Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd ofiarom stanu wojennego i tym wszystkim, którzy stawili opór komunistycznej dyktaturze - głosi tekst uchwały przyjętej w środę w Sejmie przez aklamację. Posłowie uczcili pamięć ofiar w przeddzień 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
"W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku reżim generała Wojciecha Jaruzelskiego wprowadził w Polsce stan wojenny. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wysłała na ulice czołgi wraz z jednostkami wojska, milicji obywatelskiej, ZOMO, ORMO oraz funkcjonariuszy SB. Komunistyczna władza chciała zniszczyć wolnościowego ducha narodu polskiego" - napisano w uchwale odczytanej w środę na forum Sejmu RP przez marszałka Kuchcińskiego.
"Ponad sto ofiar śmiertelnych, prawie 10 tysięcy osób internowanych, tysiące Polaków szykanowanych, prześladowanych, wyrzucanych z pracy, a także zmuszanych do emigracji - ostateczny wyraz tej tragedii narodowej nigdy nie zostanie ostatecznie określony. Ofiary pacyfikacji kopalni Wujek, tłumienia demonstracji w Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Lubinie, Nowej Hucie, Poznaniu, Warszawie, we Wrocławiu oraz w innych miejscowościach, gdzie Polacy nie zgadzali się na odbieranie wolności wciąż czekają na sprawiedliwe rozliczenie stanu wojennego" - przypomina tekst uchwały przyjętej przez Sejm przez aklamację.
#Sejm uczcił ofiary stanu wojennego. ”Ostateczny wyraz tej tragedii narodowej nigdy nie zostanie określony”
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 12 grudnia 2018
https://t.co/a8jUt2tfpf pic.twitter.com/s75GxvZpAq
37 lat od wprowadzenia stanu wojennego
W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tysięcy osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tysięcy samochodów.
Autor: ads//kg / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia