Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot zdobył II nagrodę w konkursie dziennikarskim Silesia Press. Doceniono go za reportaż "Gdzie on są?", opowiadający historię rodziców zaginionego ukraińskiego żołnierza, którzy starali się uzyskać odpowiedź na pytanie, co się stało z ich synem. Główną nagrodę otrzymała Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice za reportaż "Jestem wojną".
W czwartek w Katowicach odbyła się gala XIX edycji konkursu dziennikarskiego Silesia Press. Dziennikarz Paweł Szot z "Faktów" TVN znalazł się wśród laureatów. Zdobył II nagrodę za reportaż "Gdzie oni są?"
Szot dotarł do rodziców zaginionego ukraińskiego żołnierza i opowiedział ich historię. Wład - ich syn - miał 22 lata i karabin 10 lat starszy od siebie. Bronił miasta Popasna w obwodzie ługańskim.
Był jednym z bohaterów innego reportażu, który ukazał się w "Faktach" TVN tuż przed rosyjską agresją. Kilka tygodni później kontakt z młodym porucznikiem się urwał. Tylko w brygadzie, w której służył Wład, w pierwszych tygodniach wojny zaginęło kilkuset żołnierzy.
Taką samą nagrodą uhonorowany został Marek Mierzwiak z Polskiego Radia Katowice za audycję "Ścieżki miłości", w której w nieoczywisty sposób opowiada o artystach, a także Michał Wroński z portalu ŚLĄZAG za tekst "Dekomunizacyjny bilans wojewody", w którym podsumował proces dekomunizacji nazw ulic, placów i instytucji w regionie.
Ewa Niewiadomska otrzymała nagrodę główną
Dziennikarka Polskiego Radia Katowice Ewa Niewiadomska zdobyła główną nagrodę Silesia Press za reportaż "Jestem wojną". Podczas czwartkowej gali powiedziała, że przyczynkiem do tego materiału była pomoc dla artystów z Ukrainy.
Bohaterkami "Jestem wojną" są aktorki Kateryna Vasiukova i Nina Zakharova, które do Polski trafiły 2022 r. po eskalacji rosyjskiej agresji w Ukrainie.
- Wraz z Robertem Talarczykiem (dyrektorem Teatru Śląskiego – przyp. red.) zastanawialiśmy się, co możemy zrobić dla tych, którzy stracili nie tylko swoje domy, ale również swoje teatry. Zwróciliśmy się z apelem do aktorów, aby zgłosili się do Teatru Śląskiego – przypomniała Niewiadomska.
Tak powstał spektakl "5:00. UA" w reżyserii Yulii Maslak, a Vasiukova i Zakharowa zaczęły stale występować na scenach Teatru Śląskiego i Teatru Zagłębia.
Niewiadomska była w przeszłości nagradzana w konkursie Silesia Press, ale po raz pierwszy zdobyła nagrodę główną. W Radiu Katowice zajmuje się kulturą. Prowadzi m.in. audycje "Moc kultury", "Pozytywka' i "Poczet pisarzy polskich". Zasiada w radzie programowej Teatru Śląskiego.
Szereg nagrodzonych i wyróżnionych
III nagrodą Silesia Press doceniono Izoldę Czmok z TVP Katowice, która nagrała dokument "Naumiony", opowiadający o teatrze amatorskim z Ornontowic.
Taką samą nagrodą uhonorowano Katarzynę Pachelską ze ŚLĄZAG-a za rozmowy z autorką książki "Ciało huty" Anną Cieplak i Dorotą Kobielą-Welchman, scenarzystką i reżyserką m.in. nominowanego do Oscara filmu "Chłopi".
Z kolei Wojciech Królikowski z TVP1 został nagrodzony za reportaż "Życie w cieniu muru" o sierocińcu prowadzonym przez polskie zakonnice w Betlejem.
Jury wyróżniło także Annę Sojkę z Polskiego Radia Katowice za cykl "Leksykon lekarzy", Tomasza Porębskiego z TVP3 Katowice za reportaż "Nie kupię ci lizaka", Pawła Jędrusika TVS za reportaż "Wrócić" oraz Monikę Chrobak ze Studia Dokumentalnego Polskiego Radia za reportaże "Śladami Jana Kiepury" oraz "Kim będę".
Wyróżnienie specjalne przekazano rzecznikowi prasowemu Sądu Okręgowego w Katowicach Marianowi Zawale, redakcji działającej od 30 lat "Trybuny Górniczej" oraz Regionalnej Izbie Przemysłowo-Handlowej.
Natomiast likwidator Polskiej Agencji Prasowej Marek Błoński wręczył Odznakę Zasłużony dla PAP Stanisławowi Jakubowskiemu. To nestor fotografii prasowej na Górnym Śląsku, który w Centralnej Agencji Fotograficznej, później Dziale Foto PAP, pracował przez ponad 30 lat. Za fotoreportaż z akcji ratunkowej w Kopalni "Generał Zawadzki" w 1970 r. otrzymał nagrodę World Press Photo.
Konkurs organizuje Stowarzyszenie Mediów Regionalnych SILESIA, które powstało w kwietniu 2002 r. w Katowicach. "Członkami są dziennikarze niemal wszystkich mediów w regionie oraz byli dziennikarze, którzy obecnie prowadzą agencje PR, firmy promocyjno-wydawnicze. Stowarzyszenie stawia sobie za cel m.in. popularyzowanie idei integracji europejskiej, informowanie o wszelkich aspektach związanych z przystąpieniem Polski do UE. A także integrację środowiska dziennikarskiego" - czytamy na stronie stowarzyszenia.
Silesia Press to cieszący się w regionalnym środowisku dużym prestiżem konkurs, który z czasem zyskał miano "śląskich Pulitzerów".
Nagradzane są w nim najlepsze opublikowane lub wyemitowane w ubiegłym roku (w terminie od 1.04.2023 r. do 31.12.2023 r.) materiały, które poruszają problematykę społeczno-kulturalną, gospodarczą oraz ważnych spraw lokalnych. Zwycięzców Silesia Press 2024 wybrało niezależne jury składające się ze znanych i uznanych śląskich dziennikarzy i publicystów, wśród nich są m.in. uznana reportażystka radiowa, laureatka prestiżowej nagrody Prix Italia Anna Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice i likwidator Polskiej Agencji Prasowej Marek Błoński, który przez ponad 25 lat był korespondentem PAP na Górnym Śląsku. Oceniając zgłoszone materiały, jury bierze pod uwagę m.in. ich znaczenie dla opinii publicznej, rzetelność oraz interesujące, indywidualne przedstawienie tematu.
Źródło: tvn24.pl, PAP