Opinie i wydarzenia

Konferencja Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa

Polska jest jednym z nielicznych krajów, które wypełniają swoje zobowiązania wobec NATO. Niemcy płacą około jednego procentu PKB - to jest bardzo duża zaległość. Będziemy redukować obecność w Niemczech, część żołnierzy wróci do domów - mówił na konferencji prasowej Donald Trump. Andrzej Duda dodał, że to on "zwrócił się z prośbą do prezydenta Trumpa, żeby nie wycofywał sił z Europy". - Polska jest gotowa na przyjęcie amerykańskich żołnierzy - przekazał.

Obaj prezydenci zadeklarowali również podpisanie w najbliższym czasie umowy, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce. Prezydent Andrzej Duda mówił też m.in. o planach firm Microsoft i Google, które zamierzają przeznaczyć łącznie trzy miliardy dolarów na inwestycje technologiczne w Polsce. Z kolei Donald Trump podkreślił, że Polska i USA współpracują również w sprawach ochrony infrastruktury technicznej oraz technologii. - Dlatego właśnie podpisaliśmy wspólną deklarację o 5G i Polska w tej chwili przeciera szlaki w Europie poprzez wykorzystywanie zaufanych dostawców oraz sprzętu, by Stany Zjednoczone i Polska współpracowały ramię w ramię - powiedział amerykański prezydent. Zauważył też, że USA i Polska wspólnie działają na rzecz wynalezienia szczepionki na koronawirusa.

Amerykański prezydent odniósł się również do zbliżających się wyborów prezydenckich w naszym kraju. - Mój przyjaciel Duda robi dobrą pracę. Wiem, że nadchodzą wybory, mam nadzieję, że osiągnie sukces - mówił Trump. Jak dodał, ma nadzieję, że szybko odwiedzi Polskę. - Ze względu na kampanię, zapewne będziemy w stanie to zrobić dopiero po wyborach w USA - tłumaczył.