Eurowizja. Słodko-gorzkie zwycięstwo Nemo w cieniu kontrowersji

Źródło:
tvn24.pl

Eurowizja 2024 przeszła do historii w dość nietypowy sposób. Słowa oburzenia, a nawet antyizraelskie demonstracje na ulicach szwedzkiego Malmö, okazały się być jedynie ciszą przed burzą, jaka rozpętała się w sobotę na kilkanaście godzin przed wielkim finałem. W tym wszystkim trochę żal Nemo, których przebój "The Code" wygrał 68. Konkurs Piosenki Eurowizji. - Mam nadzieję, że ten konkurs może nadal urzeczywistniać swoją obietnicę, żeby stać po stronie godności i pokoju na całym świecie - powiedzieli Nemo, odbierając statuetkę.

Eurowizja - a właściwie Konkurs Piosenki Eurowizji - tradycyjnie ma być wielkim świętem piosenki. Europejska Unia Nadawców (EBU), która od 1956 roku organizuje konkurs, od dekad podkreśla apolityczny charakter wydarzenia. 68. edycja jednego z najdłużej cyklicznie organizowanych programów telewizyjnych na świecie i najdłużej organizowanego konkursu muzycznego w telewizji na świecie, odbywała się w tym roku po raz siódmy w historii w Szwecji. A dokładnie w Malmö, które było miastem-gospodarzem po raz trzeci. Wszystko za sprawą ubiegłorocznej wygranej piosenki "Tattoo", wykonywanej przez reprezentantkę Szwecji - Loreen.

Z Szwecji do Szwajcarii. Triumf Nemo

Tradycyjnie, po zamknięciu głosowania widzów, głos zabiera producent wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji - Martin Österdahl, aby potwierdzić, że głosowanie przebiegło bez zarzutu oraz że można ogłosić wyniki. W tym roku jednak publiczność powitała go buczeniem i gwizdami, które trwały przez całe jego wystąpienie. Österdahl został również wybuczany w trakcie przekazywania wyników głosowania jury holenderskiego. Buczenie i gwizdy wybrzmiały podczas łączenia z jury z Izraela.

Po ogłoszeniu wyników głosowania jury w 37 krajach, które brały udział w tegorocznej edycji, na pierwszym miejscu znalazła się szwajcarska piosenka "The Code" (365 punktów). Nie był to koniec emocji: po zsumowaniu głosów, oddanych przez widzów, przez chwilę prowadził Izrael, następnie Ukraina i Chorwacja. Szwajcaria jednak otrzymała 226 punktów od publiczności i tym samym zwyciężyła (łącznie zdobywając 591 punktów).

W tegorocznej propozycji szwajcarskiej "The Code", wykonywanej przez Nemo, znalazły się między innymi elementy operowe, drum and bass'u i rapu. 24-letnia osoba reprezentująca w Malmö Szwajcarię, jest niebinarna i nie używa rodzajowych zaimków osobowych. Preferują również, żeby zamiast zaimka osobowego, wstawiać w zdanie ich imię.

CZYTAJ TEŻ: Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie Nemo wywołali falę zachwytu już podczas preselekcji krajowych. Współproducentami "The Code" są Polacy: Wojciech Kostrzewa i Nikodem Milewski. W tekście Nemo zawarli osobistą podróż, jaką przebyli w procesie odnajdywania własnej tożsamości płciowej.

Nemo jest jednocześnie pierwszą osobą niebinarną, której piosenką zwyciężyła w Eurowizji. - Mam nadzieję, że ten konkurs może nadal urzeczywistniać swoją obietnicę, żeby stać po stronie godności i pokoju na całym świecie - powiedzieli Nemo, odbierając statuetkę z rąk Loreen.

Eurowizja w cieniu antyizraelskich protestów

Tegoroczna edycja stała się dla Szwedów idealną okazją, aby celebrować 50. rocznicę zwycięstwa "Waterloo", wykonywanej przez ABBA podczas 19. Konkursu Piosenki Eurowizji w brytyjskim Brighton. Ale to nie jedyny ważny jubileusz w szwedzkiej eurowizyjnej historii. W tym roku przypada również 40-lecie zwycięstwa utworu "Diggi-Loo Diggi-Ley" zespołu Herreys w Luksemburgu w 1984 roku oraz 25-lecie wygranej "Take Me To Your Heaven", śpiewanej przez Charlotte Perrelli (z domu Nilsson) w Jerozolimie w 1999 roku. Podczas wielkiego show, jego producenci niejednokrotnie i w najróżniejszy sposób - również żartobliwie - wspominali o szwedzkich zwycięstwach.

Organizacja tegorocznej edycji okazało się być jednak dla Szwedów - a przede wszystkim dla Europejskiej Unia Nadawców - wielkim wyzwaniem. Falę krytyki i oburzenia wywołała decyzja EBU o dopuszczeniu do udziału w konkursie reprezentacji Izraela. Przeciwnicy tej decyzji uważają, że EBU powinna wykluczyć Izrael z konkursu, w związku z działaniami władz tego państwa w Strefie Gazy, gdzie Izrael prowadzi wojnę przeciw Hamasowi w odpowiedzi na atak tej organizacji terrorystycznej na Izrael. EBU odrzuciła pierwsze dwie propozycje piosenek, zgłoszonych przez Izrael. Ostatecznie zaakceptowała zgłoszoną piosenkę "Hurricane" w wykonaniu 20-letniej Eden Golan, wymuszając na autorach zmiany w tekście i samym tytule. Oryginalnie utwór zatytułowany był "October Rain" ("Październikowy deszcz") i miał zawierać odniesienia polityczne, w tym do samego ataku Hamasu na Izrael.

Udział Golan wywołał falę protestów, w tym między innymi antyizraelskie demonstracje na ulicach Malmö w czwartek i sobotę, przed wielkim finałem, w którym wokalistka wystąpiła wśród gwizdów i buczenia. Protestujący przeciwko udziałowi Izraela w tegorocznej Eurowizji zwracali uwagę na podwójne standardy, stosowane przez EBU, przypominając, że w 2022 roku organizacja wykluczyła Rosję, po rozpoczęciu pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę.

Wielu artystów, biorących udział w konkursie, niejednokrotnie publicznie odcinało się od decyzji EBU, apelując o pokój w Palestynie. Sama EBU jednak wielokrotnie apelowała do wszystkich reprezentacji, aby uszanowano apolityczny charakter wydarzenia. Organizatorzy poinformowali, że każda forma manifestacji politycznych będzie traktowana jako naruszenie zasad konkursu.

"Zjednoczeni muzyką"? "W tej chwili to tylko puste słowa"

Na kilka godzin przed koncertem, pojawiły się informacje, że osoby, które miały ogłosić wyniki głosowania jury w Finlandii i w Norwegii, zrezygnowały ze swoich funkcji. A chodzi o dwójkę ulubieńców ubiegłorocznego konkursu: Kaarija z Finlandii, który zajął drugie miejsce oraz Alessandra Mele z Norwegii. Kaarija oświadczył, że w jego odczuciu ogłaszanie punktacji fińskiej nie jest dla niego właściwe. Mele natomiast w opublikowanym wideo podkreśliła, że "zjednoczeni muzyką - motto Eurowizji - powoduje, że muzyka jednoczy ludzi". - Jednak w tej chwili, są to tylko puste słowa. Proszę was wszystkich, otwórzcie oczy, otwórzcie swoje serca, pozwólcie miłości prowadzić was do prawdy... Wolna Palestyna - zaznaczyła.

Jedna z tegorocznych faworytek, Włoszka Angelina Mango, w rozmowie z BBC News powiedziała, że kontrowersje związane z udziałem Izraela budzą "wiele napięć" za kulisami i utrudniają uczestnikom "skupienie się na chwili i cieszenie się każdym momentem". - Jest mi przykro, ponieważ po raz ostatni wyjdę na tę scenę. Chcę jednak czerpać z tego radość, chcę się bawić i chcę dać wszystko widowni - dodała.

Faworyt zdyskwalifikowany. "Jego dalszy udział w konkursie nie byłby właściwy"

Jeszcze przed wielkim finałem EBU oświadczyła, że Joost Klein, reprezentujący Holandię, został zdyskwalifikowany. "Szwedzka policja badała skargę, złożoną przez członkinię ekipy produkcyjnej na temat incydentu, po jego występie w trakcie czwartkowego półfinału. W związku z tym, że działania prawne są w toku, jego dalszy udział w konkursie nie byłby właściwy" - czytamy w oświadczeniu EBU. 

26-latek, który zachwycił fanów skocznym i bardzo osobistym numerem "Europapa", uważany był za jednego z tegorocznych faworytów. Zagraniczne media donosiły, że sprawą Kleina zajmuje się obecnie miejscowa prokuratura. Holender został przesłuchany, ale nie został zatrzymany. Agencja Reutera pisała w sobotę, że nie udało się jej uzyskać komentarza od przedstawicieli Kleina.

Holenderski nadawca AVROTROS wydał oświadczenie, w którym ocenił decyzję EBU jako "bardzo ciężką i nieproporcjonalną".

Szwedzi eurowizyjnymi mistrzami

Pomimo szeregu kontrowersji, jakie towarzyszyły tegorocznej Eurowizji, Szwedzi po raz kolejny udowodnili, że jak mało kto, potrafią wyprodukować niesamowite muzyczne show. Nawet w tak mało sprzyjającej atmosferze. Było ciekawie, zabawnie i sprawnie.

Przyglądając się eurowizyjnym produkcjom ostatnich dwóch dekad, co roku organizatorzy starają się zapewnić publiczności i widowni jak najlepszą rozrywkę. Starają się również zaskakiwać, zapraszać gwiazdy światowego formatu (jak Justina Timberlake'a czy Madonnę). Pewnego rodzaju stałym elementem jest już fakt, że zapraszane są postaci ważne dla eurowizyjnej publiczności, w tym zwycięzcy/zwyciężczynie z poprzednich edycji. To na tych ostatnich postawili w tym roku Szwedzi. Można się jedynie domyślać, że dla ponad 11-tysiecznej publiczności zgromadzonej w Malmö Arena, nie lada przeżyciem było zobaczenie na żywo takich eurowizyjnych ikon jak: Helena Paparizou z "My Number One" (Grecja 2005 r.), Charlotte Perrelli z "Take Me to Your Heaven" (Szwecja 1999 r.) oraz Sertab Erener z "Everyway That I Can" (Turcja 2003 r.). Tak było w czwartek. Natomiast w trakcie sobotniego koncertu, wystąpili między innymi: Björn Skifs, który 50 lat temu podbił listę przebojów evergreenem "Hooked on a Feeling" i zespół Alcazar z numerem "Crying at the Discoteque".

Trzy zwyciężczynie Eurowizji: Carola (Szwecja 1991 r.), Charlotte Perrelli (Szwecja 1999 r.) i Conchita Wurst (Austria 2014 r.) wykonały zaś "Waterloo" zespołu ABBA, co poprzedzone zostało nagraniem wideo ze eurowizyjnymi wspomnieniami słynnej grupy. Na koniec wystąpiła Loreen, prezentując nowy singiel "Forever" oraz "Tattoo".

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Kamala Harris, wiceprezydentka i kandydatka demokratów, uznała swoją porażkę w wyborach prezydenckich. Poinformowała, że rozmawiała z Donaldem Trumpem i zadeklarowała, że będzie uczestniczyć w pokojowym przekazaniu władzy. - Przegrałam wybory, ale nie przegrałam walki, która napędzała całą nasza kampanię - powiedziała podczas pierwszego wystąpienia od wtorkowych wyborów.

Kamala Harris uznała porażkę. "Przegrałam wybory, ale nie przegrałam walki"

Kamala Harris uznała porażkę. "Przegrałam wybory, ale nie przegrałam walki"

Źródło:
TVN24

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów Christiana Lindnera. Portal Politico napisał, że rządząca koalicja, która składała się z trzech partii, właśnie się rozpadła. Szef niemieckiego rządu przekazał, że w połowie stycznia zwróci się do parlamentu o udzielenie mu wotum zaufania, a to z kolei może doprowadzić do przyspieszonych wyborów w marcu.

Dymisja w niemieckim rządzie. Politico: koalicja się rozpadła

Dymisja w niemieckim rządzie. Politico: koalicja się rozpadła

Źródło:
PAP, ARD, Reuters

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił w środę wieczorem na platformie X, że rozmawiał przez telefon z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. Z kolei portal Politico informuje, że Biały Dom jeszcze przed inauguracją Trumpa planuje dostarczyć ostatni pakiet pomocy Ukrainie, wart sześć miliardów dolarów.

Zełenski rozmawiał z Trumpem. Potem opublikował wpis

Zełenski rozmawiał z Trumpem. Potem opublikował wpis

Źródło:
PAP

Koalicja rządząca "ma twardą legitymację, żeby prowadzić poważną polityczną dyskusję z każdym rządem w Ameryce" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, odnosząc się do wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA. Mówił także o działaniach, jakie przyszły gospodarz Białego Domu może podjąć wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Co dalej z Ukrainą i Putinem? "Trump potrzebuje sekundę, żeby to zrozumieć"

Co dalej z Ukrainą i Putinem? "Trump potrzebuje sekundę, żeby to zrozumieć"

Źródło:
TVN24

Donald Trump wygrał wybory i będzie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. W Niemczech doszło do rozpadu rządzącej koalicji. W Sejmie debatowano nad projektem dotyczącym depenalizacji pomocy w aborcji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 7 listopada.

Kryzys w Niemczech, szef KRRiT ukarany, sprawa wpisu aktorki znów w sądzie

Kryzys w Niemczech, szef KRRiT ukarany, sprawa wpisu aktorki znów w sądzie

Źródło:
TVN24, PAP

- Wszyscy mówimy o taktyce, ale po prostu ta kadencja prezydenta Joe Bidena była niedobra. Amerykanie oceniają politykę ostatnich czterech lat jako porażkę - powiedział w TVN24 profesor Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych w latach 2018-2020. Jednocześnie ocenił, że "Kamala Harris dobrze wypadła na to, co mogła zrobić".

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Źródło:
TVN24

Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących podatku od nieruchomości. Projekt ustawy w tej sprawie został w środę skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Jak mówił w Sejmie wiceszef resortu finansów Jarosław Neneman, jest to mała nowelizacja i "pierwszy krok", a "opodatkowanie budynków mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach, wymaga gruntownych zmian".

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Bez zatrudnienia dodatkowych pracowników skrócenie czasu pracy musiałoby przełożyć się na niższą produkcję i niższe łączne dochody, a co za tym idzie, na niższe płace - oceniają analitycy Instytutu Badań Strukturalnych (IBS). W ich opinii przyjęcie takiego rozwiązania prowadziłoby do "poważnych problemów państwa z dostarczaniem usług publicznych".

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Źródło:
PAP

Paczki, które w ostatnich miesiącach zapaliły się w magazynach firm logistycznych w Europie, były częścią spisku rosyjskiego wywiadu wojskowego - przekazał Kestutis Budrys, starszy doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Litwy. W październiku komunikat w tej sprawie wydała Prokuratura Krajowa.

Pożary paczek w magazynach firm logistycznych w Europie. "Wiemy, kto stoi za tymi operacjami"

Pożary paczek w magazynach firm logistycznych w Europie. "Wiemy, kto stoi za tymi operacjami"

Źródło:
CNN, PAP, "Gazeta Wyborcza"

Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie rozpatrzy sprawę aktorki Barbary Kurdej-Szatan, która jest oskarżona o zniesławienie funkcjonariuszy Straży Granicznej. Powrót sprawy to efekt decyzji Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę Zbigniewa Ziobry. Ten złożył ją jeszcze jako prokurator generalny.

Wraca sprawa wpisu Barbary Kurdej-Szatan. Decyzja Sądu Najwyższego po skardze Zbigniewa Ziobry

Wraca sprawa wpisu Barbary Kurdej-Szatan. Decyzja Sądu Najwyższego po skardze Zbigniewa Ziobry

Źródło:
PAP

Wybrany na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump jest - jak przypomina CNN - "skazanym przestępcą", który "oczekuje na wyrok w sprawie o łapówkę w Nowym Jorku i wciąż stara się uniknąć ścigania w innych sprawach stanowych i federalnych". Trump nie przyznał się do winy w żadnym z postawionych mu zarzutów. Co się teraz stanie z jego sprawami karnymi i cywilnymi?

Co się stanie ze sprawami karnymi i cywilnymi Donalda Trumpa

Co się stanie ze sprawami karnymi i cywilnymi Donalda Trumpa

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Co zdecydowało o zwycięstwie Donalda Trumpa, czego zabrakło Kamali Harris, jak w ciągu ostatnich lat zmieniła się polityczna mapa Stanów Zjednoczonych? - na te pytania, podsumowując wtorkowe wybory w USA, starają się odpowiedzieć amerykańskie media. Oto sześć najważniejszych wniosków, które płyną z tych analiz. 

Co zdecydowało, czego zabrakło. Najważniejsze wnioski po wyborach

Co zdecydowało, czego zabrakło. Najważniejsze wnioski po wyborach

Źródło:
"The Hill", CNN

Donald Trump będzie drugim prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych, który wróci do Białego Domu po kadencji przerwy - donosi agencja Associated Press. Ostatnim politykiem, który na drugą kadencję zapracował dopiero po wcześniej przegranych wyborach, był demokrata Grover Cleveland, 22. i 24. prezydent USA. Rządził pod koniec XIX wieku.

Taka sytuacja zdarzyła się tylko raz w historii USA. Ponad 130 lat temu

Taka sytuacja zdarzyła się tylko raz w historii USA. Ponad 130 lat temu

Źródło:
AP

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii mąki żytniej razowej. "Może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów" - napisano w komunikacie.

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski dopuścił się "bezczynności w zakresie przekazywania środków z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej". Sąd zobowiązał szefa KRRiT do przekazania środków na rzecz Polskiego Radia i Radia Lublin. Oba wyroki są nieprawomocne.

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Źródło:
PAP

Karolina Rozwód przestała pełnić funkcję dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i od tej decyzji nie ma odwołania - przekazano w komunikacie prasowym, jaki w środę pojawił się na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W informacji podkreślono, że wobec Rozwód PISF skierował zawiadomienie do prokuratury w sprawie "działań na szkodę Instytutu".

Ministerstwo kultury o byłej dyrektorce PISF: Przestała pełnić funkcję. Złożono zawiadomienie do prokuratury

Ministerstwo kultury o byłej dyrektorce PISF: Przestała pełnić funkcję. Złożono zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Jak ustalili śledczy, około 40-letnia kobieta, której ciało znaleziono pod koniec października w jednej z kamienic na Bałutach w Łodzi, zmarła na przełomie czerwca i lipca. Jej tożsamość pozostaje nieznana, ale śledczy podejrzewają, kim była.

Ciało kobiety w piwnicy. Wiedzą, kiedy zmarła. Podejrzewają, kim była

Ciało kobiety w piwnicy. Wiedzą, kiedy zmarła. Podejrzewają, kim była

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do częstochowskiego okna życia trafił noworodek. Chłopiec jest zdrowy, nie ma żadnych śladów przemocy. Policja sprawdza, czy dziecko nie zostało porwane. Przy niemowlęciu nie było żadnego listu.

Chłopczyk w oknie życia. "Urodził się ostatniej doby"

Chłopczyk w oknie życia. "Urodził się ostatniej doby"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie kolejnego już projektu dotyczącego depenalizacji pomocy w aborcji. Wcześniejszy projekt w tej sprawie został odrzucony w lipcu. - To jest projekt bardzo zachowawczy, bardzo mocno zmieniony w stosunku do wyjściowej propozycji - przekonywała przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska. Karina Bosak z Konfederacji stwierdziła, że to "radykalnie lewicowy projekt". Złożono wniosek o odrzucenie projektu w całości, ale głosowanie nad nim odbędzie się w piątek, podczas bloku głosowań.

"Zachowawczy" projekt, "likwidacja absurdów". W Sejmie o depenalizacji aborcji

"Zachowawczy" projekt, "likwidacja absurdów". W Sejmie o depenalizacji aborcji

Źródło:
PAP

Tragedia w Puchałach pod Pruszkowem. Nie żyje dwuletnie dziecko, które zostało porażone prądem - przekazała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie.

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Donald Trump wygrał wybory i będzie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych - poinformował CNN. Jak wynika z projekcji amerykańskiej stacji, kandydat republikanów zdobył poparcie, które zapewni mu wystarczającą liczbę głosów elektorskich.

Donald Trump 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych

Donald Trump 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Donald Trump będzie kolejnym prezydentem USA - podał CNN. Stanowisko wobec wygranej kandydata republikanów zabierają kolejni światowi przywódcy. Zareagowały też państwa, z którymi USA mają napięte relacje - Rosja, Chiny i Iran.

"Nasze warunki są niezmienne, w Waszyngtonie je znają". Rosja, Chiny i Iran reagują na wygraną Trumpa

"Nasze warunki są niezmienne, w Waszyngtonie je znają". Rosja, Chiny i Iran reagują na wygraną Trumpa

Źródło:
Reuters

Najmłodszy syn Donalda Trumpa, 18-letni Barron, stał obok ojca, świętując jego wybór na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak odnotowały media, mierzący 206 cm wzrostu nastolatek "górował nad rodziną" i zgromadzonymi na scenie republikanami. Pozornie trzymający się z boku polityki "mały Donald" miał jednak odegrać pewną "zakulisową" rolę w kampanii ojca.

Ma 206 cm wzrostu, matka mówi o nim "mały Donald". Co wiadomo o Barronie Trumpie

Ma 206 cm wzrostu, matka mówi o nim "mały Donald". Co wiadomo o Barronie Trumpie

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump według sondaży CNN został 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. W trakcie walki o Biały Dom otrzymał on ogromne wsparcie od najbogatszego człowieka na świecie - Elona Muska. Biznesmen nie tylko przekazał setki milionów dolarów na jego kampanię, ale nawet zaangażował się w nią osobiście. Dlaczego? Jak zauważa stacja ABC, wybory prezydenckie miały istotne znaczenie dla biznesów Elona Muska.

"Niespotykane w historii" wsparcie najbogatszego człowieka dla Trumpa. Media: było ważne dla jego biznesów

"Niespotykane w historii" wsparcie najbogatszego człowieka dla Trumpa. Media: było ważne dla jego biznesów

Źródło:
tvn24.pl, New York Times, Politico, Reuters, ABC, NBC, Newsweek

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi wzrostami głównych indeksów, a Dow Jones pobił swój historyczny rekord. Na szczytach wszech czasów są też S&P 500 i Nasdaq. Z pojedynczych spółek wyróżniała się Tesla. Wcześniej jej szef Elon Musk poparł Trumpa w kampanii wyborczej.

Wall Street w górę. Inwestorzy rzucili się na akcje Tesli

Wall Street w górę. Inwestorzy rzucili się na akcje Tesli

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Będzie drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Będzie drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ukraińskie wojsko uderzyło w rosyjską flotyllę na Morzu Kaspijskim. Prawdopodobnie trafione zostały co najmniej dwa okręty rakietowe - poinformowały media z powołaniem na źródła w ukraińskim wywiadzie. Atak miał zostać przeprowadzony z użyciem dronów.

Media: Ukraińcy uderzyli dronami w rosyjskie okręty rakietowe

Media: Ukraińcy uderzyli dronami w rosyjskie okręty rakietowe

Źródło:
PAP

W Katowicach odnotowano w październiku 50 procentowy spadek sprzedaży mieszkań w ujęciu rocznym, największy spośród siedmiu głównych ośrodków - wynika z danych Otodom Analytics. Najmniej sprzedaż spadła w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, gdzie nabywców znalazło o 20-25 procent mniej lokali.

Duże spadki na rynku mieszkaniowym

Duże spadki na rynku mieszkaniowym

Źródło:
PAP

Nie dajmy się oszukać cyberprzestępcom. Co drugi Polak co najmniej raz otrzymał wiadomość od osoby podszywającej się pod znajomego, członka rodziny lub fałszywego funkcjonariusza, a niemal co piąty padł ofiarą kradzieży wrażliwych danych lub pieniędzy. Materiał programu "Polska i Świat".

Co drugi Polak otrzymał taką wiadomość. Ten rok może być najgorszy w historii

Co drugi Polak otrzymał taką wiadomość. Ten rok może być najgorszy w historii

Źródło:
tvn24.pl

To będą wymagające godziny dla wielu poruszających się po drogach. Mgły będą utrudnieniem w podróżowaniu w wielu regionach Polski prawie do południa w czwartek. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Ponadto za sprawą niskiej temperatury na drogach może tworzyć się szadź.

Ostrzeżenia IMGW niemal w całym kraju

Ostrzeżenia IMGW niemal w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Marcin Wrona z West Palm Beach, Piotr Kraśko z Waszyngtonu, Katarzyna Kolenda-Zaleska z Filadelfii, Arleta Zalewska z Atlanty, Jan Pachlowski z Madison i Michał Sznajder wprost spod Białego Domu. Tak wysłannicy TVN24 i "Faktów" TVN relacjonowali wieczór wyborczy w Stanach Zjednoczonych.

"Jest tu cały świat, jesteśmy też my". Tak nasi wysłannicy relacjonowali wieczór wyborczy

"Jest tu cały świat, jesteśmy też my". Tak nasi wysłannicy relacjonowali wieczór wyborczy

Źródło:
TVN24

Antoni Macierewicz nie zrezygnował z zakupu samolotów tankujących w powietrzu, a Polska miała płacić za to, że będą one stacjonować w Holandii - twierdzi Jacek Sasin i broni decyzji rządu Zjednoczonej Prawicy. Jednak poprzedni szef MON wycofał się z programu międzynarodowego, w ramach którego latające cysterny miały stacjonować w Polsce. W rezultacie Wojsko Polskie wciąż ich nie ma.

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl