W TVN24 GO pojawiła się nowa sekcja "Miesiąc Dumy" - to produkcje o osobach LGBTQ+ z okazji obchodzonego na całym świecie Pride Month. Kolekcja zawiera reportaże Piotra Jaconia, a także jego wywiady z "Bez polityki" i "Czarno na białym" oraz programy z serii "Tylko w TVN24 GO" i "Bardzo Bardzo Serio".
Pride Month upamiętnia zamieszki, do których doszło 28 czerwca 1969 r. w Nowym Jorku po tym, jak policja dokonała nalotu na przyjazny gejom bar Stonewall Inn w dzielnicy Greenwich Village na Manhattanie. Rok później w Ameryce odbyła się pierwsza Parada Równości, a czerwiec zaczął być traktowany jako miesiąc promowania równości, samoakceptacji i bycia sobą. Z tej okazji w Playerze i HBO Max pojawiły się kolekcje filmów, seriali i programów związanych ze społecznością LGBTQ+. Nowa sekcja "Miesiąc Dumy" pojawiła się też w TVN24 GO. CZYTAJ TEŻ: Miesiąc dumy LGBT. "Chodzi o dumę z tych, którzy jako pierwsi odważyli się walczyć o swoje prawa"
"Bez polityki" - rozmowy Piotra Jaconia
Cykl "Bez polityki" to rozmowy Piotra Jaconia z osobami ze świata kultury, nauki i biznesu. Kim są bohaterki i bohaterowie odcinków, które trafiły do sekcji "Miesiąc Dumy"?
Od 4 czerwca można oglądać odcinek z Renatą Lis, pisarką i tłumaczką, która w książce "Moja ukochana i ja" opisuje swoje życie w związku z kobietą. - Jak się robi książkę z siebie, to jest duże ryzyko osobiste, bo nie wiemy, jak na tę książkę będą reagować inni - mówi Lis.
To jeden z kilku wywiadów z ludźmi kultury. Pozostałe to spotkanie z Joanną Ostrowską - autorką książki "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej", która ubiegłym roku została nagrodzona "Nike" Czytelników, Jakubem Skrzywankiem - reżyserem, który otrzymał Paszport "Polityki" w kategorii Teatr i Andrzejem "Piaskiem" Piasecznym - piosenkarzem, który dokonał coming outu blisko dwa lata temu. Dlaczego tak późno? - Chcesz być w tym biznesie? Gęba na kłódkę - mówi "Piasek". Z kolei Daniel Rycharski - artysta, którego historię opowiada film "Wszystkie nasze strachy" (Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni) - mówi Piotrowi Jaconiowi, że w Warszawie się bał, a na wsi, gdzie mieszka, jako osoba LGBT czuje się bezpieczniej.
Do kolekcji "Miesiąc Dumy" trafiły też wywiady Jaconia z polskimi drag queens: z Andrzejem Szwanem, czyli Lullą la Polaca, najstarszą drag queen w Polsce, która zaczęła występować dopiero 10 lat temu (gdy miała 74 lata) i Piotrem Buśko - drag queen o pseudonimie Twoja Stara, który opowiada, jak na jego przygodę z drag queen reagowała rodzina.
Usłyszymy też głos aktywistów. Slava Melnyk, dyrektor zarządzający Kampanii Przeciw Homofobii, zastanawia się, czy Polska to dobre miejsce dla uciekających z Ukrainy osób LGBT+. Anton Ambroziak, dziennikarz specjalizujący się w tematyce edukacji i praw człowieka, przyznaje, że długo nie miał dostępu do informacji, czym jest transpłciowość. - Przez długi czas określałem się jako lesbijka - mówi. O tym, jak trudno jest w walczyć w Polsce ze stereotypami, uprzedzeniami i hejtem opowiadają też Bart Staszewski, społecznik LGBT i transaktywistka Maja Heban.
Reportaże i rozmowy z osobami i bliskimi osób transpłciowych
Piotr Jacoń nakręcił też cykl poruszających, odważnych reportaży o sytuacji osób transpłociwych w Polsce. "Wszystko o moim dziecku", "Wszystko o moim życiu", "Wszystko o moim życiu - Kacper" i "Wszystko o moim państwie". Ten ostatni opowiada o tym, że osoby transpłciowe w naszym kraju, aby skorygować oznaczenie płci w dokumentach, muszą stanąć na sądowej sali. Reportaż Jaconia to zapis takiego procesu.
Jacoń oddaje również głos rodzicom i bliskimi osób transpłciowych. W programie "Czarno na białym" wystąpili m.in. Sebastian ("To też jest człowiek, jak każdy z nas"), Justyna i Jola ("Wolę mieć żywego syna niż martwą córkę"), Paweł ("Co ludzie powiedzą?") i Anna ("Na początku był strach").
Do biblioteki "Miesiąc Dumy" trafiły nie tylko wywiady Piotra Jaconia. Można obejrzeć "Życie w dragu", reportaż Dominiki Ziółkowskiej z pięcioma polskimi drag queen, w którym występują Misia, Himer, Gąsiu, Silver Daddy i Lulla La Polaca oraz rozmowę Katarzyny Kasi i Grzegorza Markowskiego z Karoliną Hamer - paraolimpijką, multimedalistką i aktywistką społeczną (program "Bardzo Bardzo Serio").
TVN24 GO - jak działa?
TVN24 GO to pierwsza polska newsowa platforma, która daje dostęp do kanałów TVN24 i TVN24 BiS na żywo oraz biblioteki programów na żądanie, a także do dodatkowych transmisji z najważniejszych wydarzeń w Polsce i na świecie, które można zobaczyć tylko online.
Korzystanie z TVN24 GO jest bardzo wygodne: można kontynuować oglądanie na dowolnym wspieranym urządzeniu (komputerze, smartfonie lub smart tv), cofnąć kanały na żywo do 2 godzin, a wybrane programy oglądać do 7 dni wstecz lub dłużej.
Dostęp do TVN24 GO kosztuje 10 zł za 30 dni lub 100 zł na 365 dni.
Jak zainstalować TVN24 GO?
W sklepie App Store lub Google Play i wyszukaj aplikację TVN24 GO. Następnie zainstaluj aplikację na swoim telefonie. W nowej aplikacji nie musisz zakładać nowego konta. Wystarczy, że zalogujesz się za pomocą loginu i hasła, którego używałeś/łaś do tej pory.
CZYTAJ TEŻ: Jak oglądać "Fakty" TVN bez telewizora?
Źródło: TVN24 GO
Źródło zdjęcia głównego: TVN24