Ponad pół miliona mieszkańców Mazowsza zakaziło się koronawirusem od początku pandemii

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Premier: czwarta fala już jest, będzie miała charakter wydłużony, za to nie będzie tak gwałtowna
Premier: czwarta fala już jest, będzie miała charakter wydłużony, za to nie będzie tak gwałtownaTVN24
wideo 2/6
TVN24Premier: czwarta fala już jest, będzie miała charakter wydłużony, za to nie będzie tak gwałtowna

Koronawirusa od początku pandemii potwierdzono już u ponad 500 tysięcy mieszkańców Mazowsza. Ostatnie sto tysięcy zakażeń przybyło w niespełna dwa miesiące. Najnowsze dane pokazują, że Warszawa zmierza ku szczytowi czwartej fali. W środę odnotowano tu najwięcej nowych infekcji SARS-CoV-2 od marca ubiegłego roku.

W środę resort zdrowia poinformował o 5277 nowych zakażeniach koronawirusem na Mazowszu. Na terenie województwa zmarło 61 osób, które chorowały na COVID-19. Pośród nich u 49 zdiagnozowano również schorzenia współistniejące. Z dobowych raportów epidemicznych gromadzonych przez naszą redakcję od początku pandemii wynika, że od marca 2020 roku do 24 listopada 2021 roku potwierdzono już ponad 500 tysięcy infekcji SARS-CoV-2 w województwie mazowieckim.

Uwagę zwraca tempo przyrostu nowych zachorowań. Do drugiej połowy listopada ubiegłego roku na Mazowszu potwierdzono łącznie 100 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba wszystkich infekcji przekroczyła 200 tysięcy w połowie lutego tego roku. Najszybszy przyrost nowych zachorowań to trzecia fala pandemii. Do granicy 300 tysięcy zakażeń dotarliśmy w nieco ponad miesiąc (przekroczona została 26 marca).

Latem sytuacja nieco się uspokoiła, dopiero pod koniec września łączna suma zakażeń SARS-CoV-2 w województwie wyniosła 400 tysięcy. Kolejne jesienne tygodnie to coraz szybszy przyrost nowych infekcji. Tym razem niespełna w dwa miesiące przybyło kolejne 100 tysięcy przypadków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Czwarta fala koronawirusa na Mazowszu

Pierwsza fala koronawirusa na Mazowszu to początek wiosna 2020 roku. Najwięcej nowych zakażeń SARS-CoV-2 w województwie potwierdzono 7 kwietnia 2020 r. - 182. Szczyt drugiej fali pandemii na Mazowszu przypadł na koniec października ubiegłego roku. Wówczas najwyższy dobowy bilans nowych zakażeń koronawirusem odnotowano na 27 października - 3529 przypadków. Liczba zachorowań zaczęła spadać w drugiej połowie listopada.

Trzecia fala nabrała rozpędu wraz z końcem lutego tego roku. Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 rosła systematycznie, a szczyt przypadł na 26 marca, gdy potwierdzono 5264 nowe infekcje.

Latem pandemia wyraźnie wyhamowała. Od końca maja aż do pierwszej połowy września na Mazowszu wykrywano mniej niż 100 nowych zakażeń koronawiursem dziennie. Sytuacja zaczęła pogarszać się pod koniec miesiąca, a z każdym dniem października i listopada coraz szybciej przybywało nowych infekcji. Najnowsze dane, ze środy to najwyższy dobowy bilans czwartej fali i najwyższy od początku epidemii w Polsce - pozytywne wyniki testów w kierunku SARS-CoV-2 otrzymało 5277 mieszkańców Mazowsza.

Premier Mateusz Morawiecki Morawiecki - odnosząc się do dyskusji na Radzie Medycznej w niedzielę - powiedział w poniedziałek, że "czwarta fala już jest z nami". - Prawdopodobnie będzie miała wydłużony charakter, za to nie tak gwałtowny, nie o tak dużym przyroście zgonów, czyli tego, co jest największą tragedią - dodał.

Koronawirus w Warszawie

W środę, 24 listopada, potwierdzono najwięcej nowych zakażeń koronawirusem w Warszawie od początku pandemii. W raporcie Ministerstwa Zdrowia mowa jest o 2449 potwierdzonych infekcjach SARS-CoV-2.

Środowe dane są wyższe od statystyk ze szczytu trzeciej fali pandemii, wówczas 27 marca pozytywne wyniki testów otrzymało 2329 mieszkańców Warszawy. Natomiast w czwartej fali pandemii - do wczoraj - tylko dwukrotnie przekroczona została liczba ponad dwóch tysięcy zakażeń w ciągu doby - 17 i 18 listopada.

W stolicy zmarło 21 osób chorych na COVID-19. Wszystkie miały również choroby współistniejące.

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości