Komorowski: Wejście do strefy euro po analizie

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że Polska powinna podjąć decyzję ws. wejścia do strefy euro po analizie, "czy to się opłaca polskiej gospodarce, polskiej polityce i przeciętnemu Kowalskiemu". Zdaniem prezydenta dla Polski ważne będą doświadczenia m.in. Słowacji, która wprowadziła europejską walutę.

Seremet: mandat za nieujawnianie kierowcy niekonstytucyjny

- Karanie grzywną właściciela pojazdu, który po przedstawieniu zdjęcia z fotoradaru odmawia ujawnienia personaliów osoby kierującej jego autem, jest niekonstytucyjny - uważa prokurator generalny, który w tej sprawie skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Wnioski o Trybunał Stanu trafią do marszałek Sejmu

Wnioski o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunał Stanu trafią do marszałek Sejmu. Uchwałę w tej sprawie przyjęła w piątek sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej. Wnioski wymagają uzupełnienia, a Ewa Kopacz może zdecydować o ich przesłaniu przedstawicielom wnioskodawców.

"Nie Gawkowski mnie będzie wyrzucał. Zresztą tyle razy już wyrzucali..."

- Nie Krzysztof Gawkowski będzie mnie wyrzucał z partii, a jeśli już to organa statutowe - odpowiada Ryszard Kalisz na zapowiedzi sekretarza generalnego Sojuszu, że jeśli Kalisz zaangażuje się w nowy projekt firmowany nazwiskiem Aleksandra Kwaśniewskiego, to nie będzie dla niego miejsca w SLD. Kalisz studzi głowy partyjnych kolegów i zachęca: - Wspólna lista centrolewicy to dla Sojuszu szansa, a nie zagrożenie.

Kwaśniewski szefem frakcji w PE? "Musi mieć wojsko"

Janusz Lewandowski nie wykluczył, że gdyby Aleksander Kwaśniewski chciał startować w wyborach do Europarlamentu, to mógłby zostać szefem frakcji socjaldemokratów. Zaznaczał jednak, że do tego niezbędna jest "jakość i zwartość delegacji narodowej".

Do końca czerwca bez strajku. Jest porozumienie w PKP

Związkowcy zawarli w piątek kompromis z władzami Grupy PKP dotyczącą naliczania ulg dla kolejarzy na ten rok. Strony zgodziły się też, że sposób naliczania ulg wymaga zmian. - Przynajmniej do końca czerwca br. nie będzie strajku na kolei - wynika z zapowiedzi związkowców.

Rzucali lodem z wiaduktu. Zginął kierowca tira

Dwóch nastolatków podejrzewanych o rzucanie brył lodu na samochody jadące autostradą A4 zatrzymała małopolska policja. Jedna z brył uszkodziła szybę tira, co spowodowało wypadek, w którym zginął 47-letni kierowca - poinformowała w piątek małopolska policja.

Sekretarz SLD ostro o Kwaśniewskim. A Napieralskiemu "jest przykro"

Piątkowe deklaracje Aleksandra Kwaśniewskiego świadczą o tym, że nie zrozumiał on intencji SLD i tego, co zostało zawarte w czwartkowej uchwale Zarządu Krajowego partii ws. list do eurowyborów - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski. Były szef SLD Grzegorz Napieralski dodał z kolei, że sam "nie rozumie tego, co zrobił Kwaśniewski".

Kwaśniewski poparł Siwca i Palikota. "Nie wyklucza" kandydowania do PE

Aleksander Kwaśniewski będzie wspierał pomysł stworzenia wspólnej listy środowisk centrolewicowych w wyborach do Parlamentu Europejskiego - listy, na której znajdzie się miejsce dla członków Ruchu Palikota. Taką deklarację były prezydent złożył po spotkaniu z Markiem Siwcem i Januszem Palikotem ws. Ruchu Europa Plus. - Jestem gotów podjąć ten trud - podkreślał Kwaśniewski. Sam nie wie jeszcze, czy będzie kandydował do PE. - Ale tego nie wykluczam - zaznaczył.

"Likwidacja Funduszu to nie atak na Kościół"

- Likwidacja Funduszu Kościelnego i zastąpienie go dobrowolnym odpisem podatkowym nie jest atakiem na Kościół - zapewnił w piątek w rozmowie z dziennikarzami premier Donald Tusk. Rozwiązaniem takim nie jest zainteresowany Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Zdaniem przedstawicieli Kościoła ewangelickiego wymaga ono "przemyślenia".

Ile dostaną Kościoły z odpisu 0,5 proc.?

