Andrzej Duda w Szczawnie-Zdroju

W polskiej konstytucji powinien się znaleźć zapis, że wykluczona jest adopcja przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział, że w poniedziałek złoży w parlamencie prezydencki projekt takiej zmiany w konstytucji.

Prezydent był w sobotę rano w Szczawnie-Zdroju w województwie dolnośląskim. - Postanowiłem, że normy konstytucyjne dotyczące ochrony dziecka wymagają w jednym aspekcie dopracowania - ogłosił. Podkreślał, że "dziecko podlega specjalnej ochronie i o tym jednoznacznie przesądzają przepisy konstytucji w artykule 72".

- Dziecko podlega także ochronie ze strony państwa. Szczególna ochrona jest wtedy, kiedy rodzice są pozbawieni władzy rodzicielskiej i to w pewien sposób przechodzi na państwo. Dziecko w pełni znajduje się wtedy pod opieką państwa polskiego. To są dzieci, które mogą podlegać przysposobieniu, czyli także adopcji - mówił prezydent.

Jego zdaniem "można było tutaj podnieść jedną wątpliwość". - Mamy powiedziane w prawie, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny, więc jeżeli małżonkowie chcą adoptować dziecko, to problemu nie ma. Nie ma obawy, że małżeństwo będzie jednopłciowe, bo to wyklucza konstytucja.