"Miesiąc Dumy" w TVN24 GO. Poruszające dokumenty, ważne rozmowy

Autor:
joan//mro
Źródło:
TVN24 GO
Ranking równouprawnienia osób LGBT+. Polska na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej
Ranking równouprawnienia osób LGBT+. Polska na ostatnim miejscu w Unii EuropejskiejMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/5
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24Ranking równouprawnienia osób LGBT+. Polska na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej

W TVN24 GO pojawiła się nowa sekcja "Miesiąc Dumy" - to produkcje o osobach LGBTQ+ z okazji obchodzonego na całym świecie Pride Month. Kolekcja zawiera reportaże Piotra Jaconia, a także jego wywiady z "Bez polityki" i "Czarno na białym" oraz programy z serii "Tylko w TVN24 GO" i "Bardzo Bardzo Serio".

Pride Month upamiętnia zamieszki, do których doszło 28 czerwca 1969 r. w Nowym Jorku po tym, jak policja dokonała nalotu na przyjazny gejom bar Stonewall Inn w dzielnicy Greenwich Village na Manhattanie. Rok później w Ameryce odbyła się pierwsza Parada Równości, a czerwiec zaczął być traktowany jako miesiąc promowania równości, samoakceptacji i bycia sobą. Z tej okazji w Playerze i HBO Max pojawiły się kolekcje filmów, seriali i programów związanych ze społecznością LGBTQ+. Nowa sekcja "Miesiąc Dumy" pojawiła się też w TVN24 GO. CZYTAJ TEŻ: Miesiąc dumy LGBT. "Chodzi o dumę z tych, którzy jako pierwsi odważyli się walczyć o swoje prawa"

"Bez polityki" - rozmowy Piotra Jaconia

Cykl "Bez polityki" to rozmowy Piotra Jaconia z osobami ze świata kultury, nauki i biznesu. Kim są bohaterki i bohaterowie odcinków, które trafiły do sekcji "Miesiąc Dumy"?

Od 4 czerwca można oglądać odcinek z Renatą Lis, pisarką i tłumaczką, która w książce "Moja ukochana i ja" opisuje swoje życie w związku z kobietą. - Jak się robi książkę z siebie, to jest duże ryzyko osobiste, bo nie wiemy, jak na tę książkę będą reagować inni - mówi Lis. 

Zaślepka materiału TVN24GO
Renata Lis: jestem gejką w lesbijskim związku
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

To jeden z kilku wywiadów z ludźmi kultury. Pozostałe to spotkanie z Joanną Ostrowską - autorką książki "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej", która ubiegłym roku została nagrodzona "Nike" Czytelników, Jakubem Skrzywankiem - reżyserem, który otrzymał Paszport "Polityki" w kategorii Teatr i Andrzejem "Piaskiem" Piasecznym - piosenkarzem, który dokonał coming outu blisko dwa lata temu. Dlaczego tak późno? - Chcesz być w tym biznesie? Gęba na kłódkę - mówi "Piasek". Z kolei Daniel Rycharski - artysta, którego historię opowiada film "Wszystkie nasze strachy" (Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni) - mówi Piotrowi Jaconiowi, że w Warszawie się bał, a na wsi, gdzie mieszka, jako osoba LGBT czuje się bezpieczniej. 

Do kolekcji  "Miesiąc Dumy" trafiły też wywiady Jaconia z polskimi drag queens: z Andrzejem Szwanem, czyli Lullą la Polaca, najstarszą drag queen w Polsce, która zaczęła występować dopiero 10 lat temu (gdy miała 74 lata) i Piotrem Buśko - drag queen o pseudonimie Twoja Stara, który opowiada, jak na jego przygodę z drag queen reagowała rodzina.  

Zaślepka materiału TVN24GO
Lulla la Polaca: ciągle mi się czegoś chce
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Usłyszymy też głos aktywistów. Slava Melnyk, dyrektor zarządzający Kampanii Przeciw Homofobii, zastanawia się, czy Polska to dobre miejsce dla uciekających z Ukrainy osób LGBT+. Anton Ambroziak, dziennikarz specjalizujący się w tematyce edukacji i praw człowieka, przyznaje, że długo nie miał dostępu do informacji, czym jest transpłciowość. - Przez długi czas określałem się jako lesbijka - mówi. O tym, jak trudno jest w walczyć w Polsce ze stereotypami, uprzedzeniami i hejtem opowiadają też Bart Staszewski, społecznik LGBT i transaktywistka Maja Heban. 

Reportaże i rozmowy z osobami i bliskimi osób transpłciowych

Piotr Jacoń nakręcił też cykl poruszających, odważnych reportaży o sytuacji osób transpłociwych w Polsce. "Wszystko o moim dziecku", "Wszystko o moim życiu", "Wszystko o moim życiu - Kacper" i "Wszystko o moim państwie". Ten ostatni opowiada o tym, że osoby transpłciowe w naszym kraju, aby skorygować oznaczenie płci w dokumentach, muszą stanąć na sądowej sali. Reportaż Jaconia to zapis takiego procesu.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Wszystko o moim dziecku". Reportaż Piotra Jaconia
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Jacoń oddaje również głos rodzicom i bliskimi osób transpłciowych. W programie "Czarno na białym" wystąpili m.in. Sebastian ("To też jest człowiek, jak każdy z nas"), Justyna i Jola ("Wolę mieć żywego syna niż martwą córkę"), Paweł ("Co ludzie powiedzą?") i Anna ("Na początku był strach").

Do biblioteki "Miesiąc Dumy" trafiły nie tylko wywiady Piotra Jaconia. Można obejrzeć "Życie w dragu", reportaż Dominiki Ziółkowskiej z pięcioma polskimi drag queen, w którym występują Misia, Himer, Gąsiu, Silver Daddy i Lulla La Polaca oraz rozmowę Katarzyny Kasi i Grzegorza Markowskiego z Karoliną Hamer - paraolimpijką, multimedalistką i aktywistką społeczną (program "Bardzo Bardzo Serio"). 

Zaślepka materiału TVN24GO
Karolina Hamer: reprezentuję kraj, który trochę mnie przeczołgał
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

ZOBACZ TEŻ: "W #MonikaOlejnikOtwarcie dzielę się szczęściem". Dziennikarka o programie, który jest odskocznią od polityki

TVN24 GO - jak działa?

TVN24 GO to pierwsza polska newsowa platforma, która daje dostęp do kanałów TVN24 i TVN24 BiS na żywo oraz biblioteki programów na żądanie, a także do dodatkowych transmisji z najważniejszych wydarzeń w Polsce i na świecie, które można zobaczyć tylko online.

Korzystanie z TVN24 GO jest bardzo wygodne: można kontynuować oglądanie na dowolnym wspieranym urządzeniu (komputerze, smartfonie lub smart tv), cofnąć kanały na żywo do 2 godzin, a wybrane programy oglądać do 7 dni wstecz lub dłużej.

Dostęp do TVN24 GO kosztuje 10 zł za 30 dni lub 100 zł na 365 dni. 

Jak zainstalować TVN24 GO?

W sklepie App Store lub Google Play i wyszukaj aplikację TVN24 GO. Następnie zainstaluj aplikację na swoim telefonie. W nowej aplikacji nie musisz zakładać nowego konta. Wystarczy, że zalogujesz się za pomocą loginu i hasła, którego używałeś/łaś do tej pory.

CZYTAJ TEŻ: Jak oglądać "Fakty" TVN bez telewizora?

Autor:joan//mro

Źródło: TVN24 GO

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości