Szpitale zapraszają... po Nowym Roku

Coraz więcej szpitali w Polsce odsyła pacjentów z kwitkiem. Powodem jest brak pieniędzy na leczenie - pisze "Metro". Regionalny Szpital Specjalistyczny "Latawiec" w Świdnicy postawił sprawę jasno. O wstrzymaniu planowych przyjęć i zabiegów poinformował pacjentów na stronie internetowej.

Kolejny górnik nie żyje

27-letni górnik zginął w poniedziałek późnym wieczorem w kopalni "Wesoła" w Mysłowicach, będącej częścią kopalni "Mysłowice-Wesoła". To 34. w tym roku ofiara śmiertelna w kopalniach węgla kamiennego - wynika z informacji nadzoru górniczego.

Masa: po komisji niewielu polityków zostałoby na rynku

- Zdecydowanie powinna powstać komisja śledcza wyjaśniająca wszystkie afery hazardowe - mówił w "Teraz My!" Jarosław S. pseudonim "Masa", były gangster z Pruszkowa, a obecnie świadek koronny w procesach swoich dawnych kolegów. - Ale niewielu polityków pozostałoby po niej na rynku - dodaje śmiejąc się, bo jak mówi powiązania hazard-biznes-polityka-mafia istniały od zawsze.

"Kaczyński, Gosiewski i Lipiec protoplastami afery hazardowej"

- Protoplastą afery hazardowej w Polsce jest Jarosław Kaczyński, Przemysław Gosiewski i Tomasz Lipiec - mówił w TVN24 Sebastian Karpiniuk. Poseł PO przypomniał, że pomysł dopłat w nowelizacji ustawy pojawił się za rządów PiS i wtedy też to pojawiał się, to znikał.

W PO są głosy za komisją śledczą

Andrzej Halicki z PO przyznał w TVN24, że osobiście głosowałby za powołaniem komisji śledczej mającej wyjaśnić tzw. aferę hazardową. Zgodził się z Pawłem Poncyliuszem (PiS), że należy dogłębnie prześwietlić wszystkie prace nad opodatkowaniem hazardu, na przestrzeni ostatnich lat.

"Usunięcie Kamińskiego jak przyznanie się do winy"

W krajach demokratycznych po takiej aferze premier podałby się do dymisji, ale w Polsce to „abstrakcja” – diagnozował Jarosław Kaczyński w „Kropce nad i” TVN24. Według prezesa PiS ewentualne odwołanie szefa CBA byłoby przyznaniem się do winy przez Donalda Tuska.

"Potrójna kompromitacja Platformy"

Roman Giertych uważa, że w tzw. aferze hazardowej nie złamano prawa. - Gdyby była korzyść osobista lub majątkowa to bez wątpienia mielibyśmy do czynienia przynajmniej z usiłowaniem korupcji. Ale ponieważ nie ma takich informacji, to w kategoriach prawa karnego o tym zdarzeniu nie można mówić - powiedział w "Faktach po Faktach". Były premier uważa jednak, że Platforma Obywatelska skompromitowała się - i to trzykrotnie.

Chlebowski dostał hełm i prezesurę strażacką

Do czwartku brylował na sejmowych korytarzach i prasowych konferencjach. Po tej ostatniej, która nadwyrężyła jego gruczoły potowe i wiarygodność polityczną, stracił ważne stanowiska i zapadł się pod ziemię. Nie na długo. Zbigniew Chlebowski odnalazł się w Wierzbnej (dolnośląskie), gdzie w sobotę... został uhonorowany tytułem honorowego Prezesa Ochotniczych Straży Pożarnych w Żarowie.

200 tysięcy i dzieci mają zajęcie

Od lat walczyli o dzieci z blokowisk – teraz sami potrzebują pomocy. Fundacja Teatru Ludowego w Krakowie, która do tej pory prowadziła zajęcia na ulicach Nowej Huty, chce rozpocząć pracę w klubie. Jednak lokal, w którym zajęcia miałyby się odbywać, potrzebuje generalnego remontu i 200 tys. złotych.

Ponad 1 milion złotych dla byłych szefów TVP

Jeszcze po ponad 300 tys. złotych z kasy TVP otrzymają zwolnieni członkowie zarządu spółki Andrzej Urbański, Sławomir Siwek oraz Marcin Bochenek. Zwolniony dyscyplinarnie Piotr Farfał może liczyć na dwie trzecie tej kwoty - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". W sumie to ponad 1 mln zł.

Zabili jeża, zapłacą na... Sokoła

Trzydzieści godzin prac publicznych przez sześć do dziesięciu miesięcy - taki wyrok usłyszało trzech młodych mężczyzn za skatowanie jeża. W ramach kary muszą też zapoznać się ze stroną internetową organizacji zajmującej się ochroną... sokoła - donosi Polskie Radio Wrocław.

Dolniak ministrem sportu? "Nic mi o tym nie wiadomo"

Następcą Mirosława Drzewieckiego będzie Grzegorz Dolniak - podała stacja TVN24. P.o szefa klubu Platformy w rozmowie z tvn24.pl jednak zaprzecza. - Wiecie więcej ode mnie, żadnej propozycji nie otrzymałem - mówi nam polityk PO.

Szejnfeld zostaje. "Przestrzegał procedur"

Waldemar Pawlak nie odwoła wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda mimo że, jak twierdzi szef klubu PSL Stanisław Żelichowski, w pracach nad ustawą hazardową działał bez jego wiedzy. Pawlaka nie przekonuje także, że Szejnfeld w oficjalnym piśmie do Ministerstwa Finansów stanął po stronie hazardzistów w kwestii dopłat. - Komunikował się przestrzegając procedur – przekonuje Pawlak .

Podwójny pech Jacka Kurskiego

Jacek Kurski miał dzisiaj pecha. Dwukrotnie. Europoseł PiS przed południem został zatrzymany przez olsztyńską policję za zbyt szybką jazdę. Kilka godzin później okazało się, że swoje BMW zaparkował w nieprawidłowym miejscu.

Prezydent chce odtajnienia notatki z Belwederu

- Kancelaria Prezydenta chce odtajnić notatki z piątkowego spotkania w Belwederze - poinformował prezydencki minister Paweł Wypych. Z tego spotkania przed jego końcem wyszli premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Lekarze zatrzymani za Lwa R.

Troje lekarzy, podejrzanych m.in. o korupcję i fałszowanie dokumentacji medycznej zatrzymali funkcjonariusze CBA w związku ze śledztwem dotyczącym m.in. Lwa R. Grozi im do 10 lat więzienia.

RMF FM: następni są Czuma i Szejnfeld

Dymisja ministra sportu Mirosława Drzewieckiego to prawdopodobnie nie koniec zmian w rządowych ławach w związku z aferą hazardową - donosi RMF FM. Jak twierdzi reporter stacji Konrad Piasecki, następni w kolejce do dymisji mogą być Andrzej Czuma i Adam Szejnfeld. Szef klubu parlamentarnego PO Grzegorz Dolniak powiedział w TVN24, że "nic o tym nie wie".

Zaoczne prawo jazdy w Katowicach

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach aby zrobić prawo jazdy wystarczyło... zapłacić. W ten sposób dokumenty niezbędne do poruszania się w ruchu drogowym uzyskało co najmniej kilkaset osób. W proceder zamieszani byli nie tylko egzaminatorzy, ale także m.in. właściciele szkół jazdy i lekarze.

Czuma ujawni podsłuchy

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Andrzej Czuma zapowiada, że jak tylko otrzyma materiały ze śledztwa CBA ws. afery hazardowej, to je ujawni. Prokuratura wyznaczyła CBA termin nadesłania tych dokumentów do 15 października.

Sawicka znów płacze

Beata Sawicka rozpłakała się, opowiadając przed sądem o swojej coraz bliższej zażyłości z agentem CBA i o tym, jak zwierzała się mu z małżeńskiego kryzysu w 2007 roku. Oskarżona o korupcję b. posłanka PO poprosiła o przerwę w wyjaśnieniach do środy - na co przystał sąd. Wcześniej podkreślała, że jest niewinna. Drugi oskarżony w procesie, który ruszył w poniedziałek - b. burmistrz Helu Mirosław W. oświadczył, że nie przyznaje się do winy i odmówił wyjaśnień.

"Już Kaczyński wita się z gąską"

- Widzę już radość Jarosława Kaczyńskiego, zacieranie rączek, niemal witanie się z gąską. PiS chciałoby, żeby każdy podał się do dymisji i popełnił harakiri - marszałek Sejmu Bronisław Komorowski komentuje reakcje opozycji na aferę hazardową i dymisję ministra sportu. I dodaje: - Platforma wyjdzie z tego z twarzą.

Przerobili 17 ton tytoniu na nielegalne papierosy

12 osób, które 17 ton tytoniu przerobiły na nielegalne papierosy, wpadło w ręce mazowieckich policjantów. Na samej niezapłaconej akcyzie skarb państwa stracił blisko 4 miliony złotych. Pięć osób, w tym organizator całego procederu, zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące.

PiS: teraz czas na Grzesia

Minister sportu, Mirosław Drzewiecki podał się do dymisji. Ale decyzja ta nie rozwiąże kłopotów Platformy Obywatelskiej, wobec której opozycja domaga się wyjaśnień w sprawie "afery hazardowej" także od wicepremiera Grzegorza Schetyny i szefa sejmowej Komisji Gospodarki.

Ranni w "Bielszowicach". Zginął górnik w kopalni "Makoszowy"

Wstrząs w kopalni "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej. Rannych zostało pięciu górników, jeden z nich jest nieprzytomny. Wszyscy zostali już wywiezieni na powierzchnię. Do śmiertelnego wypadku doszło w innej kopalni, "Makoszowy" w Zabrzu. Zmarł 43-letni górnik przygnieciony metalowym stojakiem.

Chlebowski przeprasza

- Z ubolewaniem i pokorą przyznaję, że ujawnione stenogramy świadczą o mojej nieroztropności - napisał w liście do redakcji dziennika "Polska" Zbigniew Chlebowski. Jednocześnie polityk podkreśla, że nigdy nie wywierał nacisków na urzędników w związku z tzw. ustawą hazardową.

Prezydent ws. Lizbony bez pośpiechu

Dziś konferencji z ogłoszeniem podpisania Traktatu Lizbońskiego nie będzie - oświadczył w "Sygnałach Dnia" szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, pytany o to kiedy Lech Kaczyński podpisze Traktat Lizboński. - Zbędny pośpiech jest potrzebny przy łapaniu pcheł - stwierdził szef prezydenckiej kancelarii.

"Drzewiecki podejmie męską decyzję"

Zdaniem posła platformy Andrzeja Halickiego, jeszcze w poniedziałek minister sportu Mirosław Drzewiecki podejmie "męską decyzję". Czy to znaczy, że odejdzie? Janusz Palikot w RMF FM stwierdził, że nie ma wątpliwości, iż minister postanowił już złożyć dymisję.