Wybory 2011

Wybory 2011

Niemal 50 tys. złotych komitety wyborcze powinny oddać warszawskiemu Zarządowi Oczyszczania Miasta za wyręczenie ich w powyborczym sprzątaniu. Najwięcej, bo ponad 31 tys. zł, ma oddać komitet Prawa i Sprawiedliwości. Najmniej materiałów wyborczych do sprzątnięcia zostawiły w Warszawie komitety SLD oraz PJN.

Dawni pracownicy Lecha Kaczyńskiego powołali zespół, który będzie reagował na próby obrażania byłego prezydenta - pisze środowa "Rzeczpospolita". Zespół ma m.in. podejmować kroki prawne wobec osób, które będą bezcześcić pamięć Lecha Kaczyńskiego.

Były szef CBA Mariusz Kamiński został wybrany przez Radę Polityczną PiS na stanowisko wiceprezesa partii. Zastąpił tym samym wyrzuconego z partii Zbigniewa Ziobrę. Wybrani zostali też nowi członkowie Komitetu Politycznego. W jego skład weszli: rzecznik PiS Adam Hofman, europoseł Tomasz Poręba, europoseł Marek Gróbarczyk oraz posłowie Elżbieta Witek oraz Wiesław Janczyk.

Poseł Jarosław Jagiełło, który po orzeczeniu Sądu Najwyższego zastąpił w sejmowych ławach Dariusza Barskiego zamierza w najbliższych dniach wstąpić do klubu Solidarna Polska - dowiedziała się TVN24. Tym samym klub "ziobrystów" będzie liczył 20 parlamentarzystów.

- Jacek Kurski jest specem od czarnej propagandy. Państwo to wiedzą i my też. List jest po to, żeby takich bezsensownych wypowiedzi nie było - powiedział w poniedziałek w Sejmie rzecznik PiS Adam Hofman, pytany o słowa Kurskiego na temat listu Jarosława Kaczyńskiego do partyjnych działaczy. Europoseł stwierdził, że "list to kontynuacja tego z czym "ziobryści" się nie zgadzają, czyli braku refleksji na temat porażki".

Dziś Sejm wznawia swoje posiedzenie inauguracyjne. Na czwartek zaplanowano powołanie członków Trybunału Stanu oraz członków 26 komisji sejmowych. Przy tej okazji powinna wyjaśnić się rola Grzegorza Schetyny, który typowany jest na przewodniczącego komisji spraw zagranicznych. Jutro ważny dzień dla premiera i jego rządu - expose, debata i głosowanie nad wotum zaufania dla gabinetu Donalda Tuska. Jeszcze dziś podjęte zostaną szczegółowe decyzje co do piątkowej debaty.

Próba zabrania ulg prorodzinnych byłaby wystawianiem społeczeństwu rachunku za cztery lata lenistwa rządów PO - uważa Beata Szydło z Prawa i Sprawiedliwości, która była gościem "Rozmowy Rymanowskiego" TVN24. Adam Szejndeld z PO tłumaczył, że chodzi nie o zabieranie, lecz "racjonalizację". - Czy poseł zarabiający 10 tys. zł może dostać becikowe czy nie. Ja uważam, że nie - tłumaczył.

Pojawiły się pierwsze nieoficjalne informacje o składzie przyszłego rządu, który w środę zostanie przedstawiony prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, jako nowy gabinet. Są w nim postaci znane i mniej znane. Ma być też - według mediów - pięć kobiet. Spotkanie prezydenta z premierem odbędzie się w czwartek, jak ustaliła TVN24, a nie w środę jak podawały inne media.

Nowo wybrani parlamentarzyści, m.in. Roman Kotliński (Ruch Palikota) i Jan Tomaszewski (PiS), znaleźli się w internetowych katalogach osób publicznych IPN, gdzie ujawniono zapisy archiwalne służb PRL na ich temat. W sumie pokazano akta 139 nowo wybranych posłów i senatorów.

Andrzej Dąbrowski, który obejmie mandat poselski po Bogdanie Święczkowskim, przystępuje do klubu "Solidarna Polska" – dowiedziała się TVN24. Polityk już po wyroku Sądu Najwyższego, który podtrzymał wygaszenie mandatów wybranych z list Prawa i Sprawiedliwości Święczkowskiego i Dariusza Barskiego mówił o swoich związkach z "ziobrystami".

Od uchwalenia budżetu i ustaw okołobudżetowych zacznie sejmowe prace klub Platformy Obywatelskiej - zapowiedział jego szef Rafał Grupińśki. Nieoficjalnie politycy z partii rządzącej mówią jeszcze o reformie KRUS, podniesieniu podatków i wydłużeniu wieku emerytalnego w związku z kryzysem. W Sejmie trwają też negocjacje dotyczące podziału komisji sejmowych.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie listopada, wygrałaby je PO, która ma 42 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Na PiS chciałoby głosować 22 proc ankietowanych, a na Ruch Palikota i SLD - po 7 proc. PSL odnotowało 5 proc. poparcia w sondażu, pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego.

Co z Grzegorzem Schetyną? To pytanie jest często zadawane politykom PO. Jasna odpowiedź nie pada. Spekulacje nie ustały po wczorajszym zarządzie Platformy. "Rzeczpospolita" pisze, że szanse Schetyny na funkcję w rządzie są coraz słabsze. "Wprost" dodaje zapowiedź premiera, że póki będzie szefem partii Schetyna będzie jego "pierwszym zastępcą". Po zarządzie Tusk miał zaprosić Schetynę na rozmowę, gdzie według Polskiego Radia zapadła decyzja o powierzeniu mu funkcji szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych.

- Nic nie jest już w stanie nas zaskoczyć. Po takich decyzjach, które podejmował Jarosław Kaczyński to jest naturalna rzecz - komentowała w "Faktach po Faktach" powstanie nowego klubu parlamentarnego "Solidarna Polska" Elżbieta Jakubiak. Podobnego zdania był Marek Jurek, który jednak nie uważa żeby Zbigniew Ziobro został politycznym wrogiem Jarosława Kaczyńskiego.

Po godz. 17 rozpoczęło się posiedzenie zarządu krajowego PO. Politycy Platformy rozmawiają m.in. o stanowiskach w Sejmie, a także w rządzie. Być może dziś zapadnie decyzja o politycznej przyszłości Grzegorza Schetyny. Do tej pory politycy PO spekulowali, że ma on objąć resort infrastruktury lub zostać szefem MSWiA. Jednak z informacji PAP, która powołuje się na osobę z otoczenia marszałka wynika, że Schetyna może - decyzją Tuska - znaleźć się poza rządem.

W środę Sąd Najwyższy zajmie się odwołaniami posłów elektów PiS, prokuratorów w stanie spoczynku Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego od decyzji o wygaszeniu im mandatów - poinformował marszałek senior Józef Zych z PSL, który rozmawiał z pierwszym prezesem SN. Oznacza to, że posłowie-elektowie nie złożą we wtorek ślubowania. Posłom PiS mandaty wygasił Grzegorz Schetyna.

O naruszenie swobody głosowania oskarżyła Prokuratura Rejonowa w Busku-Zdroju 25-latka, który przed wyborami parlamentarnymi umieścił w internecie film z groźbami wobec wyborców PiS. Na nagraniu mężczyzna mówił, że głosujący na tę partię mogą zginąć.

Zarząd Platformy Obywatelskiej zdecydował, że kandydatem na wicemarszałka Sejmu będzie Cezary Grabarczyk. Wiadomo także, że kandydatem na szefa klubu będzie jego dotychczasowy wiceprzewodniczący, Rafał Grupiński. Kandydatem na marszałka Senatu jest Bogdan Borusewicz. Natomiast kandydatem na szefa senackiego klubu PO jest Marek Rokicki.

Jutro o godz. 15 Bronisław Komorowski desygnuje dotychczasowego szefa rządu, Donalda Tuska na premiera. Wcześniej prezydent przyjmie dymisję obecnego gabinetu i powierzy mu tymczasowe pełnienie obowiązków - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.