Arnold Schwarzenegger odwiedza dziś Auschwitz. Sam jako dorosły człowiek dowiedział się, że jego ojciec był nazistą

Źródło:
PAP, CBS, Los Angeles Times
Arnold Schwarzenegger o zamieszkach na Kapitolu
Arnold Schwarzenegger o zamieszkach na KapitoluTwitter/@Schwarzenegger
wideo 2/4
Arnold Schwarzenegger o zamieszkach na KapitoluTwitter/@Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger odwiedza dziś były niemiecki obóz Auschwitz oraz Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. W opublikowanym komunikacie aktor nazwał siebie "świadkiem zniszczenia wywołanego przez nazizm", który widział "jak nienawiść wymknęła się spod kontroli". Sam jako dorosły człowiek dowiedział się, że jego ojciec był nazistą.

W programie wizyty Schwarzeneggera jest zwiedzanie byłego obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, miejsc masowej zagłady Żydów. Aktor i były gubernator Kalifornii odwiedzi również jedyną zachowaną synagogę w Oświęcimiu i sąsiadujące z nią Muzeum Żydowskie, gdzie spotka się z ocaloną z Auschwitz byłą więźniarką Lidią Maksymowicz.

"Jestem świadkiem zniszczenia wywołanego przez nazizm. Na własne oczy widziałem, jak nienawiść wymknęła się spod kontroli i dlatego dzielę się tymi bolesnymi wspomnieniami ze światem w nadziei, że w przyszłości uda się zapobiec takim tragediom. Wspieram Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i ich misję, aby Holokaust nigdy więcej się nie powtórzył" - przekazał Schwarzenegger w komunikacie opublikowanym przed przyjazdem do Polski.

Ojciec dobrowolnie wstąpił do partii nazistowskiej

Mówiąc o nazizmie, aktor mógł mieć na myśli również przeszłość swojej rodziny. Schwarzenegger przyszedł na świat w 1947 roku w Austrii jako drugi syn Gustava i Aurelii Schwarzeneggerów. Wychował się w mieszkaniu nad posterunkiem policji, w którym jego ojciec pracował jako komendant.

Przyjaciele z Thal i Grazu, gdzie Arnold się urodził i gdzie chodził do szkoły, wspominali po latach: ojciec i syn kochali się, ale mieli "trudne relacje". Gustav miał być "twardy i autorytarny". Często stawiał swoich dwóch synów przeciwko sobie w rozgrywkach sportowych, a następnie chwalił zwycięzcę - zwykle Meinharda, starszego brata Arnolda. Nie pochwalał zainteresowania młodszego syna kulturystyką. Chciał, by dzieci poszły w jego ślady i spróbowały swoich sił w tradycyjnym austriackim sporcie na lodzie, podobnym do curlingu. Młody Schwarzenegger nie zdawał sobie sprawy z mrocznej przeszłości ojca.

Arnold SchwarzeneggerShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Osiem tysięcy bucików ofiar Auschwitz do konserwacji. "Może są tu także buty moich sióstr bliźniaczek"

Dopiero jako dorosły człowiek odkrył, że jego ojciec należał do partii nazistowskiej. Doniesienia, że Gustav Schwarzenegger był nazistą, pojawiły się w mediach na początku lat 90. Gwiazdor Hollywood zwrócił się wtedy do Centrum Szymona Wiesenthala z prośbą o odkrycie prawdy. Jak podało "Los Angeles Times", dwumiesięczne śledztwo, w które zaangażował się sam Szymon Wiesenthal, potwierdziło, że Gustav Schwarzenegger rzeczywiście był członkiem partii nazistowskiej. Dobrowolnie ubiegał się o jej członkostwo w 1938 roku.

Z austriackich dokumentów wynika, że w czasie II wojny światowej Gustav Schwarzenegger służył w jednostkach armii niemieckiej, które były świadkami najbardziej brutalnego rozlewu krwi, w tym inwazji na Polskę, Francję oraz Związek Radziecki. Brał udział w oblężeniu Leningradu, dochodząc do stopnia Hauptfeldwebla (trzeci najwyższy stopień podoficera w armii niemieckiej). W bitwie pod Stalingradem został ranny, później zachorował na malarię. Służbę w armii zakończył w 1943 roku.

- Kiedy mój ojciec przybył pod Leningrad, działał pod wpływem kłamstw swojego rządu, a kiedy opuszczał Leningrad, był załamany fizycznie i psychicznie. Przez resztę życia cierpiał z powodu bólu. Bólu złamanego kręgosłupa, bólu od odłamka, który zawsze przypominał mu o tych strasznych latach. I bólu z powodu poczucia winy - mówił aktor w wypowiedzi cytowanej przez CBS w marcu tego roku. Jego ówczesna wypowiedź miała być przestrogą dla Rosjan przed angażowaniem się w inwazję na Ukrainę. - To nielegalna wojna - dodawał.

Brakuje dokumentów, które przedstawiałyby szczegóły

Śledczy nie znaleźli dowodów na to, że mężczyzna był zbrodniarzem wojennym. "The Times" dotarł jednak później do niedostępnych wcześniej archiwów, z których wynikało, że Gustav Schwarzenegger należał również do bojówek Sturmabteilungen. Jego członków określano mianem "szturmowców" lub "brązowych koszul".

Ursula Schwarz, badaczka z Archiwum Dokumentacji austriackiego ruchu oporu powiedziała, że brakuje dokumentów, które przedstawiałyby szczegóły na temat działalności Schwarzeneggera w SA. Zauważyła jednak, że o wstąpienie do formacji trzeba było się ubiegać, w odróżnieniu od niemieckiej armii, do której austriaccy mężczyźni byli wcielani po przyłączeniu Austrii do III Rzeszy w 1938 roku.

Jak wynika z archiwalnych dokumentów, w procesie w 1947 roku uznano, że Schwarzenegger może pracować na rzecz państwa, ponieważ nie udowodniono mu udziału w zbrodniach wojennych.

ZOBACZ TEŻ: Arnold Schwarzenegger o wojnie w Ukrainie: jakby na to nie patrzeć, mamy krew na rękach

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: PAP, CBS, Los Angeles Times

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24