Po wejściu w życie ustawy o dobrowolnym odpisie podatkowym na Kościoły i związki wyznaniowe, instytucje te będą mogły liczyć - według wstępnych szacunków - na ok. 50 mln złotych. Zapowiadane 0,5 procenta odpisu ma obowiązywać od 2014 roku, z dodatkowym trzyletnim okresem przejściowym.

Dwie godziny na nic. Gliński Millera nie wzruszył

Nie będzie poparcia SLD dla wniosku PiS o konstruktywne wotum nieufności z kandydaturą prof. Piotra Glińskiego na premiera. Szef Sojuszu Leszek Miller przyznał po dwugodzinnym spotkaniu, że kandydat PiS nie powinien mieć w tej sprawie "żadnych złudzeń". - Każda zmiana polityczna, która grozi recydywą IV Rzeczypospolitej jest dla nas nie do przyjęcia - podkreślił Miller.

Premier o bezrobociu w 2013: To będzie wyścig na śmierć i życie

Walka z bezrobociem w Polsce, zwłaszcza w pierwszym półroczu, będzie "wyścigiem na śmierć i życie" - tak sytuację na rodzimym rynku pracy opisał w piątek Donald Tusk. Według premiera, końcówka roku będzie dużo lepsza niż jego początek. - Ale ciągle nie będzie to tempo, o które nam chodzi - przyznał.

Kaczyński broni złotówki. "Trzeba o tym rozmawiać bez emocji"

- Obrona złotówki ma ogromną wagę dla przyszłości ekonomicznej i politycznej Polski - powiedział szef PiS Jarosław Kaczyński na debacie pt. "W obronie polskiego złotego". Dodał, że trzeba o tym rozmawiać bez poczucia, że istnieje jedynie słuszne rozstrzygnięcie.

Tusk ws. związków partnerskich: Osiągnąłem cel. Gowin będzie musiał to przyjąć

- Osiągnąłem pożądany cel. PO poprze jeden projekt ws. związków partnerskich wychodzący z komisji - powiedział premier Donald Tusk. Zaznaczył, że "ci, którzy tego sposobu postępowania nie zaakceptują, sami postawią się poza Platformą". - Pan minister Gowin na pewno to zaakceptuje. Okazałby się politykiem niedojrzałym, gdyby tego nie zrobił - mówił dalej lider PO.

Tusk spotkał się z konserwatystami u Kopacz. Już po "rozłamie"?

Po środowym burzliwym spotkaniu klubu PO u premiera przyszedł czas na kolejną rozmowę. Tym razem szef rządu rozmawiał z "konserwatystami" w gabinecie marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Wydaje się, że po tym spotkaniu rozłam w partii jest już przeszłością. Wcześniej Tusk spotkał się z kierownictwem klubu PO.

Niesiołowski zostaje z immunitetem. "To kompromitacja parlamentu"

Sejm nie zgodził się na uchylenie immunitetu posłowi PO Stefanowi Niesiołowskiemu. Taki wniosek złożono w związku z prywatnym aktem oskarżenia Zuzanny Kurtyki, wdowy po prezesie IPN Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie smoleńskiej. - To kompromitacja parlamentu - komentuje wynik głosowania Kurtyka.

Ruch Palikota ma jednego posła mniej. Kępiński znów w SLD

Ruch Palikota stracił posła. Andrzej Kępiński przeszedł do SLD - partii, w której już niegdyś był. - Przy zbieżności programowej, bo nie ma zbyt wielu różnic, wróciłem do SLD - uzasadniał swój transfer Kępiński. Janusz Palikot stwierdził z kolei, że to nic innego, jak koleżeńska wymiana posłów w centrolewicy.

Budowali szpital 38 lat. Nie mogą skończyć, bo brakuje 50 mln zł

Po 38 latach budowa Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wreszcie jest na ukończeniu. Zabrakło 50 mln na uzupełnienie wyposażenia szpitala, dlatego zamiast służyć pacjentom, placówka na razie będzie zamknięta. Rektor Uniwersytetu Medycznego, który zarządza szpitalem, przekonuje, że nie ma innego wyjścia i apeluje do ministerstwa o pieniądze. Resort chce najpierw rozliczyć lata budowy.

Żalek: Nie było ultimatum Tuska wobec konserwatystów

Nie było ultimatum premiera Donalda Tuska wobec konserwatystów w PO - zapewnił w "Jeden na jeden" Jacek Żalek z grupy konserwatywnej w PO. - Nie trzeba będzie wychodzić z Platformy Obywatelskiej, ona po prostu zmieni swoje oblicze - zaznaczył, odpowiadając na spekulacje o wyjściu frakcji konserwatywnej z partii.