Do pierwszego półfinału tegorocznej Eurowizji pozostał tydzień. Polskę będzie w nim reprezentować Luna, jednak z terenu naszego kraju nie będziemy mogli na nią zagłosować. Kto może oddać głos i jak przyznawane są punkty, które zdecydują, kto zostanie zwycięzcą?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji w szwedzkim Malmö rozpocznie się 7 maja. Tego dnia odbędzie się pierwszy półfinał; wystąpi w nim reprezentantka Polski, Luna, z utworem "The Tower". 9 maja maja odbędzie się drugi finał, a następnie 11 maja - wielki finał, podczas którego znajdziemy zwycięzcę konkursu Eurowizji w 2024 roku. Zmierzą się w nim zakwalifikowani w półfinałach wykonawcy oraz reprezentanci gospodarza - Szwecji i tzw. "wielkiej piątki": Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Francji. Na tegorocznej Eurowizji łącznie wystąpią wykonawcy z 37 krajów.
Widzowie z całego świata - poza tymi z krajów uczestniczących w Eurowizji - będą mogli w tym roku głosować na swoje ulubione piosenki przez 24 godziny poprzedzające każdy półfinał i wielki finał - wynika z regulaminu na stronie konkursu. Głosowanie dla wszystkich widzów oglądających program na żywo rozpocznie się po wykonaniu ostatniego utworu.
ZOBACZ TEŻ: Luna już po próbie przed konkursem Eurowizji w Szwecji. "Na bogato, będzie się wyróżniać"
Eurowizja 2024. Głosowanie i liczenie punktów w półfinałach
Wszyscy widzowie z 37 krajów uczestniczących i nieuczestniczących, tzw. "reszty świata", będą mogli oddawać głosy za pomocą oficjalnej aplikacji Eurowizji lub bezpośrednio na stronie www.esc.vote. Ponadto osoby oglądające konkurs w krajach uczestniczących mogą głosować, dzwoniąc pod określony numer telefonu lub wysyłając SMS.
Co ważne, na terenie swojego kraju można oddać jedynie głos na przedstawicieli innego państwa. A to oznacza, że będąc w Polsce, nie możemy zagłosować na Lunę.
O tym, którzy wykonawcy zakwalifikują się do wielkiego finału, zdecydują w półfinałach wyłącznie głosy widzów. Po zakończeniu głosowania 10 najwyżej ocenionych piosenek w każdym uczestniczącym kraju otrzyma punkty od 1 do 8, 10 i 12. Publiczność w każdym uczestniczącym kraju przyzna więc łącznie 58 punktów. Podobnie 10 piosenek, które dostaną najwięcej głosów od "reszty świata" - dostaną punkty według tej samej skali.
Po zsumowaniu wszystkich punktów publiczności z poszczególnych krajów i "reszty świata" 10 wykonawców z największą liczbą punktów zakwalifikuje się do finału.
ZOBACZ TEŻ: Luna zmienia imię. "Złożę wniosek po Eurowizji"
Jak głosować w finale Eurowizji. Jak liczone są głosy?
W sobotnim wielkim finale liczyć się będą głosy oddane - tak jak w półfinałach - przez publiczność, ale punkty przyznawać będzie też w każdym kraju jury - każdy kraj biorący udział w Eurowizji wystawi profesjonalne jury, w skład którego wchodzi pięć osób. Jury głosuje już w półfinałach, ale jego głosy nie mają wpływu na wyniki.
Zgodnie z regulaminem każdy juror szereguje wszystkie zaprezentowane utwory od tego który podoba się najmniej do najlepszego w oparciu o ocenę kompozycji i oryginalności utworu, jakość występu, a także oceniając możliwości wokalne wykonawcy i ogólne wrażenie. 10 najwyżej ocenionych piosenek otrzymuje od nich od 1 do 8, 10 i 12 punktów.
Do tego dochodzą głosy widzów. Podobnie jak w półfinale, po zakończeniu głosowania w aplikacji, na stronie, telefonicznie i SMS-em, 10 najwyżej ocenionych piosenek w każdym kraju uczestniczącym otrzyma od 1 do 8, 10 i 12 punktów. 10 utworom, które otrzymały najwięcej głosów z reszty świata, zostaną przyznane punkty według tej samej skali i będą miały wagę jednego dodatkowego kraju głosującego. Łączna liczba punktów przyznanych przez publiczność w finale wyniesie 2204. Do tego doliczone zostaną punkty od jury - 2146. Łącznie do przyznania jest więc 4350 punktów. Artysta z największą ich liczbą zostanie laureatem Eurowizji 2024.
Źródło: eurovision.tv, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: EBU/Corinne Cumming