- To jest wieki ból i wyrzut sumienia, za który to ból wszystkich braci i siostry narodu żydowskiego przepraszamy. Jak czas pokazuje, kiedy serce ludzkie ogrania zło i nienawiść, kiedy paraliżuje ona człowieka wewnętrznie, prowadzi ku śmierci - mówił na uroczystościach w 76. rocznicę pogromu w Jedwabnem biskup Rafał Markowski. To pierwsze takie słowa katolickiego biskupa w tym miejscu.
Biskup Rafał Markowski wystąpił na uroczystościach w 76. rocznicę pogromu w Jedwabnem jako przewodniczący Rady do spraw Dialogu Religijnego i Komitetu do spraw Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.
"Przepraszamy"
- Kościół opłakuje tych wszystkich, którzy doznali tutaj kaźni, bólu, poniżenia i upokorzenia, którzy tutaj w sposób niespodziewany spotkali śmierć, która ich tutaj nie powinna spotkać, ale jednocześnie Kościół ogarnia z wielkim bólem tych synów narodu polskiego, szczególnie tych katolików, którzy brali udział w tej kaźni, którzy bezpośrednio przyczynili się do tego bólu, upokorzenia i wreszcie do śmierci - mówił biskup podczas uroczystości.
- To jest wieki ból i wyrzut sumienia, za który to ból wszystkich braci i siostry narodu żydowskiego przepraszamy. Jak czas pokazuje, kiedy serce ludzkie ogrania zło i nienawiść, kiedy paraliżuje ona człowieka wewnętrznie, prowadzi ku śmierci: prowadzi ku śmierci fizycznej dotyczącej ofiar i prowadzi do śmierci duchowej, która dotyka oprawców - dodał duchowny.
- Gorącą modlitwą ogarniamy wszystkie ofiary, które doznały tego mordu tutaj, w tym miejscu. Ogarniamy też modlitwą wszystkich, którzy do tego mordu się przyczynili - stwierdził biskup.
Mimo że we wcześniejszych latach episkopat organizował nabożeństwa pokutne z okazji rocznicy mordu w Jedwabnem, to nigdy wcześniej biskup nie przepraszał publicznie w tym miejscu.
Pamięć w Jedwabnem
W uroczystościach w Jedwabnem w tym roku wzięli między innymi udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciele ambasad Izraela, Niemiec oraz USA. Kwiaty w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy złożył Wojciech Kolarski, w imieniu premier Beaty Szydło - Paweł Szrot. Byli też między innymi wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma oraz duchowni różnych wyznań.
Autor: mart//now / Źródło: Gazeta Wyborcza, laboratorium.wiez.pl, PAP