"Człowiek jest najważniejszy", więc "Razem zrobimy więcej", bo przecież "Polacy zasługują na więcej". W końcu "Wszystko jest możliwe" i dlatego możemy wierzyć w "Jutro bez obaw". To hasła partii politycznych, z którymi prowadzą swoje kampanie, i dzięki którym chcą przekonać wyborców, że to właśnie na nich powinni zagłosować. Które przekonuje najbardziej?
Podczas tegorocznej kampanii Platforma Obywatelska nie ma jednego sloganu, który byłby myślą przewodnią kampanii, ale kilka. Jak tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl rzeczniczka sztabu wyborczego PO Małgorzata Kidawa-Błońska, na każdy okres kampanii przypada inne hasło. - Każdy prowadzi kampanię według swoich metod - dodaje.
Kilka pomysłów PO
Pierwszy etap - od momentu rozpoczęcia kampanii w sierpniu - przebiegał pod hasłem "Polska w budowie". M.in. za pomocą telewizyjnych spotów oraz specjalnej strony internetowej rządząca partia przedstawiała zmiany pokazuje, jakie zaszły w Polsce w ostatnich czterech latach, czyli za jej rządów. Przeciwnicy PO drwili, że wyborczy slogan nad wyraz odpowiedni - mówią, że Polska jest w budowie, ale niedokończonej i nieustannej. Jako przykład przestawiają ciągłe remonty na kolei, które utrudniają sytuacje pasażerów. Prawo i Sprawiedliwość stwierdziło, że Polska zamiast w budowie "jest w bałaganie", za co Platforma wytoczyła partii proces i wygrała go.
W sobotę PO zamknęła "etap podsumowań". Podczas warszawskiej konwencji weszła w kolejny - zaprezentowała swój program ("Następny Krok. Razem") i towarzyszące mu hasło. Tym razem brzmi ono "Razem zrobimy więcej". Co ciekawe, tak w 2009 roku nazywała się akcja Narodowego Funduszu Zdrowia mająca na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie praw pacjenta.
PiS chce dać więcej
Sztab wyborczy Prawa i Sprawiedliwości zdecydował się na slogan "Polacy zasługują na więcej". Prezes PiS tłumacząc jego znaczenie podkreślał, że "Polacy nie chcą rządu, który ciągle mówi, że nic nie może i za nic nie odpowiadam", ale "mają marzenia i aspiracje, które zaspokoi rząd PiS".
Wybór takiego, a nie innego hasła wzbudził jednak kontrowersje. Okazuje się bowiem, że podobne hasła w przeszłości były już wykorzystywane. Sławomir Nitras z PO zarzucił, że PiS skopiowało jego pomysł z 2005 roku, gdy wyborców do zagłosowania na siebie zachęcał słowami "Zasługujecie na więcej".
Inni zauważają, że slogan partii Kaczyńskiego jest niemal identyczny z tym Ligi Polskich Rodzin z 2004 i 2005 roku - brzmiało ono wtedy "Polska zasługuje na więcej". PiS zapewnia jednak, że nie inspirowało się swoimi poprzednikami.
Lewica o jutrze
Z kolei Sojusz Lewicy Demokratycznej o głosy wyborców postanowił zawalczyć sloganem "Jutro bez obaw".
Szef sztabu SLD Stanisław Wziątek tłumaczy je następującymi słowami: - To hasło wyborcze, ale i przesłanie. Jutro musi być bezpieczne, takie, w którym będziemy szczęśliwi, w którym każdy będzie miał szansę na godne życie. Nie ma wykluczonych, nie ma tych, którzy pozostają za burtą, tylko dlatego, że nie zauważa ich państwo, kiedy potrzebują pomocy.
W przypadku Sojuszu widać podobieństwo do hasła partii z wyborów parlamentarnych z 1997 roku. Wtedy było to: "Dobre dziś - lepsze jutro".
Powtórka PSL i przemiana Palikota
Polskie Stronnictwo Ludowe w tym roku niezmiennie startuje z hasłem z poprzednich kampanii". Slogan "Człowiek jest najważniejszy" przed ludowców wykorzystywany był podczas wyborów prezydenckich 2010 roku, kiedy kandydatem partii był Waldemar Pawlak, a także kilka miesięcy później w czasie wyborów samorządowych.
Polska Jest Najważniejsza i Ruch Palikota, które wyborach startują po raz pierwszy, swoje partie ogłosiły najpóźniej - dopiero kilka dni temu. PJN o głosy walczy przekonując wyborców, że "Wszystko jest możliwe". Wiceprezes ugrupowania Marek Migalski przekonuje, że hasło jest czymś "tak samo nowym i oryginalnym jak partia".
Były polityk PO i biznesmen Janusza Palikota swoją partię reklamuje słowami: "Jestem w polityce nie dla pieniędzy". Lider Ruchu tłumaczy, że chce zmienić swój wizerunek.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl