Czarno na białym

Siła kłamstwa

Od 12 lat powtarza, że to był zamach, ale dotąd nie przedstawił na to żadnych dowodów - Antoni Macierewicz i kulisy pracy jego podkomisji smoleńskiej. Reporter "Czarno na białym" Piotr Świerczek dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz, które - choć zostały zlecone przez samą podkomisję - nigdy nie znalazły się w jej raportach, także w tym ostatnim, który miał być raportem końcowym. Pierwszy raz pokażemy dokumenty, które nigdy w całości nie zostały upublicznione. Rozmawialiśmy też z ludźmi, którzy pracowali dla podkomisji, ale nie zgadzają się z jej wnioskami. Co więcej - wprost mówią nam, że ich badania zostały zmanipulowane, wybiórczo wykorzystane pod tezę o zamachu. Co podkomisja Macierewicza ukryła, czyli jak jego ulubiony slogan "kłamstwo smoleńskie" nabrało teraz zupełnie nowego znaczenia? O tym Piotr Świerczek, autor wcześniejszych reportaży o "Sile faktów" i "Sile dźwięku".

 

OŚWIADCZENIE REDAKCJI "FAKTÓW" TVN I TVN24 W SPRAWIE MATERIAŁU "SIŁA KŁAMSTWA"  

 

W grudniu 2022 roku jury 26. edycji konkursu Grand Press w kategorii Dziennikarstwo śledcze doceniło Piotra Świerczka za materiał "Siła kłamstwa". 

 

W marcu 2023 roku Piotr Świerczek otrzymał Nagrodę im. Teresy Torańskiej w kategorii Najlepszy Dziennikarski Materiał Medialny 2022. 

 

Na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce TVN za ten materiał ukarać. Kilkadziesiąt największych mediów ogólnopolskich i lokalnych na znak solidarności z naszą redakcją zdecydowało się na opublikowanie na swoich stronach internetowych materiału Piotra Świerczka "Siła kłamstwa".