Redakcja TVN24 opublikowała listę zwycięskich materiałów w wewnętrznym Konkursie Reporterskim imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika. Nagrody przyznawane są w kategoriach: Reportaż, News, Relacja reporterska, Operatorskie oko oraz Montaż/Grafika. Nagrodę Specjalną Kapituły otrzymał Piotr Świerczek za reportaż "Siła kłamstwa".
Konkurs Reporterski TVN24 Nagroda im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika jest inicjatywą przyjaciół i współpracowników, którzy w ten sposób chcieli uczcić pamięć obu dziennikarzy TVN24 i TVN. W siódmej edycji nagrody przyznane zostały w pięciu kategoriach.
Nagroda im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika 2022. Laureaci i finaliści
Decyzją jury Nagrodę Specjalną Kapituły otrzymał Piotr Świerczek za reportaż "Siła kłamstwa".
W kategorii Reportaż (długi materiał dziennikarski / storytelling) nagrodzony został Michał Przedlacki za reportaż "Ucieczka z Irpienia".
W finale kategorii Reportaż znalazły się także:
- "Bielmo" (odc. 4-6) autorstwa Marcina Gutowskiego
- "Wojna nie może być melodią" autorstwa Olgi Orzechowskiej
W kategorii News nagrodzeni zostali Robert Zieliński i Grzegorz Łakomski za materiał "Prokuratura ma 'niepotwierdzoną informację' o śmierci handlarza respiratorami" .
W finałowej trójce znalazły się również:
"Spowiedź hejterów. Kolejni sędziowie odsłaniają kulisy afery hejterskiej" - Marty Gordziewicz,
- "Dwudziestokrotne przebicie. Żona premiera sprzedała za prawie 15 milionów złotych kupione od Kościoła działki" - Tomasza Mildyna i Grzegorza Łakomskiego.
W kategorii Relacja reporterska (krótki materiał dziennikarski/relacja live) nagrodzony został materiał Katarzyny Górniak "Niemal całą wieś uwięzili w piwnicy. "Wygnali nas z domów pod lufami karabinów".
W finale tej kategorii znalazły się również:
- "Zdjęcie jej dłoni stało się jednym z symboli tragedii Buczy. 'To była najbardziej rozświetlona osoba, jaką znałam'" - Arleta Zalewska
- "Wszystko, co wiemy o Pegasusie" - Robert Zieliński
- Relacje Marcina Wrony z US Open.
W kategorii Operatorskie oko nagrodzony został Kamil Struzik za zdjęcia do materiału "Atak na wieżę telewizyjną. Rakieta przeleciała nad głową Wojciecha Bojanowskiego"
Poza Kamilem Struzikiem w tej kategorii finalistami byli:
- Bartek Serafiński i Piotr Bukojemski za zdjęcia do reportażu "Bagaż podręczny. Co spakowali uciekając przed wojną"
- Marcin Szkodziński za refleks i czujność: "Wypadek na Kasprowym Wierchu. Turystka poślizgnęła się i nieprzytomna zjechała kilkaset metrów po stoku"
- Adam Diehl za zdjęcia do "Wojowników sił światła"
W kategorii Montaż/Grafika nagrodzono Patrycję Kanclerz i Pawła Wojewódzkiego (grafika) oraz Piotra Karczewskiego (montaż) - "Siła kłamstwa"
Finalistą w tej kategorii był także Piotr Karczewski za montaż cyklu "Obrazy wojny" oraz za montaż "Bielmo" (odc 4-6) .
Nagroda im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika 2022. Patroni
Marcin Pawłowski (1971-2004) - z redakcją "Faktów" związany był niemal od początku jej istnienia. W lipcu 1997 r. dołączył do powstającego zespołu "Faktów" TVN jako reporter i prowadzący. Zajmował się tematami politycznymi i społecznymi. W 2001 r., po powstaniu TVN24, zaczął prowadzić program "Magazyn 24 godziny".
Relacjonował najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, m.in. pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, Ukrainy czy Izraela, atak terrorystyczny w Stanach Zjednoczonych w 2001 r., Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City w 2002 r. czy wojnę w Afganistanie. Był w studiu, gdy rozpoczęła się wojna w Iraku. W 2002 r. zachorował na nowotwór. Do redakcji wrócił zmieniony fizycznie po półrocznej przerwie.
Nawrót choroby nastąpił w styczniu 2004 r. I chociaż czuł się wtedy już bardzo źle, wrócił do pracy. Ostatni raz na antenie wystąpił 10 września 2004 r. W drugiej połowie listopada jego stan się pogorszył. Został pochowany na Powązkach 24 listopada 2004 r. Pośmiertnie doceniony nagrodą Dziennikarz Roku 2004 w plebiscycie Grand Press.
Dariusz Kmiecik (1980-2014). W nocy z 23 na 24 października 2014 roku dotarła do nas informacja, że Darek zginął w wyniku wybuchu gazu w katowickiej kamienicy, w której mieszkał z rodziną.
Powtarzał, że dziennikarstwo jest nie tylko jego pracą, ale też pasją, jednak początkowo marzył o zawodzie informatyka. Dopiero pod koniec liceum zmienił zdanie i postanowił zdawać na socjologię na Uniwersytecie Śląskim. W 2001 r. - jeszcze w trakcie studiów – odbył praktyki TVP Katowice. W tym, co robił, był tak dobry, że został reporterem, a później wydawcą. W "Faktach" TVN zaczął pracować w listopadzie 2006 r. Był ekspertem od Śląska, autorem licznych materiałów poświęconych górnictwu, górnikom i ich problemom.
Ale równie mocno pasjonował się himalaizmem czy piłką nożną. Z pieczołowitością relacjonował jedną z najważniejszych i najtragiczniejszych zarazem wypraw polskich himalaistów na Broad Peak. Później przygotował o tym reportaż "Broad Peak, zdobywcy historii". Za reportaż "Artur Hajzer. Subiektywnie" o himalaiście, który zginął na stoku Gaszerbrum I, otrzymał II nagrodę oraz nagrodę publiczności na 11. Krakowskim Festiwalu Filmów Górskich.
W ciągu ośmiu lat pracy w "Faktach" stał się jednym z najlepszych reporterów telewizyjnych w kraju. Dla nas był przede wszystkim kolegą, przyjacielem. Miał 33 lata. W wyniku wybuchu gazu kamienicy zginęła również jego o rok młodsza żona Brygida Frosztęga-Kmiecik - ceniona i nagradzana dziennikarka - a także ich dwuletni synek - Remigiusz.
W styczniu 2015 roku na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prezydent Polski Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie Dariusza i Brygidę Złotymi Krzyżami Zasługi.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24