Tech
Partner serwisu

Tokeny NFT – czym są? Jak je sprzedawać i jak zarabiać? 

Źródło:
TVN24 Biznes

O tokenach NFT nagle stało się bardzo głośno. Oferowane przez artystów i influencerów tokeny nagle zaczęły być kupowane za tysiące, a nawet miliony dolarów. Czym one jednak są i skąd wzięła się ich popularność? W jaki sposób można sprzedawać tokeny i na tym zarabiać?

Tokeny NFT oparte są na technologii blockchain, która wprowadza do świata cyfrowego unikalność, niezmienność i niemożliwość fałszowania treści.NFT stanowi cyfrowy certyfikat oryginalności. Może istnieć wiele kopii danego pliku lub przedmiotu, ale tylko jeden będzie cyfrowo uznany za oryginał.Obrót NFT ma obecnie przede wszystkim charakter spekulacyjny, jednak nowe zastosowania tej technologii dopiero powstają.Kupno NFT oznacza nabycie prawa własności, ale niekoniecznie również praw autorskich lub praw majątkowych przynależnych do zakupionego dobra.

NFT - regulacje prawne

Kwestia tokenów NFT nie jest obecnie bezpośrednio uregulowana przepisami. Pośrednio dotyczące ich przepisy wynikają natomiast m.in. z ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a także ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Ponadto w wielu obszarach, np. umów cywilnoprawnych, takich jak umowy kupna-sprzedaży, zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

NFT - co to jest?

Skrót NFT odnosi się do Non-Fungible Token, czyli po polsku – niewymienialny token. Jest to rodzaj cyfrowego certyfikatu o niespotykanych dotąd cechach w cyfrowym świecie – jest niepowtarzalny, niezmienny technicznie i niemożliwy do sfałszowania. To te cechy decydują o wyjątkowości NFT, ponieważ łatwość kopiowania, podrabiania i hakowania wszelkich treści  była dotąd jedną z najpoważniejszych słabości świata wirtualnego.

W praktyce token NFT może mieć różną formę, zawsze zawiera jednak dwie cechy charakterystyczne. Po pierwsze, zawiera plik tekstowy, graficzny, audio, wideo lub inny, dla którego NFT stanowi certyfikat oryginalności – zaświadcza, że ten konkretny plik jest oryginałem. 

Po drugie NFT zawsze oparte są na technologii blockchain, która gwarantuje jego unikalne cechy. Blockchain jest rodzajem internetowego rejestru dostępnego dla każdego użytkownika sieci, wykorzystującego silne szyfrowanie wiadomości (kryptografię). Dzięki potwierdzaniu unikalności właśnie w takich niepodrabialnych rejestrach NFT nie da się fałszować ani hakować, a każdy token jest jedyny w swoim rodzaju. 

Samo NFT powstało jednocześnie na opartej na blockchainie platformie Ethereum, w ramach której m.in. funkcjonuje też kryptowaluta ether. 

Token NFT

Dzięki swoim cechom tokeny NFT służą jedynie poświadczaniu oryginalności pliku, którego dotyczą – dlatego nazywa się je certyfikatami. Oznacza to, że token powiązany z określonym plikiem nie uniemożliwia kopiowania czy przerabiania tego pliku. Niemożliwy do sfałszowania czy podrobienia jest jedynie sam token

W rezultacie kopie danego pliku graficznego czy tekstowego mogą nadal krążyć w sieci tak samo jak dotychczas – każdy internauta może skopiować dany obrazek czy tekst i przesłać go dalej. Ale tylko jeden egzemplarz będzie miał wartość oryginału dzięki nierozerwalnemu powiązaniu go z certyfikatem NFT. Nie jest również możliwe utworzenie kolejnego certyfikatu dla identycznego pliku. 

NFT porównywany bywa więc do oryginałów dzieł sztuki. Obraz Mona Lisy czy rzeźba Dawida mogą być dowolnie kopiowane, ale szczególną wartość mają jedynie ich oryginalne egzemplarze autorstwa Leonarda da Vinci i Michała Anioła – egzemplarze, których autentyczność potwierdzają niezależni eksperci. W świecie cyfrowym rolę tych ekspertów pełnią natomiast tokeny NFT.

Niewymienialny token

NFT tłumaczone jest jako niewymienialne tokeny, a ich niewymienialność oznacza niemożliwość wymienienia na kopię albo na inny token. Jak najbardziej możliwe jest natomiast dobrowolne przekazanie określonego tokenu innej osobie. NFT pozwala przy tym na zawarcie informacji o właścicielu określonego pliku będącego oryginałem. 

Dzięki temu tokeny stały się przedmiotem handlu – certyfikaty oryginalności zaczęły być sprzedawane i kupowane w świecie wirtualnym, ale za prawdziwe pieniądze. Tak samo, jak sprzedawane i kupowane na internetowych aukcjach są realne dzieła sztuki. 

Kupno określonego NFT nie oznacza przy tym, że nabywca staje się właścicielem również praw autorskich do pliku, którego token dotyczy. Prawo własności oryginalnego pliku oraz prawa autorskie i majątkowe są tutaj traktowane rozdzielnie. Nabywca staje się bowiem właścicielem, ale nie twórcą tego pliku.

Sytuacja ta przypomina na przykład kupienie unikatowej, jedynej kopii płyty winylowej – posiadanie jej ma wartość kolekcjonerską, ale nie oznacza, że ma się również prawa autorskie do zapisanych na płycie utworów muzycznych. Ewentualne przekazanie praw autorskich i majątkowych nabywcy NFT musi więc zawsze zostać dodatkowo, pisemnie potwierdzone.

NFT - jak sprzedawać?

Za sprawą swojej unikalności NFT nagle stały się bardzo popularnym cyfrowym dobrem – aktywem, takim samym jak prawa własności innych dóbr materialnych czy niematerialnych. Umożliwił on sprzedaż wszelkich cyfrowych treści z gwarancją, że będzie tylko jeden oryginał i tylko jeden jego właściciel. 

Generowaniem NFT zajmują się przede wszystkim artyści i inni twórcy, którzy potrafią tworzyć atrakcyjne, unikalne dobra. Jednak stworzyć NFT może za drobną opłatą każdy kto uzna, że posiada coś, co ma unikalną wartość i warto opatrzyć to w certyfikat oryginalności. Obecnie NFT tworzone są już też nie tylko w ramach platformy Ethereum, ale również na konkurencyjnych platformach – zawsze jednak bazujących na technologii blockchain.

Tworzenie tokenów, a następnie ich sprzedawanie i kupowanie, odbywa się przede wszystkim za pośrednictwem specjalnych internetowych giełd. Ponieważ NFT są podobnym aktywem do kryptowalut, w większości również opartych na technologii blockchain, obrotem tokenów coraz częściej zajmują się również giełdy kryptowalutowe. 

NFT - jak zarabiać?

Rynek NFT, tak jak i sama technologia jest nowością, która błyskawicznie zdobyła popularność. Jednocześnie jednak spotyka się ona z różnymi opiniami ekspertów i obserwatorów. Według wielu wszelkie dobra z certyfikatem NFT mogą stanowić perspektywiczną inwestycję. Kupione dzisiaj będzie można odsprzedać w przyszłości z dużym zyskiem. Niektóre NFT rzeczywiście zaczęły być już nabywane za olbrzymie pieniądze i cały rynek NFT nabrał cech spekulacyjnych.

Istnieją jednocześnie głosy sceptyczne, które zwracają uwagę na rozdzielność prawa własności do tokena NFT oraz praw autorskich czy majątkowych, a co za tym idzie – trudną do określenia realną wartość certyfikowanych dóbr. Kupno np. NFT śmiesznego obrazka krążącego w internecie najprawdopodobniej będzie mogło mieć jedynie wartość kolekcjonerską – a nie każdy obrazek zyska taką wartość w oczach kolekcjonerów, tak samo jak nie zyskuje jej każde materialne dzieło sztuki.

Możliwości zarabiania na NFT nie kończą się jednak na obrocie spekulacyjnym. Dzięki bazowaniu na rejestrach blockchain możliwe jest np. powiązanie NFT z pobieraniem opłat licencyjnych. W ten sposób twórca danego dobra albo właściciel praw autorskich może otrzymywać określoną gratyfikację za każdym razem, gdy jego dzieło będzie odsprzedawane. To znacząca perspektywa, ponieważ bez NFT artyści ponosili często olbrzymie straty na braku kontroli nad cyfrowym obrotem swoimi dziełami. 

Ponadto tokenizacji podlegać mogą nie tylko dobra cyfrowe, ale też dobra fizyczne. NFT może być więc tak samo certyfikatem oryginalności dla internetowego mema, jak i dla realnego obrazu wiszącego w muzeum. W związku z tym przewiduje się, że w przyszłości NFT może zacząć funkcjonować także jako cyfrowe narzędzie do potwierdzania autentyczności wszelkich unikalnych dóbr. 

Kolejne, nowe zastosowania NFT jak i całej technologii blockchain dopiero powstają.

Źródło:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Ostrzezenie_UKNF_o_ryzykach_zwiazanych_z_nabywaniem_oraz_z_obrotem_kryptoaktywami_72241.pdf 

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: mundissima / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP