Złote Globy 2023. Czy nagrody odzyskają swój dawny prestiż?

Źródło:
tvn24.pl

Złote Globy zostaną wręczone we wtorek po raz 80. Jednak przed producentami jubileuszowej gali postawiono arcytrudne zadanie: tak zorganizować wydarzenie, żeby przywrócić mu dawną świetność po okresie największego kryzysu wizerunkowego Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w jego historii. A że lista grzechów była długa, odzyskanie dawnego prestiżu nie będzie łatwe. Relacja z gali w nocy z wtorku na środę w tvn24.pl.

"Małe Oscary" to jedno z wielu określeń, które przez lata pojawiało się w kontekście Złotych Globów - corocznych nagród, przyznawanych przez członkinie i członków Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej (HFPA). Ceremonie stały się ważnym punktem kalendarza sezonu nagród filmowych i budziły spore zainteresowanie. Transmisje telewizyjne docierały nawet do 167 państw i razem z Oscarami oraz nagrodami Grammy tworzyły trójkę najchętniej oglądanych ceremonii wręczania nagród. 

To, co wyróżniało wieczory ze Złotymi Globami, to ich atmosfera - nieco luźniejsza, mniej formalna. Bo w przeciwieństwie do innych wydarzeń tej rangi, najważniejsi goście zasiadają przy okrągłych, restauracyjnych stołach. Nie brakuje przekąsek czy alkoholu.

Poza tym siłą Złotych Globów było to, że jako jedyne z najważniejszych nagród w amerykańskiej rozrywce, łączyły świat filmu i telewizji. Dziś, gdy najsłynniejsze aktorki i aktorzy oraz najlepsi filmowcy i filmowczynie pracują zarówno przy produkcjach kinowych i serialowych, nikogo takie połączenie nie dziwi.

Ale jeszcze 15-20 lat temu tytuły telewizyjne traktowane były jako te drugiej kategorii. W 2010 roku - po prawie 15 latach przerwy - ceremoniom przywrócono prowadzącego, co spotkało się z jeszcze większym zainteresowaniem. Zwłaszcza, że 67., 68. i 69. edycję (lata 2010-12) poprowadził komik, aktor, reżyser i scenarzysta Ricky Gervais. Swoimi ostrymi komentarzami, budzącym skrajne reakcje poczuciem humoru spowodował, że niektórzy poczuli się urażeni. W latach 2013-15 gospodyniami wieczoru były Tina Fey i Amy Poehler - jedne z najwybitniejszych przedstawicielek współczesnej amerykańskiej komedii. Ich dowcipy i ironiczne komentarze z części otwierających poszczególne gale, stały się już legendarne. 

Złote Globy. Dziennikarskie śledztwo i szereg kontrowersyjnych ustaleń

Chociaż w ostatnich latach oglądalność niemal wszystkich transmisji z gali wręczania nagród mocno spadała, prestiż Złotych Globów utrzymywał się. HFPA przez lata stawiało czoła najróżniejszej krytyce, a czasem zachowywało się tak, jak gdyby nic się nie stało. Do czasu. Tydzień przed 78. ceremonią wręczenia Złotych Globów, w "Los Angeles Times" ukazał się tekst Stacy Perman i Josha Rottenberga, który był efektem ich dziennikarskiego śledztwa. Duet obnażył szereg nieprawidłowości, moralnie i etycznie wątpliwych działań HPFA.

Stowarzyszenie powstało w 1943 roku z inicjatywy przedstawicieli mediów spoza Stanów Zjednoczonych, mieszkających w Los Angeles i zawodowo zajmujących się amerykańską branżą rozrywkową. HFPA stworzono jako organizację non-profit, dzięki czemu może korzystać z ulg podatkowych. W 2021 roku do HFPA należało 87 osób. W kontekście fali krytyki, jaka się pojawiła, te fakty są bardzo ważne. Zwłaszcza, że chodzi o organizację odpowiedzialną za jedne z najważniejszych, choć często wyśmiewanych nagród w przemyśle rozrywkowym.

Punktem wyjścia tekstu Perman i Rottenberga była kwestia pozwu, jaki norweska dziennikarka rozrywkowa Kjersti Flaa złożyła w sierpniu 2020 roku przeciwko HFPA, a który został odrzucony trzy miesiące później. Norweżka poszła do sądu po tym, jak organizacja odmówiła jej członkostwa. W pozwie Flaa oceniła, że HFPA "ma charakter zinstytucjonalizowanej kultury korupcji, a korzystając z ulg podatkowych, organizacja funkcjonuje jak kartel, który zmonopolizował dostęp do najważniejszych wydarzeń prasowych w Hollywood". Norweżka wskazywała na to, że - owiany zmową milczenia - ekskluzywny dostęp do gwiazd i produkcji najgłośniejszych tytułów, w pierwszej kolejności mieli członkowie HFPA. 

Zwiastun filmu "Judas and the Black Messiah"
Zwiastun filmu "Judas and the Black Messiah"Warner Bros Polska

Autorzy tekstu "Los Angeles Times" zwrócili uwagę, że kilka tygodni przed publikacją artykułu, gdy ogłoszono listę nominacji do Złotych Globów 2021, okazało się, że pominięci zostali czarnoskórzy artyści. A przypomnijmy, że wśród faworytów tamtego sezonu nagród filmowych wymieniano takie tytuły jak "Pięciu braci", "Ma Rainey: Matka bluesa" czy "Judas and the Black Messiah", a także między innymi serial autorstwa Michaeli Coel "Mogę cię zniszczyć". Chociaż wszystkie z wymienionych zdobyły ogromne uznanie krytyki i widowni, to żaden z nich nie pojawił się wśród kandydatów w kategoriach: najlepszy film dramatyczny, najlepszy film komediowy bądź musical oraz najlepszy miniserial. W tym kontekście jeszcze mocniej wybrzmiał fakt, że ostatnią przyjętą ciemnoskórą członkinią była pochodząca z Indii Meher Tatna (szefowa HFPA 2017-19), która do organizacji trafiła w 2002 roku.

26 lutego 2021 roku - a więc zaledwie dwa dni przed ceremonią - stowarzyszenie opublikowało oświadczenie, będące odpowiedzią na coraz głośniejszą krytykę pod jego adresem. HFPA zobowiązało się w nim między innymi do wprowadzenia szeregu zmian, w tym do szerszej reprezentacji społeczno-kulturowej. W oświadczeniu przyznano, że chociaż 35 procent ówczesnych członków pochodzi z krajów nieeuropejskich, to "żaden z nich nie jest czarnoskóry".

Ta mieszanka etycznie wątpliwych standardów oraz braku rzeczywistej reprezentacji przedstawicieli największych grup etnicznych, doprowadziła do tego, że branża rozrywkowa ogłosiła bojkot, a zatem zawieszenie wszelkich wspólnych działań z HFPA. Kolejni najwięksi światowi gracze na rynku rozrywkowym informowali początkiem maja 2021 roku o zerwaniu współpracy ze stowarzyszeniem. Ogłoszony kilka dni wcześniej plan gruntownych reform, nie przekonał nawet stacji NBC do zmiany zdania o wycofaniu się z transmisji gali. Krytyka wobec HFPA pojawiła się również ze strony między innymi gwiazd wielkiego ekranu.

Wielkim echem odbiło się to, że Tom Cruise zwrócił trzy Złote Globy.

Tom CruiseShutterstock

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej w obliczu historycznego kryzysu

W efekcie 9 stycznia 2022 roku zamiast wielkiej gali, obyło się zamknięte, prywatne wydarzenie. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach ogłaszani byli w mediach społecznościowych. Sama pozycja nagród została brutalnie zmarginalizowana na rynku. Nie pomogły również zapewnienia z sierpnia 2021 roku, że pakiet niezbędnych reform wprowadzony zostanie szybciej niż wcześniej planowano. Poinformowano również o zmianach dotyczących członkostwa, współpracy z podmiotami zewnętrznymi (w tym zakaz przyjmowania prezentów od firm i osób związanych z branżą rozrywkową) oraz o wprowadzeniu wewnętrznego kodeksu dotyczącego, różnorodności, inkluzywności i równości. W październiku 2021 roku stowarzyszenie przyjęło 21 nowych członków, w tym sześć osób czarnoskórych.

Przez pierwsze półrocze 2022 roku organizacja skupiała się na kolejnych zmianach. W lipcu poinformowano, że działalność stowarzyszenia zostanie ograniczona do wymiaru filantropijnego oraz charytatywnego. HFPA przyjęła ofertę spółki Eldridge, która zaproponowała stworzenie nowego podmiotu gospodarczego, przejmującego od HFPA wszystkie aktywa związane ze Złotymi Globami. Nowa firma będzie miała w posiadaniu wszystkie prawa do całego majątku intelektualnego, związanego z nagrodami. Jej głównym zadaniem ma być "profesjonalizacja oraz modernizacja" Złotych Globów. 

O kolejnych zmianach poinformowano we wrześniu minionego roku. Stowarzyszenie oświadczyło, że do procesu wyłaniania laureatów Złotych Globów 2023, włączono grupę 103 reprezentantów różnych obszarów branży filmowej i telewizyjnej, którzy nie są członkami HFPA. W gronie zaproszonych nowych głosujących znaleźli się przedstawiciele międzynarodowych organizacji filmowych - w tym organizatorów prestiżowych festiwali filmowych - oraz dziennikarze i dziennikarki z opiniotwórczych mediów z różnych zakątków świata. "Wśród nowych głosujących jest 22,3 procent Latynosów, 13,6 procent czarnoskórych, 11,7 procent Azjatów, 10,7 procent osób z Bliskiego Wschodu oraz 41,7 procent białych, spośród których 58,3 procent utożsamia się jako osoby różnorodne etnicznie" - wyliczała HFPA. Ogólnie w procesie głosowania weźmie 200 osób, z czego jak podała organizacja: 52 procent to kobiety, a 51,5 procent osób przynależy do różnych grup etnicznych i rasowych. Podkreślono, że wśród głosujących są tacy, którzy utożsamiają się jako osoby LGBTQIA+.

Jedną z zaproszonych do głosowania jest krytyczka i historyczka filmowa Barbara Kosecka, od 2006 roku związana z TVN Warner Bros. Discovery.

Złote Globy 2023. Czy HFPA ma kryzys za sobą?

Czy to oznacza, że HFPA poradziło sobie z kryzysem? Niezupełnie. Dopiero kolejne lata pokażą, czy te wszystkie reformy przyniosły oczekiwane skutki, czyli: transparentne zasady członkostwa, jasna, pozbawiona podejrzeń polityka finansowa organizacji, w końcu niebudzący kontrowersji proces wyłaniania list nominowanych i laureatów Złotych Globów. A to ostatnie jest szczególnie ważne. Przecież nikt nie chce, żeby faworyzowane były filmy i seriale tworzone przez przedstawicieli grup społecznie dyskryminowanych. Chodzi o to, żeby w tym procesie zauważać również te, których dotychczas HFPA nie zauważała.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: ZŁOTE GLOBY 2023. LISTA NOMINOWANYCH

12 grudnia ubiegłego roku ogłoszona została lista nominowanych do Złotych Globów 2023. W komunikacie prasowym zwrócono uwagę, że nominowanych we wszystkich 27 kategoriach wyłoniło 96 członków HFPA i 103 osoby spoza stowarzyszenia. Grono nominowanych w istocie jest bardzo różnorodne. Jednak w wielu komentarzach prasowych przewija się brak kobiet bądź filmów wyreżyserowanych przez kobiety w kilku kluczowych kategoriach. Wzbudziło to mieszane uczucia, szczególnie że w minionych dwóch latach w kategorii najlepsza reżyseria statuetki powędrowały w ręce Chloe Zhao i Jane Campion. Patrząc z innej perspektywy, aż 41 osób otrzymało swoją pierwszą nominację. Wśród nich znalazły się nazwiska gwiazd, które już dawno zasługiwały na docenienie nawet nominacją ze strony HFPA. Aubrey Plaza, Lesley Manville, Diego Luna, Elizabeth Debicki, Michelle Yeoh, Zendaya czy Dolly de Leon to niektórzy z nich.

Przewodnicząca HFPA Helen Hoehne w oświadczeniach prasowych przekonywała wielokrotnie, że 80. jubileuszowa gala wręczenia Złotych Globów będzie wyjątkowa, niepowtarzalna. Czy faktycznie tak będzie? To okaże się już w nocy z wtorku na środę czasu polskiego.

Relacja na żywo z 80. gali wręczenia Złotych Globów w tvn24.pl w nocy z 10 na 11 stycznia.

W "Elvisie" Baza Luhrmanna Butler zagrał główną rolę
"Elvis" reż. Baz Luhrmann Warner Bros.

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Wysłannik Trumpa "sprowadził z Wenezueli do domu sześciu zakładników". Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja w Żyrardowie, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl ustalił nieoficjalnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Źródło:
tvn24.pl

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesiące temu doszło do katastrofy budowlanej. Jeden z mostów został zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popołudnia. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Źródło:
Reuters, Associated Press

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa Richard Grenell spotkał się w Carasas z przywódcą Wenezueli Nicolasem Maduro i przekazał, że doprowadził do uwolnienia przez wenezuelski reżim sześciu Amerykanów. Grenell "sprowadza z Wenezueli do domu sześciu zakładników" - napisał Trump.

Wysłannik Trumpa "sprowadził z Wenezueli do domu sześciu zakładników"

Wysłannik Trumpa "sprowadził z Wenezueli do domu sześciu zakładników"

Źródło:
PAP

Jest się czym przejmować, ale nie ma się czego bać - mówił na nagraniu premier Donald Tusk, odnosząc się do aktualnej sytuacji międzynarodowej. Według Tuska Polska ma "dobrą odpowiedź na te kryzysy". - Uzyskaliśmy naprawdę autentyczne przywództwo w Europie, a za chwilę możemy mieć niezależnego, mądrego, silnego, ale przyjaznego prezydenta. Wszystko jest w naszych rękach - powiedział szef rządu.

Tusk o sytuacji międzynarodowej: w Polsce mamy dobrą odpowiedź na te kryzysy

Tusk o sytuacji międzynarodowej: w Polsce mamy dobrą odpowiedź na te kryzysy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwa ciała znaleziono w rzece Dee w szkockim Aberdeen. Prawdopodobnie są to poszukiwane siostry Huszti - przekazały w sobotę brytyjskie media. Pochodzące z Węgier Eliza i Henrietta zaginęły w ubiegłym miesiącu w okolicach portu leżącego nad rzeką.

Dwa ciała w rzece. To prawdopodobnie siostry Huszti

Dwa ciała w rzece. To prawdopodobnie siostry Huszti

Źródło:
PAP

Wywiad wojskowy Ukrainy odrzucił oskarżenia, jakoby podległe mu struktury były zaangażowane w organizację protestów antyrządowych w Słowacji. To odpowiedź na oświadczenie premiera Słowacji Roberta Ficy, który powiązał protesty z ukraińskim wywiadem.

Ukraiński wywiad "stanowczo odrzuca" oskarżenia premiera Słowacji

Ukraiński wywiad "stanowczo odrzuca" oskarżenia premiera Słowacji

Źródło:
PAP

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Ornitolodzy z Florydy są zdruzgotani śmiercią dwóch młodych bielików amerykańskich. Ptaki najprawdopodobniej zjadły zwierzę zakażone ptasią grypą. Młode nie zdążyły nawet otrzymać imion.

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Źródło:
CNN

Radiowóz blokował drogę uciekającemu kierowcy, a ten, zamiast się zatrzymać, uderzył w policyjne auto. Moment zderzenia zarejestrowała kamera przy jednej z posesji. Jak się okazało, 31-latek ma zakaz prowadzenia pojazdów.

Uciekał przed policją, staranował radiowóz i ogrodzenie. Nagranie

Uciekał przed policją, staranował radiowóz i ogrodzenie. Nagranie

Źródło:
TVN24/Kontakt24

Policja miała obowiązek skutecznego doprowadzenia świadka na posiedzenie komisji do spraw Pegasusa. Oczywiście, gdyby się okazało, że tego posiedzenia nie ma, to straciłoby sens wykonywanie tej czynności - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 Włodzimierz Wróbel, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego pytany o sprawę byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i tłumaczenia policji.

Policja tłumaczy zatrzymanie Ziobry. "Nie róbmy szopki z prawa"

Policja tłumaczy zatrzymanie Ziobry. "Nie róbmy szopki z prawa"

Źródło:
TVN24

Były prezydent Niemiec Horst Koehler nie żyje. 81-letni ekonomista i finansista zmarł w sobotę rano po krótkiej, ciężkiej chorobie - poinformowały niemieckie media.

Nie żyje były prezydent Niemiec

Nie żyje były prezydent Niemiec

Źródło:
PAP

Mały samolot pogotowia lotniczego rozbił się w pobliżu centrum handlowego w Filadelfii. Na jego pokładzie było pięć osób dorosłych i dziecko. Oprócz nich ucierpieli także ludzie w miejscu upadku maszyny. Pojawiło się także nagranie z próby kontaktu kontrolerów lotu z załogą maszyny. Słychać na nim między innymi: "Straciliśmy kontakt z samolotem. Nie wiemy, co się stało. Próbujemy to ustalić".

Prywatny samolot rozbił się w Filadelfii. Na pokładzie było sześć osób, w tym dziecko

Prywatny samolot rozbił się w Filadelfii. Na pokładzie było sześć osób, w tym dziecko

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Początek lutego przyniósł nam odczuwalne ochłodzenie, jednak aura wciąż jest dość łagodna. Czy w tym roku mamy jeszcze szansę na siarczysty mróz? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zajrzała w najnowsze wyliczenia modeli.

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Źródło:
tvnmeteo.pl, NOAA

Samochód osobowy wypadł z drogi i dachował w powiecie nyskim (woj. opolskie). W środku było dwóch mężczyzn, nie udało się ich uratować. Policja wyjaśnia, jak doszło do wypadku.

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Źródło:
TVN24

W piątek w Serocku nasz czytelnik był świadkiem nietypowej sytuacji. W środku miasta, po ulicy, biegały dwa konie bez opieki. W pewnym momencie tuż za nimi pojawił się sznur radiowozów.

Konie na ulicy, za nimi kawalkada radiowozów

Konie na ulicy, za nimi kawalkada radiowozów

Źródło:
Kontakt24

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bezpieczeństwo Morza Bałtyckiego jest absolutnie kluczowe - powiedział w Gdańsku Rafał Trzaskowski. Karol Nawrocki w Bednarach zadeklarował, że chciałby "wypowiedzenia paktu migracyjnego". Magdalena Biejat w Bydgoszczy mówiła o prawach kobiet i apelowała o wsparcie organizacji pozarządowych. Sławomir Mentzen we Wrześni przekonywał, że Polakom potrzebna jest "rewolucja zdrowego rozsądku" jak w Stanach Zjednoczonych.

Gdańsk, Bednary, Bydgoszcz, Września. Kandydaci na prezydenta ruszyli w podróż po Polsce

Gdańsk, Bednary, Bydgoszcz, Września. Kandydaci na prezydenta ruszyli w podróż po Polsce

Źródło:
TVN24, PAP

Zapewnień o rozliczeniu willi plus było dużo, ale kiedy zajrzymy do kasy państwa, to okaże się, że z 40 milionów złotych, które Przemysław Czarnek rozdał, wróciło 3,5 miliona - mówiła na antenie TVN24 Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl. - Widzimy, że te procedury się dłużą. Docierają też do nas sygnały o tym, że w ministerstwie istnieją pewne braki kadrowe osób, które mogłyby to skutecznie rozliczać - powiedział Piotr Szostak.

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

Źródło:
TVN24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl