Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot z nagrodą w konkursie Silesia Press

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Paweł Szot z II nagrodą w konkursie Silesia Press
Paweł Szot z II nagrodą w konkursie Silesia PressTVN24
wideo 2/2
Paweł Szot z II nagrodą w konkursie Silesia PressTVN24

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot zdobył II nagrodę w konkursie dziennikarskim Silesia Press. Doceniono go za reportaż "Gdzie on są?", opowiadający historię rodziców zaginionego ukraińskiego żołnierza, którzy starali się uzyskać odpowiedź na pytanie, co się stało z ich synem. Główną nagrodę otrzymała Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice za reportaż "Jestem wojną".

W czwartek w Katowicach odbyła się gala XIX edycji konkursu dziennikarskiego Silesia Press. Dziennikarz Paweł Szot z "Faktów" TVN znalazł się wśród laureatów. Zdobył II nagrodę za reportaż "Gdzie oni są?"

"GDZIE ONI SĄ?" - ZOBACZ REPORTAŻ PAWŁA SZOTA W TVN24 GO

Szot dotarł do rodziców zaginionego ukraińskiego żołnierza i opowiedział ich historię. Wład - ich syn - miał 22 lata i karabin 10 lat starszy od siebie. Bronił miasta Popasna w obwodzie ługańskim.

Był jednym z bohaterów innego reportażu, który ukazał się w "Faktach" TVN tuż przed rosyjską agresją. Kilka tygodni później kontakt z młodym porucznikiem się urwał. Tylko w brygadzie, w której służył Wład, w pierwszych tygodniach wojny zaginęło kilkuset żołnierzy.

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot zdobył II nagrodę w konkursie dziennikarskim Silesia Press

Taką samą nagrodą uhonorowany został Marek Mierzwiak z Polskiego Radia Katowice za audycję "Ścieżki miłości", w której w nieoczywisty sposób opowiada o artystach, a także Michał Wroński z portalu ŚLĄZAG za tekst "Dekomunizacyjny bilans wojewody", w którym podsumował proces dekomunizacji nazw ulic, placów i instytucji w regionie.

Ewa Niewiadomska otrzymała nagrodę główną

Dziennikarka Polskiego Radia Katowice Ewa Niewiadomska zdobyła główną nagrodę Silesia Press za reportaż "Jestem wojną". Podczas czwartkowej gali powiedziała, że przyczynkiem do tego materiału była pomoc dla artystów z Ukrainy.

Bohaterkami "Jestem wojną" są aktorki Kateryna Vasiukova i Nina Zakharova, które do Polski trafiły 2022 r. po eskalacji rosyjskiej agresji w Ukrainie.

- Wraz z Robertem Talarczykiem (dyrektorem Teatru Śląskiego – przyp. red.) zastanawialiśmy się, co możemy zrobić dla tych, którzy stracili nie tylko swoje domy, ale również swoje teatry. Zwróciliśmy się z apelem do aktorów, aby zgłosili się do Teatru Śląskiego – przypomniała Niewiadomska.

Tak powstał spektakl "5:00. UA" w reżyserii Yulii Maslak, a Vasiukova i Zakharowa zaczęły stale występować na scenach Teatru Śląskiego i Teatru Zagłębia.

Niewiadomska była w przeszłości nagradzana w konkursie Silesia Press, ale po raz pierwszy zdobyła nagrodę główną. W Radiu Katowice zajmuje się kulturą. Prowadzi m.in. audycje "Moc kultury", "Pozytywka' i "Poczet pisarzy polskich". Zasiada w radzie programowej Teatru Śląskiego.

Szereg nagrodzonych i wyróżnionych

III nagrodą Silesia Press doceniono Izoldę Czmok z TVP Katowice, która nagrała dokument "Naumiony", opowiadający o teatrze amatorskim z Ornontowic.

Taką samą nagrodą uhonorowano Katarzynę Pachelską ze ŚLĄZAG-a za rozmowy z autorką książki "Ciało huty" Anną Cieplak i Dorotą Kobielą-Welchman, scenarzystką i reżyserką m.in. nominowanego do Oscara filmu "Chłopi".

Z kolei Wojciech Królikowski z TVP1 został nagrodzony za reportaż "Życie w cieniu muru" o sierocińcu prowadzonym przez polskie zakonnice w Betlejem.

Jury wyróżniło także Annę Sojkę z Polskiego Radia Katowice za cykl "Leksykon lekarzy", Tomasza Porębskiego z TVP3 Katowice za reportaż "Nie kupię ci lizaka", Pawła Jędrusika TVS za reportaż "Wrócić" oraz Monikę Chrobak ze Studia Dokumentalnego Polskiego Radia za reportaże "Śladami Jana Kiepury" oraz "Kim będę".

Wyróżnienie specjalne przekazano rzecznikowi prasowemu Sądu Okręgowego w Katowicach Marianowi Zawale, redakcji działającej od 30 lat "Trybuny Górniczej" oraz Regionalnej Izbie Przemysłowo-Handlowej.

Natomiast likwidator Polskiej Agencji Prasowej Marek Błoński wręczył Odznakę Zasłużony dla PAP Stanisławowi Jakubowskiemu. To nestor fotografii prasowej na Górnym Śląsku, który w Centralnej Agencji Fotograficznej, później Dziale Foto PAP, pracował przez ponad 30 lat. Za fotoreportaż z akcji ratunkowej w Kopalni "Generał Zawadzki" w 1970 r. otrzymał nagrodę World Press Photo.

Konkurs organizuje Stowarzyszenie Mediów Regionalnych SILESIA, które powstało w kwietniu 2002 r. w Katowicach. "Członkami są dziennikarze niemal wszystkich mediów w regionie oraz byli dziennikarze, którzy obecnie prowadzą agencje PR, firmy promocyjno-wydawnicze. Stowarzyszenie stawia sobie za cel m.in. popularyzowanie idei integracji europejskiej, informowanie o wszelkich aspektach związanych z przystąpieniem Polski do UE. A także integrację środowiska dziennikarskiego" - czytamy na stronie stowarzyszenia.

Silesia Press to cieszący się w regionalnym środowisku dużym prestiżem konkurs, który z czasem zyskał miano "śląskich Pulitzerów".

Nagradzane są w nim najlepsze opublikowane lub wyemitowane w ubiegłym roku (w terminie od 1.04.2023 r. do 31.12.2023 r.) materiały, które poruszają problematykę społeczno-kulturalną, gospodarczą oraz ważnych spraw lokalnych. Zwycięzców Silesia Press 2024 wybrało niezależne jury składające się ze znanych i uznanych śląskich dziennikarzy i publicystów, wśród nich są m.in. uznana reportażystka radiowa, laureatka prestiżowej nagrody Prix Italia Anna Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice i likwidator Polskiej Agencji Prasowej Marek Błoński, który przez ponad 25 lat był korespondentem PAP na Górnym Śląsku. Oceniając zgłoszone materiały, jury bierze pod uwagę m.in. ich znaczenie dla opinii publicznej, rzetelność oraz interesujące, indywidualne przedstawienie tematu.

Autorka/Autor:akr//mrz

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał w poniedziałek ze stanowiska szefa Połączonych Sił Zbrojnych generała Jurija Sodola. Wcześniej jeden z wysokich rangą oficerów oskarżył generała o doprowadzenie do nieusprawiedliwionej utraty "dziesiątków miast i tysięcy żołnierzy".

Zełenski odwołał ważnego generała

Zełenski odwołał ważnego generała

Źródło:
PAP

Przed dekadami Władimir Putin obiecał pokonać islamski ekstremizm. Śmiertelny atak w Dagestanie po raz kolejny udowadnia, że mu się to nie udało - tak ocenia tragiczne zdarzenie w rosyjskiej republice na Kaukazie Północnym portal amerykańskiej telewizji CNN. Autor publikacji opisuje burzliwą historię regionu, w którym odpowiedzią na przemoc terrorystów była równie brutalna przemoc państwa.

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

Źródło:
CNN, Interfax

Dwie osoby zostały poszkodowane w niewielkim wybuchu, do którego doszło w poniedziałek w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty Puławy - poinformowała straż pożarna. Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku.

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Źródło:
PAP

Ustawa o związkach partnerskich zostanie okrojona, wykreślone zostaną z niej przepisy dotyczące przysposobienia dzieci. W zamian za to PSL może poprzeć ustawę i zgodzić się, by była ona projektem rządowym - wynika z informacji reportera "Faktów" TVN Michała Tracza po spotkaniu ministry do spraw równości z liderami PSL. Jutro ludowcy mają podjąć w tej sprawie ostateczną decyzję.

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

Źródło:
TVN24

Ratownicy ze Świnoujścia zostali zadysponowani do wyjątkowo niepokojącego zdarzenia: z lasu na terenie miasta wybiegł płonący mężczyzna. 28-latek z poważnymi oparzeniami został zabrany do szpitala, okoliczności zdarzenia bada policja.

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Źródło:
iswinoujscie.pl / tvn24.pl

- Dla mnie kara nigdy nie będzie adekwatna, bo nie ma mojego dziecka – mówi matka 33-latka, który ponad cztery lata temu zginął w wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie. Rodzice pana Adama po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o tym, co przeżyli. Reportaż "Uwagi!" TVN.

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Źródło:
"Uwaga!" TVN

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Jeden policjant nie żyje, a drugi został ciężko ranny w wyniku wypadku, do którego doszło w poniedziałek w Stuttgarcie. 69-latka kierująca samochodem wjechała w funkcjonariusza na motocyklu, który zabezpieczał przejazd premiera Węgier Viktora Orbana.

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Źródło:
Bild, focus.de

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

- To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów, mówienie językiem Pekinu. W rezultacie jest postrzegany w całej Europie jako prochiński prezydent - tak trwającą wizytę polskiego prezydenta w Chinach ocenia ekspertka, dr Alicja Bachulska. Jak stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, retoryka Andrzeja Dudy w trakcie tej podróży "jest całkowicie oderwana od obecnej rzeczywistości na świecie", a "taka wizyta, jak polskiego prezydenta, pomaga głównie Chinom".

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

Źródło:
tvn24.pl

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

- W kwestii związków partnerskich byliśmy od samego początku uczciwi wobec naszych wyborców, bo mówiliśmy i przedstawialiśmy, jakie jest nasze zdanie - mówił w "Kropce nad i" Piotr Zgorzelski (PSL-Trzecia Droga). - To jest kwestia nie tylko godnościowa, to nie jest tylko kwestia miłości. To są kwestie bardzo praktyczne, które są po prostu potrzebne osobom, które od lat żyją ze sobą - stwierdziła Aleksandra Gajewska (KO).

"To nie jest tylko kwestia godnościowa, to nie jest tylko kwestia miłości"

"To nie jest tylko kwestia godnościowa, to nie jest tylko kwestia miłości"

Źródło:
TVN24

Lotnisko Katowice-Muchowiec zostało zamknięte dla ruchu powietrznego, gdy w miniony weekend odbywała się tam impreza masowa. To uziemiło załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz organizatorzy imprezy tłumaczą, że maszyna poruszała się w sposób niebezpieczny dla zdrowia i życia zgromadzonych osób. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej pilot uruchomił śmigłowiec i wystartował.

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Źródło:
TVN24

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej 22 osoby, głównie obywatele Chin, zginęły w pożarze fabryki produkującej baterie litowe pod Seulem - podały BBC i południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na służby ratunkowe.

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Źródło:
BBC, Yonhap, PAP

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Tamayo Perry, aktor który wystąpił między innymi w "Piratach z Karaibów", został zaatakowany podczas surfowania przez rekina. Służby ratunkowe szybko zjawiły się na miejscu, ale mężczyzny nie udało się już uratować. Zmarł w wieku 49 lat.

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Źródło:
NBC Chicago, Sky News, Time

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl