Eurowizja 2024 - czyli 68. Konkurs Piosenki Eurowizji - już po pierwszym półfinale. O dziesięć miejsc w sobotnim koncercie konkurowało 15 piosenek. Tegoroczna polska reprezentantka Luna z utworem "The Tower" nie awansowała do finału.
Tegoroczna Eurowizja oficjalnie rozpoczęła się w niedzielę, 5 maja, kiedy to na tradycyjnym już Turkusowym Dywanie pojawiły się reprezentacje 37 krajów. 68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się po raz siódmy w Szwecji, tym razem po zeszłorocznym zwycięstwie piosenki "Tatoo" Loreen. Po raz trzeci w historii konkurs zawitał do Malmö.
Podczas wtorkowego - pierwszego - półfinału zaprezentowało się w sumie 18 artystek, artystów i zespołów. 15 reprezentacji walczyło o miejsce w sobotnim finale. Ponadto swoje piosenki wykonali reprezentanci Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii, którzy - zgodnie z regułami Eurowizji - mają zagwarantowane miejsca w sobotnim koncercie. Wśród wtorkowych półfinalistów znalazła się piosenka "The Tower" Luny, która reprezentuje w Malmö Polskę.
Polskę po raz pierwszy na Eurowizji reprezentowała Edyta Górniak, która z piosenką "To nie ja" w 1994 roku zajęła drugie miejsce. Był to jak dotąd najlepszy wynik polskich artystów. Siódme miejsce w 2003 roku zajęła grupa Ich Troje, a w 2016 Michał Szpak z piosenką "Color of Your Love" znalazł się na ósmym miejscu. Ubiegłoroczna reprezentantka Polski Blanka zajęła 19. miejsce.
W latach 2000, 2002, 2012 oraz 2013 Polska nie brała udziału w konkursie.
Do finału przeszli: Teya Dora (Serbia), Iolanda (Portugalia), Raiven (Słowenia), Alyona Alyona i Jerry Heil (Ukraina), Silvester Telt (Litwa), Windows95man (Finlandia), Silia Kapsis (Cypr), Baby Lasagna (Chorwacja), Bambie Thug (Irlandia), Tali (Luksemburg).
"Euphoria" i powrót eurowizyjnych gwiazd
Pierwszy eurowizyjny koncert otworzył występ gwiazd poprzednich edycji konkursu: Eleni Foureiry (reprezentującej Cypr w 2018 roku), Erica Saade (reprezentant Szwecji w 2011 roku) oraz Chanel, która reprezentowała Hiszpanię w 2022 roku. W trakcie przerwy na głosowanie na scenie pojawili się trzykrotny zwycięzca Eurowizji Johnny Logan, który wykonał zwycięski przebój Loreen z 2012 roku "Euphoria" oraz szwedzki wokalista Benjamin Ingrosso.
Gospodyniami tegorocznej Eurowizji są szwedzka komiczka i prezenterka telewizyjna Petra Mede oraz szwedzko-amerykańska aktorka Malin Åkerman. Mede znana jest już eurowizyjnej publiczności. Była prowadzącą koncerty konkursowe w 2013 (indywidualnie) oraz w 2016 roku wspólnie z Månsem Zelmerlöwem.
Eurowizja 2024. Kto wystąpi w drugim półfinale?
Podczas czwartkowego półfinału o awans do sobotniego koncertu walczyć będzie 16 reprezentacji. Swoją piosenkę zaprezentują również przedstawiciele Francji, Hiszpanii i Włoch, którzy mają zapewniony udział w finale.
16 półfinalistów tworzą: Sarah Bonnici (Malta), Besa (Albania), Marina Satti (Grecja), Nemo (Szwajcaria), Aiko (Czechy), Kaleen (Austria), Saba (Dania), Ladaniva (Armenia), Dons (Łotwa), Megara (San Marino), Nutsa Buzaladze, Mustii (Belgia), 5miinust and Puuluup (Estonia), Eden Golan (Izrael), Gate (Norwegia) oraz Joost Klein (Holandia).
Krótka historia Eurowizji
Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany jest od 1956 roku przez Europejską Sieć Nadawców, a jego formuła jest inspirowana najstarszym europejskim festiwalem piosenki, czyli festiwalem w San Remo. Od tego czasu tylko jedna edycja konkursu się nie odbyła - w 2020 roku z powodu wybuchu pandemii COVID-19 EBU odwołała konkurs, który miał odbyć się w Holandii.
Co roku finał transmitowany jest do wielu krajów na wszystkich kontynentach. A według oficjalnych szacunków konkurs przyciąga nawet do 600 milionów widzów. Jak podała EBU, w ubiegłym roku finałowy koncert przyciągnął łącznie 162 milionów widzów w 38 krajach, gdzie był transmitowany.
Co ciekawe, w 2015 roku podczas 60. edycji konkursu jako pełnoprawny uczestnik udział wzięła reprezentacja Australii. Był to pierwszy przypadek, że kraj, który nie jest aktywnym członkiem EBU, mógł wziąć udział w Eurowizji.
W tym roku w konkursie udział wzięły reprezentacje 37 krajów. Do finału zakwalifikowało się 26 z nich - po dziesięć z każdego półfinału oraz Wielka Piątka (Francja, Hiszpania, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania) i Szwecja - gospodarz konkursu.
Jak wyłoniono reprezentantkę Polski na Eurowizję?
O tym, że to właśnie Luna będzie reprezentować Polskę podczas Eurowizji, zdecydowała 5-osobowa komisja powołana przez Telewizję Polską. W jej składzie znaleźli się: dyrektor muzyczny Radia ZET Łukasz Pieter, dziennikarz muzyczny Radia Eska Michał Hanczak, wokalistka Kasia Moś, dziennikarz serwisu Viva.pl i prezes Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska Konrad Szczęsny, a także dziennikarz muzyczny związany z Radiem Dla Ciebie i producent programów muzycznych oraz zastępca dyrektora Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP Piotr Klatt.
Każdy z członków komisji wskazał dziesięciu faworytów, którym przydzielił punkty w skali od 1 do 10. Piosenka Luny zebrała ich najwięcej, bo 34 punkty, wygrywając w ten sposób krajowe preselekcje. Na drugim miejscu z liczbą 33 punktów uplasowała się Justyna Steczkowska z utworem "WITCH-ER Tarohoro", a trzecie miejsce ex aequo, otrzymując po 23 punkty, zajęły piosenki: "Jesień – Tańcuj" w wykonaniu Kayah i zespołu Dagadana oraz "Midnight dreamer" w wykonaniu Marcina Maciejczaka.
Źródło: tvn24.pl