436 456. To trzeci najwyższy wynik od początku epidemii w Polsce. Tylko 24 i 25 listopada 2020 roku z powodu koronawirusa chorowało więcej Polaków, w szczytowym momencie było ich nieco ponad 440 tysięcy.

Autorka/Autor:Rafał Lesiecki

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Szefowie resortów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej w poniedziałek jednomyślnie zdecydowali o przedłużeniu sankcji gospodarczych na Rosję - informuje Reuters. Do tej pory sprawę przedłużenia sankcji blokowały Węgry. Za wycofanie swojego weta miały otrzymać zapewnienie, że Komisja Europejska będzie dalej negocjować z Ukrainą możliwość tranzytu gazu przez jej terytorium.

Reuters: Unia Europejska przedłuży sankcje na Rosję, Węgry wycofują weto

Reuters: Unia Europejska przedłuży sankcje na Rosję, Węgry wycofują weto

Źródło:
Reuters, PAP

Z ciężarówki przewożącej materiały budowlane podczas zakrętu wypadł pręt i wbił się w auto jadące tuż za nim - przekazała straż pożarna. Dwie osoby są ranne.

Pręt wbił się w jadące auto. Są ranni

Pręt wbił się w jadące auto. Są ranni

Źródło:
TVN24

Zapadł wyrok w sprawie gwałtu ze szczególnym okrucieństwem na mieszkance podwarszawskiego Legionowa. Oskarżonemu groziło dożywocie. Sąd skazał go jednak na 20 lat więzienia. Wyrok jest nieprawomocny.

Wyrok za brutalny gwałt w Legionowie

Wyrok za brutalny gwałt w Legionowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aplikacja DeepSeek AI Assistant, za którą odpowiada chiński startup, wyprzedziła ChatGPT - podał Reuters. Stała się najwyżej ocenianą bezpłatną aplikacją dostępną w sklepie Apple App Store w Stanach Zjednoczonych.

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Źródło:
Reuters

Donald Trump zrobił "pierwszy ewidentny fałszywy krok" w sprawie wojny w Ukrainie - ocenia w publicysta włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Jak wskazuje, prezydent Stanów Zjednoczonych nie dotrzymał obietnicy zakończenia walk w ciągu dwóch dni, a "ręka wyciągnięta do Rosjan spotkała się z pogardliwymi reakcjami Moskwy".

"Pierwszy fałszywy krok" Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy

"Pierwszy fałszywy krok" Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

W obu silnikach samolotu Jeju Air, który rozbił się w grudniu o betonowe ogrodzenie na pasie startowym lotniska Muan w Korei Południowej, znaleziono szczątki ptaków. Z opublikowanego wstępnego raportu ze śledztwa nie wynika jednak, co mogło być bezpośrednią przyczyną katastrofy, w której zginęło 179 osób.

Wstępny raport po katastrofie samolotu Jeju Air. Oto co wykryto w silnikach

Wstępny raport po katastrofie samolotu Jeju Air. Oto co wykryto w silnikach

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Do 31 stycznia właściciele nieruchomości muszą przekazać samorządom informacje o obecności na swoich posesjach wyrobów z azbestu. W przypadku niedopełnienia obowiązku może grozić im grzywna.

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał do pielęgnowania pamięci o Holokauście. "Ponad milion ludzi z marzeniami i nadziejami zostało zamordowanych przez Niemców" - napisał na X w 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Minister edukacji Niemiec Cem Ozdemir odniósł się do wyników badań zleconych przez organizację Jewish Claims Conference, z których wynika, że "więcej niż jeden na dziesięciu Niemców w wieku od 18 do 29 lat nigdy nie słyszał terminu Holokaust".

Scholz: wielu młodych ludzi w Niemczech prawie nic nie wie o Holokauście

Scholz: wielu młodych ludzi w Niemczech prawie nic nie wie o Holokauście

Źródło:
PAP

Prokuratura umorzyła śledztwo, które toczyło się w sprawie wyborów samorządowych w gminie Korycin (Podlaskie). W kwietniu zeszłego roku wygrał – jednym głosem - wieloletni wójt Mirosław Lech. Jego kontrkandydatka zarzuciła mu, że namawiał osoby niezamieszkałe w gminie, żeby się przemeldowały. Śledczy nie znaleźli jednak na to dowodów. Wójt nadal może więc sprawować swój mandat. W listopadzie wygrał ponownie. Już większą liczbą głosów.  

Wygrał wybory jednym głosem. Decyzja prokuratury

Wygrał wybory jednym głosem. Decyzja prokuratury

Źródło:
PAP

Aż dwie trzecie spośród osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2, przez ponad rok ma objawy PCS (post-Covid-19 Syndrome). To przede wszystkim zmęczenie, zaburzenia funkcji poznawczych i trudności z oddychaniem. Ale nie tylko. Nowe badanie przeprowadzili badacze z Uniwersytetu we Freiburgu.

Zmagasz się ze zmęczeniem, nie możesz spać? To może być PCS

Zmagasz się ze zmęczeniem, nie możesz spać? To może być PCS

Źródło:
PAP

53-letni obywatel Włoch trafił do aresztu. Wcześniej mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące kierowania na terenie Polski i Włoch zorganizowaną grupą przestępczą. Jak ustalili śledczy, efektem było pranie brudnych pieniędzy w kwocie ponad 35 mln euro i narażenie na uszczuplenia podatkowe w kwotach ponad 43 mln zł i 3 mln euro. Podejrzanemu 53-latkowi grozi do 25 lat więzienia. Zarzuty usłyszały też dwie inne osoby.

Włoch podejrzany o pranie w Polsce brudnych pieniędzy. Chodzi o ponad 35 milionów euro

Włoch podejrzany o pranie w Polsce brudnych pieniędzy. Chodzi o ponad 35 milionów euro

Źródło:
Prokuratura Regionalna w Łodzi

W Pelplinie (woj. pomorskie) samochód z nieznanych jak dotąd przyczyn wpadł z mostu do rzeki Wierzycy. Poszkodowanego na brzeg wyciągnęli świadkowie zdarzenia. Nim trafił pod opiekę służb, udało mu się przywrócić jego funkcje życiowe.

Samochód spadł z mostu do rzeki

Samochód spadł z mostu do rzeki

Źródło:
TVN24

Dziewięć osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz posiadania narkotyków. Wśród podejrzanych jest trzech żołnierzy z jednostek wojskowych w Giżycku i Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie). - Członkowie grupy byli bezwzględni wobec osób i firm, z których ściągali haracze - mówi rzecznik CBŚP. Wszyscy zatrzymani trafili do aresztu.

Areszt dla żołnierzy podejrzanych o przemyt i handel narkotykami

Areszt dla żołnierzy podejrzanych o przemyt i handel narkotykami

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24/PAP

Były zastępca szefa CBA Daniel Karpeta ponownie nie stawił się przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa. Komisja zdecydowała o wystąpieniu do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o ukaranie świadka karą porządkową w wysokości trzech tysięcy złotych.

Były wiceszef CBA znów nie stawił się przed komisją do spraw Pegasusa. Jest wniosek o karę

Były wiceszef CBA znów nie stawił się przed komisją do spraw Pegasusa. Jest wniosek o karę

Źródło:
PAP
Auschwitz jest w nas. Niemal co czwarty Polak dotknięty wojenną traumą?

Auschwitz jest w nas. Niemal co czwarty Polak dotknięty wojenną traumą?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed Ścianą Straceń podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Uroczystości odbywają się w poniedziałek w Miejscu Pamięci Auschwitz, zarówno w Oświęcimiu, jak i Brzezince. Najważniejszymi gośćmi będzie około 50 ocalałych, byłych więźniów niemieckich obozów.

"Jesteśmy dzisiaj strażnikami pamięci". 80. rocznica wyzwolenia Auschwitz

"Jesteśmy dzisiaj strażnikami pamięci". 80. rocznica wyzwolenia Auschwitz

Źródło:
TVN24/PAP

Gdy Karol Nawrocki kierował Muzeum II Wojny Światowej i zajmował apartament w jego części hotelowej, miał do niego klucz, a nie kartę elektroniczną. Dzięki temu mógł wchodzić i wychodzić w dowolnym momencie - pisze w poniedziałek "Gazeta Wyborcza", powołując się na jednego z pracowników administracji muzeum. Ponadto, według gazety, Nawrocki "nie był jedynym pomieszkującym w części hotelowej" muzeum.

Nawrocki miał własny klucz do apartamentu muzeum. "Mógł wchodzić i wychodzić w dowolnym momencie"

Nawrocki miał własny klucz do apartamentu muzeum. "Mógł wchodzić i wychodzić w dowolnym momencie"

Źródło:
Gazeta Wyborcza, TVN24

Departament Zasobów Wewnętrznych USA ogłosił w niedzielę, że Zatoka Meksykańska będzie oficjalnie nazywana Zatoką Amerykańską, a najwyższy szczyt Ameryki Północnej Denali staje się górą McKinley, aby "uhonorować dziedzictwo amerykańskiej wielkości". Zarządzenie w tej sprawie podpisał wcześniej prezydent Donald Trump.

Wróciła góra McKinley, jest Zatoka Amerykańska. Decyzje Trumpa wchodzą w życie

Wróciła góra McKinley, jest Zatoka Amerykańska. Decyzje Trumpa wchodzą w życie

Źródło:
PAP

Szwecja wszczęła dochodzenie w sprawie podejrzenia poważnego sabotażu po uszkodzeniu kabla telekomunikacyjnego na Morzu Bałtyckim. Statek podejrzany o dokonanie sabotażu został zajęty - poinformowała w niedzielę szwedzka prokuratura. Na opublikowanych przez media zdjęciach widać, że jedna z jego kotwic jest uszkodzona.

Statek zajęty po incydencie na Bałtyku ma uszkodzoną kotwicę

Statek zajęty po incydencie na Bałtyku ma uszkodzoną kotwicę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę w miejscowości Krusze (Mazowieckie) kierowca samochodu osobowego uderzył w drzewo. 25-letni mężczyzna zginął na miejscu.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. 25-latek nie żyje

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. 25-latek nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała "gwałtowny wzrost wymiany handlowej" pomiędzy Warszawą a Kijowem. Polski eksport na Ukrainę wzrósł od 2021 roku ponad dwukrotnie - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

Źródło:
PAP

Deklarowana kwota, jaką Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała podczas 33. Finału, wyniosła rekordowe 178 531 625 złotych. Środki z tegorocznej zbiórki pod hasłem "Gramy na zdrowie!" zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

Źródło:
tvn24.pl

Kolumbia zgodziła się przyjąć deportowanych ze Stanów Zjednoczonych migrantów - poinformował w oświadczeniu sekretarz prasowy Białego Domu w niedzielę wieczorem. Wcześniej prezydent Kolumbii Gustavo Petro ogłosił 25-procentowe cła na import z USA. Była to odpowiedź na taryfy, restrykcje wizowe i sankcje nałożone na Kolumbię przez prezydenta Donalda Trumpa za odmowę przyjęcia lotów deportujących.

Jest oświadczenie Białego Domu po prezydenckim spięciu. Nie będzie wojny celnej

Jest oświadczenie Białego Domu po prezydenckim spięciu. Nie będzie wojny celnej

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą. Na południu kraju do wieczora w poniedziałek należy spodziewać się silnego wiatru. W porywach jego prędkość może sięgać nawet 80 kilometrów na godzinę.

Silny wiatr wciąż będzie zagrożeniem. Są ostrzeżenia

Silny wiatr wciąż będzie zagrożeniem. Są ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W minionym roku na policyjne skrzynki mailowe wpłynęło prawie 30,6 tysiąca zgłoszeń dotyczących agresywnych i niebezpiecznych zachowań na drogach. To więcej niż rok wcześniej, gdy policjanci odebrali ponad 29,5 tysięcy zgłoszeń - wynika z policyjnych statystyk.

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Źródło:
PAP

Ściana Straceń, Blok 11, rampa kolejowa zwana Judenampe oraz oczywiście brama główna z napisem głoszącym, że "Praca czyni wolnym". W byłym niemieckim obozie Auschwitz sporo jest miejsc, które stały się powszechnie kojarzonymi symbolami. Dziś obchodzimy 80. rocznicę wyzwolenia obozu.

Brama z napisem "Arbeit macht frei", Blok 11, Ściana Straceń. Miejsca symbole w Auschwitz

Brama z napisem "Arbeit macht frei", Blok 11, Ściana Straceń. Miejsca symbole w Auschwitz

Źródło:
PAP

Dziś mija 80 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Rozpoczęły się pierwsze uroczystości rocznicowe w Oświęcimiu. Wieczorem mają wziąć w nich udział między innymi król Karol III i kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Do Polski przybył również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Do Polski przybył Wołodymyr Zełenski

80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Do Polski przybył Wołodymyr Zełenski

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters
"Uchodźcy z TikToka" w chińskiej aplikacji. "Prędzej oddałbym swoje DNA partii komunistycznej, niż wrócił na Instagram"

"Uchodźcy z TikToka" w chińskiej aplikacji. "Prędzej oddałbym swoje DNA partii komunistycznej, niż wrócił na Instagram"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nadal nie są znane przyczyny katastrofy budowlanej, do której doszło przy Bernardyńskiej 10 w Lublinie. Zawaliła się tam część ściany XIX-wiecznej kamienicy. Budynek trzeba było zburzyć. Tymczasem nadzór budowlany pozwolił, żeby do swoich mieszkań wrócili mieszkańcy dwóch sąsiednich kamienic. Specjaliści uznali, że stan, w jakim są budynki nie zagrażają życiu i zdrowiu.

Katastrofa przy Bernardyńskiej 10. Trwa ustalanie przyczyn. Sąsiedzi wrócili już do swoich mieszkań

Katastrofa przy Bernardyńskiej 10. Trwa ustalanie przyczyn. Sąsiedzi wrócili już do swoich mieszkań

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mieszkanka Rawy Mazowieckiej rozpakowywała zakupy, kiedy usłyszała, że ktoś otworzył drzwi wejściowe do jej domu. W przedpokoju stał mężczyzna z nożem w ręku. Napastnik zaczął się z szarpać z kobietą i ranił ją w skroń. Sprawca został zatrzymany niedługo potem i trafił do aresztu. Grozi mu do trzech lat więzienia.

W domu zobaczyła nieznajomego. Miał nóż

W domu zobaczyła nieznajomego. Miał nóż

Źródło:
tvn24.pl

Tysiące formacji skalnych znajdujących się w pobliżu naturalnej granicy między północną a południową półkulą Marsa mogą być kolejnym dowodem na istnienie wody na tej planecie - twierdzą naukowcy. Najnowsze badania sugerują, że ten obszar Czerwonej Planety mógł zostać ukształtowany przez erozję wodną kilka miliardów temu.

"To jak próba zrozumienia fabuły książki, w której brakuje większości stron"

"To jak próba zrozumienia fabuły książki, w której brakuje większości stron"

Źródło:
CNN

Ponad 40 procent Polaków uważa, że kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powinien zapłacić za korzystanie z apartamentu w muzealnym kompleksie hotelowym - wynika z sondażu IBRiS na zlecenie Radia ZET. Nawrocki korzystał z noclegów, kiedy pełnił funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.

Czy Karol Nawrocki powinien zapłacić za noclegi w apartamencie? Sondaż

Czy Karol Nawrocki powinien zapłacić za noclegi w apartamencie? Sondaż

Źródło:
PAP

Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Sprawiedliwości Andrzej Krasnodębski po wszczęciu postępowania dyscyplinarnego przedstawił zarzuty sędziom Sądu Apelacyjnego w Warszawie Przemysławowi Radzikowi oraz Michałowi Lasocie. Chodzi o sprawy dotyczące niesłusznych oskarżeń wobec sędziego Waldemara Żurka.

Sędziowie Przemysław Radzik i Michał Lasota usłyszeli zarzuty

Sędziowie Przemysław Radzik i Michał Lasota usłyszeli zarzuty

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ponad 150 strażaków brało udział w gaszeniu pożaru ratusza 12. dzielnicy Paryża. Według miejscowych władz nikt nie odniósł obrażeń, jednak iglica gmachu grozi zawaleniem.

Nocny pożar paryskiego ratusza. Zabytkowa iglica grozi zawaleniem

Nocny pożar paryskiego ratusza. Zabytkowa iglica grozi zawaleniem

Źródło:
ENEX, Le Monde

Młody płetwal antarktyczny (Balaenoptera bonaerensis) pojawił się w rejonie południowych wód Sydney. Ssak podążał za promem przez kilka minut, dzięki czemu wiele osób mogło go dostrzec. Naukowcy przekazali, że takie sytuacje nie zdarzają się często.

"Nigdy nie słyszałam, żeby płetwal antarktyczny zachowywał się w taki sposób"

"Nigdy nie słyszałam, żeby płetwal antarktyczny zachowywał się w taki sposób"

Źródło:
The Guardian

Sfałszowane wybory na Białorusi po raz kolejny pokazują, że reżim boi się woli narodu - oświadczyła w niedzielę Swiatłana Cichanouska, przebywająca na emigracji liderka białoruskiej opozycji. Szefowa unijnej dyplomacji zapowiada kolejne sankcje dla Białoruś, a Radosław Sikorski kpi ze "słabego" wyniku Łukaszenki. Według badania exit poll na Alaksandra Łukaszenkę miało zagłosować 87,6 procent wyborców.

"Wybory" na Białorusi. "Tylko 87,6 procent kocha swojego baćkę?!"

"Wybory" na Białorusi. "Tylko 87,6 procent kocha swojego baćkę?!"

Źródło:
PAP

Ministerstwo informacji Sierra Leone powiadomiło, że "bada doniesienia medialne" w sprawie holenderskiego barona narkotykowego i groźnego przestępcy Josa Leijdekkersa. Agencja Reutera opublikowała nagranie z mszy, na którym widać Leijdekkersa. Według nieoficjalnych informacji, miał poślubić córkę prezydenta tego kraju.

Prezydent na mszy, tuż za nim niebezpieczny przestępca. Nagranie

Prezydent na mszy, tuż za nim niebezpieczny przestępca. Nagranie

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, tvn24.pl

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W 2010 roku w Polsce było 58,9 tysiąca salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Pod koniec 2024 roku było ich już ponad 132 tysiące - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". - Liczba salonów systematycznie rośnie, co jest oznaką rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi - mówi w rozmowie z dziennikiem Tomasz Starzyk, rzecznik wywiadowni Dun & Bradstreet, która przygotowała raport na ten temat.

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Źródło:
"Rzeczpospolita"