TVN24 | Kultura i styl

Aktorzy i producenci bojkotują Złote Globy

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
ft/kg
Źródło:
Reuters

Amerykański nadawca NBC przekazał, że nie będzie transmitował ceremonii rozdania Złotych Globów w 2022 roku. Stacja dołączyła do grupy artystów i producentów hollywoodzkich bojkotujących nagrody w związku z oskarżeniami o brak różnorodności i nieetyczne zachowania organizatorów. Według mediów, decyzję o zwrocie trzech statuetek podjął aktor Tom Cruise.

NBC transmitowało ceremonię rozdania Złotych Globów od 1996 roku. Ogłaszając decyzję o zawieszeniu współpracy na rok 2022, stacja poinformowała, że chce zobaczyć "znaczące zmiany" w postawie organizatorów, Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej (HFPA). "Zmiany tej skali wymagają czasu i pracy, a my czujemy, że HFPA potrzebuje czasu, by zrobić to właściwie. W związku z tym NBC nie będzie emitowało Złotych Globów w 2022 roku" – napisano w oświadczeniu nadawcy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Zakładając, że organizacja wykona plan, mamy nadzieję, że będziemy w stanie pokazać show w styczniu 2023 roku" – dodano.

Złote GlobyShutterstock

Po poniedziałkowym ogłoszeniu stacji, HFPA poinformowało, że wdrożenie zmian jest pilnym priorytetem organizatorów, "niezależnie od daty następnej emisji Złotych Globów". Stowarzyszenie powtórzyło już wcześniej zapowiadane przez siebie plany reform, obejmujące m.in. wprowadzenie dodatkowych członków, zmianę dyrektora generalnego, wdrożenie nowego kodeksu postępowania oraz przeprowadzenie szkoleń z różnorodności i przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu.

Problemy organizatorów Złotych Globów

Złote Globy, każdego roku gromadzące największe gwiazdy kina oraz znaczące postacie amerykańskiego przemysłu filmowego, są jednymi z najważniejszych nagród hollywoodzkich poprzedzających ceremonię rozdania Oscarów. W lutym "Los Angeles Times" napisał, że wśród 87 dziennikarzy zasiadających w strukturach HFPA nie ma ani jednego Afroamerykanina.

Tom CruiseShutterstock

Jak doniosły hollywoodzkie media, które we wtorek cytowała agencja Reutera, do bojkotu prowadzonego przez grupę artystów i producentów filmowych dołączył Tom Cruise. Aktor zdecydował się zwrócić trzy Złote Globy, które otrzymał za role w filmach "Jerry Maguire", "Magnolia" oraz "Urodzony 4 lipca". W niedzielę podobny sprzeciw wobec HFPA wyraziła aktorka Scarlett Johansson.

Wśród producentów, którzy podjęli się bojkotu Złotych Globów są WarnerMedia, Netflix czy Amazon Studios.

Autor:ft/kg

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock