Beyonce w Warszawie. Relacja z pierwszego koncertu na Stadionie Narodowym

Źródło:
tvn24.pl
Beyonce na nagraniach archiwalnych
Beyonce na nagraniach archiwalnych
Reuters Archive
Beyonce na nagraniach archiwalnychReuters Archive

Beyonce po dziesięciu latach wróciła do Warszawy z solowym widowiskiem. I po raz kolejny - z ujmującą nonszalancją - przekonała kilkudziesięciotysięczną widownię, że we współczesnej muzyce rozrywkowej nie ma sobie równych. W końcu, królowa jest tylko jedna.

Beyonce po raz trzeci w swojej karierze odwiedziła Warszawę. Wcześniej na Stadionie Narodowym zagrała solowy koncert w ramach trasy The Mrs. Carter Show World Tour w 2013 roku, a pięć lat później wróciła w towarzystwie męża Jay-Z jako The Carters w ramach tournee On The Run II. Teraz wokalistka po 10 latach przerwy wróciła do Warszawy z solowym występem, we wtorek grając pierwszy z dwóch zaplanowanych tu koncertów.

Beyonce w Warszawie. Zendaya, Lizzo i Tom Holland wśród publiczności

Renaissance World Tour - czyli trasa promująca jej zeszłoroczny krążek "Renaissance vol. 1" - jest jej pierwszą od siedmiu lat. Jej koncert przyciągnął na Stadion Narodowy również kilka innych światowych gwiazd, w tym Zendayę, Toma Hollanda i Lizzo, która w środę zagra w Gdyni w ramach Open'er Festival 2023.

Beyonce na Stadionie Narodowymfot. Andrew White/Renaissance World Tour

Ponad 150-minutowym widowiskiem Beyonce podniosła poprzeczkę tak wysoko, że trudno komukolwiek będzie ją przeskoczyć w najbliższym czasie. Wielu krytyków zwracało uwagę, że Beyonce występem na Coachelli w 2018 roku zdefiniowała na nowo czym powinien być koncert, dając najlepsze show muzyczne XXI wieku. Jednak w ramach tegorocznej trasy przygotowała spektakl, który na wiele sposobów wyłamuje się poza to, co potocznie z koncertami muzycznymi się kojarzy.

Już sama dwuczęściowa scena, podzielona ogromnym ekranem ledowym, przygotowana została z niecodziennym rozmachem. W części znajdującej się za tym ekranem Beyonce wykorzystała motyw schodów, który świetnie sprawdził się już podczas Coachelli. To tam swoje miejsce znalazł zespół muzyczny. Przedłużeniem części przed ekranem był z kolei wielki okrąg. Taki układ też już na koncertach Amerykanki się pojawiał i zapewniał bliższy kontakt z publicznością.

Na ogromnym ekranie w czasie, gdy publiczność wypełniała stadion, wyświetlana była wizualizacja nawiązująca do telewizyjnej planszy testowej, utrzymanej w kolorystyce flag społeczności LGBTQ+. Podczas samego występu, a w zasadzie pomiędzy poszczególnymi jego częściami, na ekranie wyświetlane były natomiast specjalne nagrania wideo, zawierające wizualizacje, animacje komputerowe, fragmenty nagrań zrealizowanych na potrzeby tej trasy, czy zapowiedzi teledysków do materiału z "Renaissance", które jeszcze nie zostały opublikowane.

Beyonce na Stadionie Narodowymfot. Andrew White/Renaissance World Tour

CZYTAJ TAKŻE TEKST Z 2020 ROKU: "KRÓLOWA JEST TYLKO JEDNA. TEKSAŃSKA 'WIEŚNIACZKA', KTÓRA STAŁA SIĘ GŁOSEM DYSKRYMINOWANYCH" >>>

Beyonce w Warszawie. Marsjański łazik, dyskotekowy koń i bezkonkurencyjna królowa popu

Chociaż najnowsza trasa promuje zeszłoroczny krążek artystki, to Beyonce nie byłaby sobą, gdyby ograniczyła się do piosenek wydanych w 2022 roku. Niemal w każdej z siedmiu części koncertu hity z "Renaissance" uzupełniła nieoczywistymi kawałkami z wcześniejszych etapów kariery. Zresztą, pierwsza część występu składała się wyłącznie z soulowych kawałków sprzed lat: "Dangerously in Love 2", "Flaws and All", "1+1" i "I Care".

Ten dość spokojny początek koncertu tylko podsycał apetyt na to, co miało wydarzyć się później. Gdy wokalistka zeszła ze sceny, żeby zmienić kostium, na ekranie pojawiła się wizualizacja, w której znalazły się elementy nawiązujące do "Metropolis" Fritza Langa, międzygalaktycznych podróży i androidów. W tej futurystycznej odsłonie Beyonce wykonała między innymi utwory "I Am That Girl", "Cozy" oraz "Alien Superstar", co publiczność przyjęła entuzjastycznie. "Don't even waste your time trying to compete with me" (pol. nawet nie trać czasu próbując ze mną konkurować) - melorecytowała z nonszalanckim uśmiechem.

W kolejnych częściach artystka nie studziła emocji. Na stadionie zapanował entuzjazm, gdy Beyonce śpiewała "Break My Soul" w zremiksowanej wersji, zawierającej interpolacje (samodzielnie nagrane fragmenty - red.) utworu "Vogue" Madonny. Później na scenie pojawiła się na pojeździe, który przypominał kształtem łazika marsjańskiego. To na nim Beyonce wykonała swój hit sprzed trzech lat "Black Parade", który w pandemicznej rzeczywistości nie doczekał się takiego uznania, na jakie zasługiwał.

Beyonce na Stadionie Narodowymfot. Andrew White/Renaissance World Tour

Im bliżej końca koncertu, tym było bardziej tanecznie. Po wykonaniu "Pure/Honey" Beyonce oddała scenę swojej grupie tanecznej, która stworzyła pojedynek ballroomowy. Publiczność oszalała z radości. Zwłaszcza, gdy pojawiła się Honey Balenciaga - jedna z najpopularniejszych gwiazd ballroomowych świata. Był to piękny ukłon w stronę kultury ballroomowej, która zrodziła się na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku wśród nowojorskich społeczności LGBTQ+, skupiające głównie osoby afroamerykańskie i latynoskie.

Sama Beyonce powróciła jeszcze na sztucznym koniu wysadzanym mozaiką lustrzaną niczym kula dyskotekowa, a w zasadzie wzbiła się na nim ponad scenę. Siedząc na koniu Beyonce zaśpiewała zamykający cały występ numer "Summer Renaissance", będący jej własną wersją "I Feel Love" Donny Summer.

Beyonce w Warszawie. Zabawa odniesieniami kulturowymi

Tak, jak na płycie "Renaissance", tak i podczas koncertu królowa popu bawiła się wspólnie z publicznością na własnych zasadach, uwodziła, kusiła, żeby rzucić wszystko i tańczyć razem z nią. Tańczyć w bezpiecznej przestrzeni, wolnej od uprzedzeń, najróżniejszych form stygmatyzacji, dyskryminacji. Po latach pandemii i globalnych kryzysów każdy z nas potrzebuje bądź potrzebował takiego hedonistycznego eskapizmu.

Jak na początku koncertu powiedziała sama Beyonce, to moment wspólnej celebracji odkrywania własnej wyjątkowości, własnej wartości i bycia nieperfekcyjnymi. Nic więc dziwnego, że Beyonce, wyruszając w trasę, postanowiła zamieniać kolejne stadiony w ekstrawagancki, futurystyczny klub taneczny rodem z filmów science-fiction. A wszystko traktując z ogromnym przymrużeniem oka.

W tym klubie pojawiła się również cała masa odniesień do najróżniejszych - bardziej lub mniej czytelnych - klasyków kultury powszechnej. Przykładowo, jeszcze zanim Beyonce wyszła na scenę, na ekranie zaczęło pojawiać się na przykład zdjęcie skąpo ubranej wokalistki w pozie nawiązującej do "Śpiącej Wenus" Giorgionego. Jako Wenus Amerykanka powróciła później także w kawałku "Plastic Off the Sofa", tym razem leżąc w wielkiej muszli, niczym bogini z obrazu "Narodziny Wenus" Sandro Botticelliego.

Beyonce na Stadionie Narodowymfot. Andrew White/Renaissance World Tour

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: fot. Andrew White/Renaissance World Tour

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Kancelaria prezydent Zuzany Czaputovej rozesłała w piątek do przewodniczących parlamentarnych partii politycznych zaproszenie na zaplanowane na wtorek spotkanie z prezydentem-elektem Peterem Pellegrinim. Czaputova i Pellegrini chcą wspólnego oświadczenia o odrzuceniu nienawiści. Dwie partie koalicji nie potwierdziły udziału w tym spotkaniu.

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Źródło:
PAP

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

W czwartek wieczorem siły izraelskie odzyskały ciała trojga zakładników ze Strefy Gazy - powiedział w piątek rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Według Izraela Hamas w Strefie Gazy nadal przetrzymuje około 100 żywych zakładników oraz ciała około 30 porwanych osób.

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Źródło:
BBC, PAP

Sąd federalny w San Francisco skazał w piątek Davida DePape'a na 30 lat więzienia za próbę porwania w 2022 roku ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i zranienie jej męża. Prokuratorzy żądali kary 40 lat więzienia.

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Źródło:
PAP

815 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

TVP informuje o roszczeniach wystosowanych przeciwko spółce za materiały wyemitowane w latach 2016-2023. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez szefową neo-KRS. Na terenie Wojskowej Akademii Łączności w Petersburgu doszło do eksplozji - relacjonują rosyjskie media. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 18 maja.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 18 maja

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 18 maja

Źródło:
PAP, TVN24

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń Polaków rośnie ich zdolność kredytowa. Obecnie osiągnęła poziom wyższy niż ten przed serią podwyżek stóp procentowych - oceniają analitycy HREIT.

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Obecnie fotoradary robią zdjęcie, jeśli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 10 kilometrów na godzinę - wynika z odpowiedzi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego na pytania tvn24.pl. Wcześniej Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę, że próg w fotoradarach był ustawiany wyżej - na poziomie 15 km/h, a niekiedy nawet 20-25 km/h.

Bat na kierowców. Limit jest niski

Bat na kierowców. Limit jest niski

Źródło:
tvn24.pl

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Przestroga, dobra rozrywka, a jednocześnie film wartościowy artystycznie. Aktorzy filmu "Furiosa: Saga Mad Max" opowiedzieli Ewelinie Witenberg o nowej produkcji ze słynnej serii i o pracy na planie. Anya Taylor-Joy mówiła między innymi o współczuciu dla swojej bohaterki, a Chris Hemsworth o frustracji związanej z kilkugodzinną charakteryzacją.

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl