Triumfy wokalistek, pojedynek, jakiego kino nie widziało od lat, strajki paraliżujące Hollywood oraz kontrowersje wokół sztucznej inteligencji. CNN przygotowała zestawienie najważniejszych trendów w kulturze z ostatnich miesięcy.
Amerykański portal zaczyna swoje podsumowanie od branży muzycznej. "Najważniejszymi czynnikami napędzającymi gospodarkę świata kultury były trasy koncertowe dwóch kobiet: Taylor Swift i Beyoncé. Eras Tour Swift, który dosłownie sprawił, że trzęsła się ziemia, został pierwszą trasą, która "zarobiła" ponad miliard dolarów. Z kolei "Renaissance" Beyoncé przyniósł amerykańskiej gospodarce około 4,5 miliarda dolarów" - pisze CNN. W podsumowaniu portal zwraca też uwagę na powrót Swift na usta całego świata po kilku latach w cieniu innych gwiazd. W artykule czytamy, że problemy z dostępnością biletów na koncerty w ramach Eras Tour stały się nawet przyczyną przesłuchania przed amerykańskim Kongresem. Z kolei sama trasa wpływała na branżę turystyczną, podwyższając popyt na miejsca w hotelach i skłaniając linie lotnicze do uruchamiania dodatkowych połączeń.
ZOBACZ TEŻ: Taylor Swift Człowiekiem Roku 2023
Kino. Pojedynek "Barbie" i "Oppenheimera"
Najważniejszym dniem 2023 roku dla branży filmowej bez wątpienia był 21 lipca. Wtedy premierę - zarówno w amerykańskich, jak i europejskich kinach - miały dwa najbardziej wyczekiwane tegoroczne hity: "Barbie" oraz "Oppenheimer". Zbiegające się w czasie premiery obu filmów wykreowały największy fenomen popkulturowy związany z kinem w ostatnich latach. Doczekał się on nawet własnej nazwy - "Barbenheimer".
CNN podkreśla, że szał, jaki zapanował wokół obu produkcji, przełożył się na przekraczający w skali globalnej 2,3 miliarda dolarów dochód ze sprzedaży biletów. W zarobkowym pojedynku górą była "Barbie". Film Grety Gerwig został najbardziej dochodową produkcją w 100-letniej historii wytwórni Warner Bros.
Sztuka. Eksponaty wracają do domu
Tegorocznym trendem numer jeden w sztuce było zwracanie muzealnych eksponatów narodom, do których należały one w przeszłości. CNN przypomina, że dwa nowojorskie muzea, Rubin Museum of Art i Metropolitan Museum of Art, oddały w tym roku Nepalowi przedmioty - m.in. rzeźby i złote tace - wyprodukowane w XI wieku przez mnichów z lokalnego klasztoru. Australijska National Gallery zobowiązała się do zwrotu eksponatów zrabowanych kiedyś w Kambodży. Z kolei londyńskie British Museum przekazało Grekom starożytną kolekcję, w skład której wchodzą m.in. marmury z Partenonu.
Scenarzyści i pisarze przeciwko sztucznej inteligencji
Lato 2023 w Hollywood upłynęło pod znakiem strajku scenarzystów. Amerykańscy scenarzyści filmowi i telewizyjni odeszli z pracy w maju tego roku po tym, jak nie udało im się osiągnąć porozumienia w sprawie wyższych pensji z największymi studiami. We wrześniu strony zawarły porozumienie, obejmujące m.in. podwyżki płac i zabezpieczenia związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Rosnącemu wpływowi AI w świecie kultury sprzeciwiali się również pisarze. Popularni autorzy, tacy jak George R. R. Martin, Jodi Picoult czy John Grisham złożyli we wrześniu pozew przeciwko stojącej za ChatemGPT firmie OpenAI, twierdząc, że ta bezprawnie wykorzystała ich utwory w celu szkolenia algorytmu. CNN informuje też, że ponad 10 tys. pisarzy podpisało list otwarty do liderów branży sztucznej inteligencji, w którym wezwali ich do uzyskiwania zgody od autorów na korzystanie z ich twórczości i wypłacania im za to odpowiedniego wynagrodzenia. W artykule portalu czytamy, że podobne apele do przedstawicieli branży AI wystosowali również artyści wizualni.
Wśród najważniejszych tegorocznych trendów w kulturze CNN wymienia również kryzys opartego na technologii blockchain NFT, modę na wyważone i niekrzykliwe stylizacje czy pojawienie się osób transpłciowych na kobiecych konkursach piękności.
ZOBACZ TEŻ: Największe hity tego roku w TVN24 GO
Źródło: CNN, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images, Warner Bros. Pictures