Wrocław

Wrocław

Pieniądze z funduszu covidowego na samochody i świąteczne ozdoby

Radny powiatu nyskiego jest oburzony, że starostwo przeznaczyło blisko 200 tysięcy złotych z funduszu do walki ze skutkami pandemii na samochody i ozdoby świąteczne. - Auta są niezbędne dla codziennej pracy - odpowiada starosta i dodaje, że upiększając miasto, starostwo chciało zapewnić mieszkańcom trochę przyjemności w tym trudnym czasie.

"It's a boy". Tomasz Komenda został ojcem

Filip - takie imię dostał syn Tomasza Komendy i jego partnerki. Chłopiec przyszedł na świat 30 listopada 2020 roku. Informację o narodzinach przekazała - w mediach społecznościowych - Fundacja Braci Collins.

Fundacja zbiera komputery dla dzieci. Będą mogły uczyć się zdalnie

Brak komputera w dobie pandemii COVID-19 dla dzieci oznacza przerwę w edukacji i ograniczenie kontaktów z rówieśnikami. Te nierówności stara się naprawić Fundacja To się Uda. Akcja "Wszystkie dzieci w sieci" ma na celu zebranie starszego, nieużywanego, ale nadal sprawnego sprzętu - bądź kupienie nowego - i przekazanie go potrzebującym dzieciom.

Sprawdzili, czy rzeka Trująca truje naprawdę. "Wyniki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania"

Badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego sprawdzili, czy rzeka, którą okoliczni mieszkańcy od lat mieli za trującą, naprawdę truje. Okazało się, że pogłoski były prawdziwe. Rakotwórczy arsen, który - po zaprzestaniu eksploatacji złota - wydobywano z kopalni na terenie gminy Złoty Stok (województwo dolnośląskie) znajduje się też w wodzie. A jego stężenie stukrotnie przekracza normy dla wody pitnej rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia.

Sprawa śmierci Magdaleny Żuk. Polscy śledczy otrzymali dokumenty z Egiptu

Protokół z sekcji zwłok, wyniki badań histopatologicznych, toksykologicznych i genetycznych - to między innymi na te dokumenty od miesięcy czekali polscy prokuratorzy badający sprawę śmierci Magdaleny Żuk. W końcu strona egipska przekazała dokumentację, która jest teraz analizowana przez biegłych. A to oznacza, że śledztwo w sprawie śmierci 27-letniej polskiej turystki może zostać po raz kolejny przedłużone.

Zamknął drzwi i podłożył ogień, zginęły cztery osoby

Jacek B., mężczyzna oskarżony o spowodowanie pożaru w jednym z byłych pensjonatów w Szklarskiej Porębie (województwo dolnośląskie) i zabójstwo czterech osób, został skazany na dożywocie. I choć obrona oskarżonego podkreślała, że proces jest poszlakowy, to sąd nie miał wątpliwości, że działanie mężczyzny było "celowe i umyślne". Wyrok nie jest prawomocny.

Znaleźli radziecką bombę lotniczą. "Spadła w 1945 roku i nie wybuchła, wciąż jest niebezpieczna"

Nawet 50 kilogramów materiałów wybuchowych może zawierać radziecka bomba lotnicza znaleziona w Lubaniu (województwo dolnośląskie). Saperzy będą musieli zneutralizować ładunek na miejscu, co wiąże się z utrudnieniami dla mieszkańców miasta. Zrezygnowano jednak z ewakuacji szpitala, w którym leczeni są pacjenci chorzy na COVID-19. A to oznacza więcej pracy dla wojskowych.

Szpital modułowy czeka na pierwszych chorych na COVID-19. "Pełna gotowość"

Zbudowany z kontenerów szpital, który ma zwiększyć liczbę łóżek dla chorych na COVID-19 w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu (województwo dolnośląskie), jest gotowy i czeka na przyjęcie pierwszych pacjentów. Do dyspozycji chorych jest tu 65 łóżek, a 12 z nich jest wyposażonych w respiratory dla tych, którzy COVID-19 przechodzą najciężej.

Nie zostanie jednym z najmłodszych zabytków w Polsce. "Jego wyburzenie będzie niedługo uważane za błąd"

Wrocławscy społecznicy chcieli, by pierwszy dom towarowy nowoczesnego Wrocławia - czyli wybudowany na początku lat 90. XX wieku Solpol - został wpisany do rejestru zabytków. Po kilku latach batalii konserwator zdecydował, że nie ma na to szans. Aktywiści z taką decyzją nie chcieli się pogodzić. Jednak Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu decyzję dolnośląskiego konserwatora zabytków utrzymało w mocy.

"Święta godne, a nie głodne". Żeby ofiarować coś na wigilijny stół nie musisz nawet wychodzić z domu

Nie martwią się o to, czy na wigilijnym stole będzie 12 potraw. Boją się, czy w ogóle jakąś przygotują. Ponad półtora miliona Polaków żyje w skrajnej biedzie. Banki Żywności zbierają produkty, dzięki którym osoby w trudnej sytuacji materialnej, będą mogły godnie przeżyć święta. Zbiórka żywności w sklepach już się skończyła, ale w internecie wciąż trwa.