W Tatrach, Karkonoszach i na Babiej Górze ogłoszono zagrożenie lawinowe. Warunki turystyczne są bardzo trudne, na szlakach leży ponad pół metra śniegu. W Karkonoszach w zaspach grubość pokrywy sięga nawet metra. Większość szlaków jest nieprzetarta.
W polskich górach spadło dużo śniegu. Jak poinformował Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym, niektóre szlaki w Tatrach pokrywa półmetrowa warstwa. Większość ścieżek jest nieprzetarta, a tam, gdzie śnieg został udeptany, jest ślisko.
- Warunki w Tatrach są trudne. Jest to początek zimy, niewielka ilość śniegu, śnieg w złej kondycji, niezwiązany z podłożem, poprzenoszony wiatrem. Depozyty śniegu nawianego są przykryte w tej chwili świeżym opadem - mówił Piotr Konopka, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zaznaczył, że niewskazane jest wychodzenie w wyższe partie gór bez odpowiedniego sprzętu: raków, czekana i zestawu lawinowego. - Bez wiedzy i umiejętności jego użycia [turyści] nie powinni w wyższe partie Tatr się zapuszczać - podkreślił.
Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło drugi stopień zagrożenia lawinowego. TOPR informuje, że "pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin."
TOPR informuje, że "kluczowym problemem lawinowym jest ilość świeżego śniegu z ostatnich opadów oraz siła sklejenia warstwy świeżej z poprzednią warstwą - występuje ryzyko obsunięcia się warstw."
Do wysokości 1600 metrów nad poziomem morza obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia. Komunikat obowiązuje do godziny 20 w czwartek.
Warunki do wędrówek są częściowo niekorzystne. Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym informuje, że szlaki pokrywa coraz grubsza warstwa śniegu, jednak nie ma jeszcze warunków do uprawiania narciarstwa. Większość szlaków, zwłaszcza w wyższych partiach gór, jest nieprzetarta.
Niebezpiecznie w Karkonoszach
Drugi stopień zagrożenia lawinowego ogłoszono również w Karkonoszach. Jak informuje Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, lawiny mogą powstawać głównie przez transportowanie śniegu przez wiatr oraz przez ciągłe opady śniegu.
Od poniedziałkowego popołudnia w Karkonoszach dopadało 50-60 centymetrów śniegu. Grubość pokrywy śnieżnej na wysokości powyżej 1250 metrów nad poziomem morza wynosi 30-80 cm, jednak w zaspach może dochodzić do 100 cm.
GOPR przestrzega, że warunki turystyczne są bardzo trudne. Na długich odcinkach szlaków utworzyły się głębokie zaspy, a większość szlaków jest nieprzetartych.
Niektóre szlaki turystyczne zostały zamknięte. Są to:
- odcinek szlaku niebieskiego od Domku Myśliwskiego do Samotni;
- odcinek szlaku żółtego przez Biały Jar;
- szlak czerwony od Schroniska PTTK Nad Łomniczką do Domu Śląskiego;
- szlak zielony od Schroniska Pod Łabskim Szczytem w kierunku Śnieżnych Stawków do Rozdroża Pod Wielkim Szyszakiem;
- szlak żółty od Schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów.
Zagrożenie w masywie Babiej Góry
Zagrożenie lawinowe dotyczy również Babiej Góry. Jak informuje GOPR, w partiach szczytowych zalega około pół metra śniegu. W miejscach odkładania śniegu przez wiatr jego warstwa może być grubsza. Miejscami występują oblodzenia i nawisy śnieżne.
Zagrożenie lawinowe generuje zwłaszcza przenoszenie śniegu przez wiatr - i tego wcześniej spadłego, i świeżego.
Autor: ao/map / Źródło: tvnmeteo.pl, TOPR, TPN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24