W Playerze "Miesiąc równości". Najlepsze filmy i programy o osobach LGBTQ+

Autor:
joan//mro
Źródło:
art. prasowe Player
05.03.2023 | LGBT+ to ludzie, nie ideologia. "Naszym marzeniem jest to, żeby mieć równe prawa"
05.03.2023 | LGBT+ to ludzie, nie ideologia. "Naszym marzeniem jest to, żeby mieć równe prawa"Dominika Ziółkowska | Fakty TVN
wideo 2/6
Dominika Ziółkowska | Fakty TVN05.03.2023 | LGBT+ to ludzie, nie ideologia. "Naszym marzeniem jest to, żeby mieć równe prawa"

W czerwcu na świecie obchodzony jest Pride Month, czyli Miesiąc Dumy osób LGBTQ+. Z tej okazji Player stworzył kolekcję "Miesiąc równości": filmy, seriale i programy poświęcone mniejszościom seksualnym, osobom transpłciowym i niebinarnym. Co warto obejrzeć?

Miesiąc Dumy upamiętnia zamieszki, do których doszło 28 czerwca 1969 r. w Nowym Jorku po tym, jak policja dokonała nalotu na przyjazny gejom bar Stonewall Inn w dzielnicy Greenwich Village na Manhattanie. W protestach przeciwko niesprawiedliwemu traktowaniu społeczności LGBT wzięło wtedy udział dwa tysiące osób. Rok później w Nowym Jorku odbył się pierwszy marsz równości (Gay Pride). Potem marsze zaczęły odbywać się na całym świecie. Czerwiec został oficjalnie ogłoszony Miesiącem Dumy przez prezydenta Billa Clintona w 1999 r. 

ZOBACZ TEŻ: Miesiąc dumy LGBT. "Chodzi o dumę z tych, którzy jako pierwsi odważyli się walczyć o swoje prawa" W tym roku, właśnie w czerwcu, Player stworzył specjalną kolekcję "Miesiąc równości". Oto kilka ciekawych propozycji.

"Joyland" - zdobył w Cannes Palmę Queer dla filmu pełnometrażowego. 

Pakistan. Haider wychował się w tradycyjnej patriarchalnej rodzinie. Jednak w jego małżeństwie to żona pracuje, a on zajmuje się domem. Pewnego dnia Haider w tajemnicy dołącza do trupy tanecznej i zakochuje się w charyzmatycznym transseksualnym artyście Bibie. Romans ma wpływ na całą rodzinę. Film zdobył Nagrodę Specjalną w Cannes - Palmę Queer dla filmu pełnometrażowego. 

"Czarna owca" - polski komediodramat

Magda (Magdalena Popławska) i Arek (Arkadiusz Jakubik) to wieloletnie małżeństwo. Mieszkają z synem i chorym dziadkiem. Magda, nauczycielka w katolickim liceum, ukrywa przed bliskimi, że jest lesbijką. Gdy wreszcie, w dniu 25. rocznicy ślubu, wyrzuca z siebie prawdę, w rodzinie dochodzi do trzęsienia ziemi. Szok mija, ale nic już nie jest takie jak wcześniej. 

"Spojrzenia" - wciągający serial

Serial o przyjaźni trzech gejów z San Francisco. 30-letni Patrick, 31-letni Agustin i 40-letni Dom tworzą paczkę, do której dołącza heteroseksualna Doris, energiczna i trochę  szalona pielęgniarka. Mężczyźni są na różnych etapach życia, mają inne pomysły na przyszłość, ale wszyscy marzą o spotkaniu wielkiej miłości i wspólnie zmagają się z codziennością. 

"We’re Here" - dokument o drag queens

Serial dokumentalny. Znane amerykańskie drag queens – Bob the Drag Queen, Eureka O'Hara oraz Shangela Laquifa Wadley - odwiedzają amerykańskie miasteczka, szukając chętnych do udziału w wyjątkowych drag queen show. Uczą ich, jak nawiązywać kontakt z publicznością i bez kompleksów wyrażać siebie. Czy żyją inaczej niż polskie drag queens przedstawione w dokumencie HBO Max "Nago. Głośno. Dumnie"

"Kontrola" - polski serial o miłości Majki i Natalii

Poruszający serial o miłości dwóch kobiet, którego pierwszy sezon odniósł międzynarodowy sukces (był pokazywany na wielu festiwalach, a reżyserka Natasza Parzymies została zauważona przez magazyn "Variety"). Od 1 czerwca na Playerze można oglądać finałowy czwarty sezon. Majka (Ewelina Pankowska) i Natalia (Ada Chlebicka) wpadają na siebie po latach. Czy dadzą sobie jeszcze szansę?

Kolekcja "Miesiąc równości" w Playerze.

Specjalne produkcje z okazji "Miesiąca dumy" dostępne są także w TVN24 GO. Wśród nich m.in. głośny reportaż Piotra Jaconia "Wszystko o moim dziecku". To cykl opowieści rodziców o dysforii, depresji i próbach samobójczych ich dzieci, a także o trudnościach w walce o ich tożsamość.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Wszystko o moim życiu". Reportaż Piotra Jaconia
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

ZOBACZ TEŻ: Player na życzenie. Pięć kinowych hitów obsypanych nagrodami

Autor:joan//mro

Źródło: art. prasowe Player

Źródło zdjęcia głównego: Sylwia Olszewska/TVN

Pozostałe wiadomości