Nowe taśmy. "Pierwsze kolano RP" i miliony dla szpitala

Źródło:
tvn24.pl, Onet
"To jest człowiek, wiesz, związany z Kaczyńskim". Kolejne nagranie ze spotkania z udziałem Mraza i Romanowskiego
"To jest człowiek, wiesz, związany z Kaczyńskim". Kolejne nagranie ze spotkania z udziałem Mraza i RomanowskiegoTVN24
wideo 2/10
"To jest człowiek, wiesz, związany z Kaczyńskim". Kolejne nagranie ze spotkania z udziałem Mraza i RomanowskiegoTVN24

Szpital, w którym operowany był prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, dostał w ciągu pięciu lat dotacje z Funduszu Sprawiedliwości sięgające niemal 18,5 miliona złotych. W sobotę portal tvn24.pl dotarł do nagrań z dwóch spotkań, które zarejestrował Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Tomasz Mraz jest jednym z podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w przyznawaniu milionowych dotacji z Funduszu Sprawiedliwości, określanym jako "główny świadek" w sprawie, który "sypie ziobrystów". Zbigniew Ziobro i jego zaplecze z Suwerennej Polski przez lata kierowało resortem sprawiedliwości i samym Funduszem Sprawiedliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ: AFERA WOKÓŁ FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI

W zeszłym tygodniu na posiedzeniu parlamentarnego zespołu do spraw rozliczeń PiS Mraz wspominał o "pierwszym kolanie RP". - Była umowa na półtora albo na dwa miliony, gdzie minister Romanowski powiedział mi, że jest takie polecenie, żeby taką umowę zawrzeć. Miał do nas przyjść wniosek, mieliśmy przygotować umowę i wtedy dodał: "jest do zoperowania pierwsze kolano RP" - opowiadał.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości

Tomasz MrazPAP/Leszek Szymański

Taśmy ze spotkań. "Chcecie trudne pytanie?"

W sobotę portal tvn24.pl dotarł do nagrań z dwóch spotkań, w których udział wzięli Tomasz Mraz, Marcin Romanowski, a także dwie urzędniczki kierujące Departamentem Funduszu Sprawiedliwości, które obecnie przebywają w areszcie - Urszula D. i Karolina K. Do spotkań doszło w lutym i marcu tego roku, czyli wtedy, kiedy specjalny zespół prokuratorów badał już nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

W jednej z rozmów pojawia się wątek, który podniósł Mraz w swoim wystąpieniu w Sejmie.

Tomasz Mraz: Chcecie trudne pytanie, którego ja się na przykład boję? Ja nie wiem, czy ono ma sens, ale: "Jak by pan poseł powiedział, pan minister powiedział, dlaczego w momencie, w którym bezpośrednio przed albo bezpośrednio po operacji kolan Jarosława Kaczyńskiego otrzymywał dotację szpital imienia profesora Grucy?".

Urzędniczka 1: A wiesz, co ja bym powiedziała? "Tak? To było przed? To było po?"

Marcin Romanowski: "Nie prowadzę kalendarza operacji pana premiera Kaczyńskiego". Myślę, że...

Urzędniczka 2: Takie operacje są planowane...

Urzędniczka 1: Nie, ja bym powiedziała: nie mam takiej wiedzy, to jest koincydencja.

Tomasz Mraz: Ale żebyś nie był, wiesz…

Marcin Romanowski: Nie, ale dobrze że… W ogóle mi to nie przyszło. A tam był jakiś związek? Tam było tak bardziej, że… Wiesz, no to tak działa. Szef (czyli Zbigniew Ziobro - red.) przyjeżdża do szpitala z Pawełkiem, bo tam coś sobie złamał, no i gada z tym profesorem i mówi: "A co tam słychać?". A on, że przydałoby się to i to. No to proszę napisać do funduszu. Tak to działa. Ale nie powiem tego.

Urzędniczka 1: No nie, dlatego mówię, że: Tak? Nie wiem nic".

Tomasz Mraz: Ja pamiętam tylko, że mi wtedy mówiłeś coś tam: jest kolano do zoperowania. "To" kolano.

Marcin Romanowski: Nie, ale to chyba nawet sobie tak śmieszkowaliśmy.

Tomasz Mraz: A, okej.

Marcin Romanowski: Bardziej chodziło o to, że warto mieć dobrą relację z tym gościem, bo to jest człowiek, wiesz, związany z Kaczyńskim, więc na takiej zasadzie.

Urzędniczka 2: Ale tak nie odpowiesz.

Marcin Romanowski: No wiadomo, że tak nie odpowiem. Takie pytanie no to obśmiać.

Urzędniczka 1: Nie widzę związku, nie mam takiej wiedzy. "Tak? Naprawdę? Nie".

Marcin Romanowski: Też dobrze odpowiedzieć: "Proszę wybaczyć, ale no nie prowadzę kalendarza kuracji pana premiera Kaczyńskiego. Nie mam na ten temat wiedzy". (śmiech)

Tomasz Mraz: No i MSWiA, jak tam miałeś operację.

Marcin Romanowski: Ale to było po.

Marcin RomanowskiMarcin Obara/PAP

Tomasz Mraz: Pół bańki poszło.

Urzędniczka 1: Ale to oni najpierw dostali, potem była operacja. Teraz to człowiek nie mógłby się nigdzie leczyć, tak, bo już wszędzie gdzieś jakaś dotacja.

Marcin Romanowski: Ale wiesz, trudne pytanie. Połowa szpitali w Polsce dostała wsparcie.

Cztery dotacje dla szpitala w Otwocku

Pytania do szpitala w Otwocku w sprawie dotacji z Funduszu Sprawiedliwości skierował tvn24.pl.

Szpital odpowiedział, że "działając jako jednostka sektora finansów publicznych, składał wnioski do Ministra Sprawiedliwości na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 września 2017 roku w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości".

Jak przekazano, na podstawie złożonych wniosków szpitalowi zostały przyznane następujące dotacje ze środków Funduszu Sprawiedliwości:

1) wniosek z dnia 28.02.2019 r.; kwota 1.010.917,91 zł; cel: doposażenie podmiotu leczniczego w mikroskop śródoperacyjny i narzędzia chirurgiczne dla oddziału rekonstrukcyjno-replantacyjnego; zakończenie realizacji zadania: 28.08.2019 r.;

2) wniosek z dnia 18.08.2020 r.; kwota 3.980.626,43 zł; cel: doposażenie Zakładu Diagnostyki Obrazowej w cyfrowy system diagnostyki obrazowej do jednoczasowego wykonania dwupłaszczyznowych, sylwetkowych zdjęć rtg w pozycji stojącej z oprogramowaniem do modelowania 3D układu kostnego; zakończenie realizacji zadania 18.03.2021 r.;

3) wniosek z dnia 06.10.2021 r.; kwota 3.499.724,26 zł; cel: doposażenie i modernizacja wyposażenia Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Pododdziałem Pooperacyjnym i Pododdziałem Anestezjologii Dziecięcej (4 respiratory i system monitoringu parametrów życiowych); zakończenie realizacji zadania: 24.10.2022 r.;

4) wniosek z dnia 16.09.2022 r.; kwota 9.969.999,99 zł; cel: doposażenie i modernizacja wyposażenia bloku operacyjnego oraz oddziału rekonstrukcyjno-replantacyjnego (m.in. śródoperacyjne aparaty rtg C-arm, aparat usg, stoły operacyjne, artroskop); zakończenie realizacji zadania:

- I etap: 31.12.2022 r. (685.000,99 zł), - II etap 31.12.2023 r. (965.000,00 zł), - III etap - w trakcie realizacji - do 31.12.2024 r. (8.319.000,00 zł).

Na pytanie, czy 3 grudnia 2019 roku Jarosław Kaczyński przeszedł w szpitalu operację wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego, placówka odpowiedziała, że "dane osobowe podlegają prawnej ochronie i Szpital nie jest upoważniony o ich udostępniania".

CZYTAJ TEŻ: Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Treść nagrań opublikował w poniedziałek również Onet. "Nie ma wątpliwości, że chodziło o operacje, jakie Jarosław Kaczyński przeszedł w szpitalu im. prof. Adama Grucy w Otwocku. Lider PiS był tam operowany dwukrotnie: w 2019 i 2022 roku" - napisali Kamil Dziubka i Andrzej Stankiewicz, autorzy publikacji.

Jarosław KaczyńskiWojciech Olkuśnik/PAP

Onet zapytał władze szpitala, jak odnoszą się do sugestii Mraza, że pieniądze płynęły do Otwocka w ślad za Jarosławem Kaczyńskim. "Wszelkie wnioski o dotacje składane przez szpital do różnych instytucji (m.in. FS, WOŚP, fundacje) dotyczą wyłącznie merytoryczno-medycznych aspektów wyposażenia i infrastruktury szpitala" - brzmi odpowiedź.

Kaczyński o "pierwszym kolanie RP"

Dziennikarze zapytali w czwartek prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, czy wie, do kogo może należeć "pierwsze kolano RP". - Nie wiem - odparł.

Jarosław Kaczyński o "pierwszym kolanie RP" i słowach Tomasza Mraza
Jarosław Kaczyński o "pierwszym kolanie RP" i słowach Tomasza MrazaTVN24

- Wykorzystują kogoś, kto jest oszustem. Jeżeli to, co do mnie dociera, jest prawdziwe, to mamy do czynienia z oszustwem. Stoi za nim ktoś, kto - jeśli Polska by była praworządnym krajem - znajdowałby się gdzieś indziej - dodał, wskazując na Romana Giertycha.

Zdaniem Kaczyńskiego Mraz "najprawdopodobniej wszedł tam (do resortu sprawiedliwości - red.) już jako agent". - Najpierw spełnił pierwszą część swojej roli, doprowadził do wewnętrznej awantury, a następnie przeszedł do kolejnej - przekonywał prezes PiS.

Autorka/Autor:pp, momo/kab, mrz

Źródło: tvn24.pl, Onet

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/PAP

Pozostałe wiadomości

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać oskładkowane - uważa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W jej przekonaniu pełne ozusowanie umów-zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników.

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od poniedziałku 17 czerwca wszyscy kierowcy z taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana zasad ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób i ułatwić pracę policji.

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Źródło:
PAP

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W parku rozrywki w Portland w Stanach Zjednoczonych doszło do awarii jednej z atrakcji. Blisko 30 osób na około pół godziny zawisło nad ziemią w mocno wychylonych pozycjach. Do incydentu doszło w dniu otwarcia lunaparku w nowym sezonie.

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Źródło:
CNN

Do świątecznej opieki zdrowotnej w Pogorzelicy (Zachodniopomorskie) zgłosiło się kilkanaście osób z jednego z ośrodków wypoczynkowych z objawami zatrucia pokarmowego. Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne. Pobrano wymazy od zarażonych osób, personelu, powierzchni i żywności. Łącznie chorych jest 40 osób, nikt nie wymagał hospitalizacji.

40 osób zatrutych w ośrodku wypoczynkowym nad morzem

40 osób zatrutych w ośrodku wypoczynkowym nad morzem

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Wszystkie spośród ponad setki dzieci złożonych w ofierze i pochowanych w prekolumbijskim mieście Majów Chichen Itza w Meksyku były płci męskiej - wynika z nowych badań. Dla naukowców to duże zaskoczenie: w podobnych pochówkach Majów najczęściej znajdowały się szczątki albo wyłącznie młodych kobiet, albo kobiet i mężczyzn.

Szczątki ponad setki dzieci w podziemnym zbiorniku. Nowe ustalenia

Szczątki ponad setki dzieci w podziemnym zbiorniku. Nowe ustalenia

Źródło:
PAP, Nature, Reuters

Dane około 10 milionów pacjentów przez lata były narażone na kradzież. Dzięki zgłoszeniu sygnalisty udało się załatać luki w aplikacjach używanych przez apteki i lekarzy - poinformował w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Zastrzegł jednak, że nie ma gwarancji, że dane nie wyciekły.

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Trzy osoby poszkodowane w wypadku w centrum Poznania. Rano na ulicy Roosevelta kierujący motocyklem uderzył w tramwaj, a potem w dwie kobiety stojące na przystanku.

Motocyklista wjechał w tramwaj, a potem uderzył w piesze

Motocyklista wjechał w tramwaj, a potem uderzył w piesze

Źródło:
TVN24

Gryficcy policjanci zatrzymali rodziców, którzy bili swoją roczną córeczkę gałęziami, a wcześniej szukali dla dziecka egzorcysty. Dziewczynka przebywa w szpitalu, jest w dobrym stanie. Kobieta trafiła na oddział psychiatryczny, ojciec usłyszał zarzut narażenia córki na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

Bili roczną córkę gałęziami. Ojciec usłyszał zarzut

Bili roczną córkę gałęziami. Ojciec usłyszał zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. Lokalnie może sypnąć gradem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niebezpiecznie w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Antycyklon afrykański, którego nazwano Minos, nadciąga nad Włochy. Sprawi, że temperatura powietrza sięgnie miejscami 42-43 stopni Celsjusza. Według prognoz meteorologów upał ma być piekielny i dlatego zjawisku, które ja przyniesie, nadano imię z sędziego z "Boskiej komedii" Dantego. Minos, bo o nim mowa, wyznaczał miejsce grzesznym duszom. 

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ponad 90 państwo podpisało komunikat końcowy w sprawie Ukrainy w zakończonym w niedzielę szczycie w szwajcarskim Buergenstock. Wśród państw, które nie zdecydowały się na ten krok, są: Indie, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Zakończył się szczyt w Szwajcarii. Kilka państw nie podpisało komunikatu w sprawie Ukrainy

Zakończył się szczyt w Szwajcarii. Kilka państw nie podpisało komunikatu w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

Po całonocnej akcji strażaków udało się ugasić pożar, ale ogień strawił cały XIX-wieczny pałac na wrocławskim osiedlu Świniary. Z budynku zostały tylko ściany zewnętrzne. Nikt nie został poszkodowany.

Spłonął pałac Stolbergów. Całonocna walka z ogniem

Spłonął pałac Stolbergów. Całonocna walka z ogniem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Szefowie unijnych państw i rządów będą negocjować w temacie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Głównymi negocjatorami Europejskiej Partii Ludowej będzie premier Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Źródło:
PAP, RMF FM

Drony-kamikadze zaatakowały w poniedziałek rano zakład metalurgiczny i fabrykę traktorów w rosyjskim mieście Lipieck - podały media w Kijowie, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie wojskowym. Huta w Lipiecku jest jednym z największych kombinatów metalurgicznych w Rosji, produkującym stal na potrzeby przemysłu obronnego.

Atak na jedną z największych hut w Rosji produkującej stal dla wojska

Atak na jedną z największych hut w Rosji produkującej stal dla wojska

Źródło:
Ukraińska Prawda, NV, UNIAN

Nie żyje szesnastolatek przygnieciony przez upadające drzewo w miejscowości Carlton in Lindrick w Anglii. Policja poinformowała o zatrzymaniu trzech osób w związku z tragedią, w tym dwóch pod zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci.

Nie żyje 16-latek przygnieciony przez drzewo. Policja zatrzymała trzy osoby

Nie żyje 16-latek przygnieciony przez drzewo. Policja zatrzymała trzy osoby

Źródło:
tvn24.pl

Jestem w parlamencie już kolejną kadencję i naprawdę nie zaskakują mnie tego rodzaju rzeczy - mówił w TVN24 Michał Wójcik z Suwerennej Polski. Odnosił się do swojego partyjnego kolegi Dariusza Mateckiego, który w nocy z czwartku na piątek wszedł na dach budynku Sejmu.

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Źródło:
TVN24

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić przygotowuje zgodę na otwarcie największej w Europie kopalni litu - przekazał "Financial Times". Projekt eksploatacji "białego złota" w Serbii wstrzymano kilka lata temu po masowych protestach społecznych.

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Źródło:
PAP

Awantura o królika we wrocławskim przedszkolu. Zdaniem aktywistów był "skrajnie zaniedbany" i dlatego go odebrali. Dyrektorka przedszkola jest innego zdania i zawiadomiła policję o kradzieży.

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiła przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców. Winne temu ma być głównie promieniowanie kosmiczne. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Nature Communications".

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Źródło:
PAP, nature.com

Kilkadziesiąt interwencji przeprowadzili strażacy w związku z burzą, która przeszła w niedzielę nad Warszawą. Ich działania dotyczyły przede wszystkim konarów czy gałęzi, które spadały na ulice i chodniki.

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

77. ceremonia wręczenia nagród Tony zakończona. Statuetki zdobyli m.in. Daniel Radcliffe, Sarah Paulson czy znany z serialu "Sukcesja" Jeremy Strong. Wyróżnione zostały sztuki takie, jak "The Outsiders" czy "Stereophonic". Pełną listę zwycięzców prezentujemy poniżej. 

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Źródło:
NPR, tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl