Niedzielski: cały czas mamy bardzo wysokie poziomy zakażeń, hospitalizacji i zgonów

TVN24 | Polska

Autor:
akw,
asty/kg
Źródło:
TVN24, PAP
Niedzielski: poprawia się sytuacja w szpitalnictwieTVN24
wideo 2/5
TVN24Niedzielski: poprawia się sytuacja w szpitalnictwie

Cały czas mamy bardzo wysokie poziomy zakażeń, hospitalizacji i zgonów - mówił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej dotyczącej obostrzeń. Jak jednak przyznał, wydaje się, że apogeum mamy za sobą. Konferencję relacjonowaliśmy na tvn24.pl.

Minister zdrowia Adam Niedzielski nie wykluczał wcześniej, że obostrzenia będą znoszone regionalnie. Szef resortu zdrowia wskazywał, że priorytetem jest przywrócenie edukacji, a więc powrót do szkół podstawowych uczniów klas 1-3. Według jego wypowiedzi w dalszej kolejności odmrażanie będą usługi – między innymi branża fryzjerska i kosmetyczna, handel wielkopowierzchniowy, hotele, a na końcu restauracje i siłownie. Zdaniem szefa Ministerstwa Zdrowia większego luzowania obostrzeń należy spodziewać się na przełomie maja i czerwca.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Na tvn24.pl relacjonujemy konferencję:

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 16:04

  Zakończyła się konferencja ministra zdrowia. Za tydzień odbędzie się kolejna, także dotycząca obostrzeń. Dziękujemy za uwagę, spokojnego dnia.

  >> Zobcz podsumowanie dzisiejszych decyzji rządu

 • 15:58

  Niedzielski o rekomendacji dla nadchodzących, majowych wyborów prezydenckich w Rzeszowie: Toczy się dyskusja, nie ma tu decyzji.

 • 15:58

  Niedzielski o tym, czy resort zdrowia wie o "praktykach niektórych placówek, które wystawiają skierowanie na szczepienie płatnie": Narodowy Program Szczepień gwarantuje darmowe szczepienie. Jeśli ktokolwiek pobiera za to środki, to są to działania nielegalne. Jeśli takie sygnały do nas dochodzą, to NFZ weryfikuje te informacje.

 • 15:54

  Niedzielski o tym, czy jest zadowolony z aktualnego tempa szczepień: Współpraca z ministrem Michałem Dworczykiem (rządowym pełnomocnikiem ds. szczepień - red.) wyglada bardzo dobrze. Tempo ograniczone jest dostawami. Widać bardzo wyraźny progres, jeśli chodzi o systematyczne zwiększanie liczby szczepień z miesiąca na miesiąc. Z tego jestem bardzo zadowolony.

 • 15:51

  Niedzielski o możliwości otwarcia obiektów na świeżych powietrzu, na przykład ogródków restauracji wobec tego, że możliwy jest sport na świeżym powietrzu: Tutaj mamy zgodę, co do tego, jaka bedzie sekwencja przywracania obostrzeń. Po weekendzie majowym najprawpodobniej otworzymy instytucje kultury.

 • 15:49

  Niedzielski o doniesieniach w sprawie fałszywych szczepionek: Ryzyko tego, żeby w oficjalnym obiegu pojawiła się podróbka szczepionki praktycznie nie istnieje.

 • 15:48

  Niedzielski o potwierdzonych w Polsce mutacjach koronawirusa: Zidentyfikowaliśmy brytyjską, południowoafrykańską i nigeryjską. Nie zidentyfikowaliśmy jeszcze mutacji brazylijskiej.

 • 15:44

  Niedzielski o możliwym znoszeniu obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu: Dyskutujemy o tym. Głównym kryterium, które będzie decydowało o tym, jest częstotliwość zakażeń. Odniesiemy się do tego w przyszłą środę.

 • 15:42

  Rozpoczynają się pytania do ministra zdrowia.

 • 15:40

  Niedzielski: To pierwsze ruchy. W przyszłym tygodniu przedstawimy bardziej szczegółowy plan, na cały maj, który obejmie między innymi branżę hotelarską czy gastronomiczną. Zapowiemy także plany co do wesel czy tym podobnych uroczystości.

 • 15:39

  Niedzielski: W pozostałych województwach, od poniedziałku 26 kwietnia, przywracamy działalność salonów urody, fryzjerskich i kosmetycznych.

 • 15:39

  Niedzielski: W pozostałych województwach od najbliższego poniedziałku przywracamy edukację hybrydową w klasach I-III.

 • 15:38

  Niedzielski: Jeśli chodzi o województwa, gdzie mamy trudną sytuację, to w tych województwach utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia.

  To pięć województw: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie.

 • 15:35

  Niedzielski: Analizując sytuację staramy się patrzeć na regiony. Nadal mamy regiony, gdzie sytuacja, jeśli chodzi o zakażenia, jest trudna. To Śląsk, Dolny Śląsk, Wielkopolska, dalej województwo łódzkie oraz opolskie. Na drugim biegunie mamy Podlasie, Podkarpacie oraz Warmię i Mazury. Rozbieżność, przy średniej krajowej 36,3 (średniej dziennej liczby zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców), jest duża.

 • 15:34

  Niedzielski: To pozytywne informacje, ale te informacje muszą uwzględniać to, że cały czas mamy wysokie poziomy zakażeń, hospitalizacji i zgonów.

 • 15:33

  Niedzielski: Najtrudniejszym parametrem jest liczba zgonów. Tutaj również wydaje się, że apogeum mamy za sobą. Mamy bardzo wysoką liczbę zgonów, ale mniejszą niż tydzień temu.

 • 15:33

  Niedzielski: Wydaje się, że mamy za sobą apogeum zachorowań i hospitalizacji. W obu tych sytuacjach trzeba powiedzieć, że poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na wysokim poziomie.

 • 15:32

  Niedzielski: Poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. Widzimy także spadek zlecanych badań przez lekarzy POZ. Mamy do czynienia z blisko jedną trzecią w okresie ostatnich dwóch tygodni.

 • 15:31

  Konferencję relacjonować będziemy na żywo na antenie TVN24 oraz w internecie.

 • 15:31

  Rozpoczyna się konferencja ministra zdrowia.

 • 15:25

  Obecnie większość obostrzeń obowiązuje do 25 kwietnia, ale od 19 kwietnia zostały otwarte żłobki i przedszkola. Hotele pozostaną nieczynne do 3 maja włącznie.

  Jak zapowiadał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, większego luzowania obostrzeń należy spodziewać się bliżej przełomu maja i czerwca.

 • 15:23

  Szef MEiN Przemysław Czarnek przedstawia właśnie informacje na temat matur i egzaminów ósmoklasistów. Deklaruje, że odbędą się one stacjonarnie i we wcześniej zaplanowanych terminach.

  - Nie będzie żadnych testów na koronawirusa przed egzaminem. Nie chcemy stresować ani maturzystów ani ósmoklasistów. Obostrzenia sanitarne i reżim wystarczą - oświadczył Czarnek.

 • 15:21

  Wirusolog, profesor Włodzimierz Gut tłumaczył niedawno, że epidemia będzie w pełni pod kontrolą "dopiero przy kilkudziesięciu nowych przypadkach dziennie". Ocenił, że 10 tysięcy potwierdzonych zakażeń dziennie "to wciąż bardzo dużo".

  CZYTAJ WIĘCEJ: Warunek do spełnienia, by epidemię dało się kontrolować

 • 15:19

  Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiadał dziś, że zmiany w ograniczeniach będą wprowadzane wieloetapowo.

 • 15:13

  Doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw walki z COVID-19 mówił dziś na antenie TVN24, że jeśli chodzi o obostrzenia, powinniśmy myśleć o regionalizacji.

  - Widać, że województwo warmińsko-mazurskie, lubelskie, podlaskie ma znacznie spokojniejszą sytuację. Pośrednimi województwami są Pomorze i Mazowsze, natomiast południe Polski, szczególnie Dolny Śląsk, Śląsk, Małopolska i Wielkopolska, tam sytuacja jest wciąż niespokojna - wymienił.

 • 15:11

  Według zapowiedzi ministra zdrowia, w pierwszej kolejności ma być przywracana edukacja i powrót do szkół dzieci z klas I-III szkoły podstawowej.

 • 15:09

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 13 926 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.

 • 15:07

  Dzień dobry! Rozpoczynamy relację w oczekiwaniu na konferencję w sprawie decyzji o obostrzeniach. Głos ma zabrać minister zdrowia Adam Niedzielski.

Andrusiewicz: rozważany jest regionalny wariant luzowania obostrzeńTVN24

Koronawirus w Polsce. Aktualne obostrzenia

Tydzień temu podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że dotychczasowe obostrzenia dotyczące handlu i usług zostaną przedłużone do 25 kwietnia, czyli do najbliższej niedzieli. Z kolei hotele i obiekty noclegowe przynajmniej do 3 maja pozostaną zamknięte.

Od poniedziałku 19 kwietnia wznowiona została pełna działalność żłobków i przedszkoli. Ponadto od poniedziałku obiekty sportowe na otwartym powietrzu mogą działać także na potrzeby sportu amatorskiego, ale obowiązuje limit do 25 osób.

Do 25 kwietnia obowiązują następujące obostrzenia:

- zamknięte szkoły, nauczanie wciąż odbywa się zdalnie, - zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, kasyna, - zamknięte baseny, sauny, solaria, - zamknięte salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie, - zamknięte centra i galerie handlowe (za wyjątkiem między innymi sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni), - zamknięte sklepy meblowe i budowlane powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych,

- limity w placówkach handlowych, na targach czy poczcie: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych oraz 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych, - limity w obiektach kultu religijnego: 1 osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości minimum 1,5 metra oraz obowiązku zakrywania ust i nosa.

Autor:akw, asty/kg

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: