Nowo wybrani parlamentarzyści, m.in. Roman Kotliński (Ruch Palikota) i Jan Tomaszewski (PiS), znaleźli się w internetowych katalogach osób publicznych IPN, gdzie ujawniono zapisy archiwalne służb PRL na ich temat. W sumie pokazano akta 139 nowo wybranych posłów i senatorów.
Wobec Kotlińskiego i Tomaszewskiego formułowano ostatnio zarzuty o współpracę ze służbami PRL. Obydwaj posłowie stanowczo temu zaprzeczali.
W seminarium
Według katalogów Instytutu Pamięci Narodowej Roman Kotliński został zarejestrowany w styczniu 1987 roku przez wydział IV SB we Włocławku w kategorii "Teczka Ewidencji Operacyjnej na Księdza". Objęty został zainteresowaniem operacyjnym SB jako alumn Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. 24 kwietnia 1989 r. miał być zarejestrowany w sekcji "C" Wydziału Zabezpieczenia Operacyjnego przez wydział IV pod numerem 8969 w kategorii "kandydat na TW".
27 kwietnia 1989 r. miał zostać pozyskany i 28 kwietnia przerejestrowany na TW pod pseudonimem "Janusz", do Sprawy Obiektowej krypt. "Uczelnia". Celem pozyskania Kotlińskiego była "operacyjna kontrola środowiska tutejszego seminarium duchownego, rozeznawanie planów, zamierzeń, charakterystyki alumnów, kadry profesorskiej, operacyjna kontrola POH [Polskiej Organizacji Harcerskiej] i ruchu oazowego". Jako podstawę pozyskania podano "współodpowiedzialność".
Bogata teczka
W związku z reorganizacją Służb Bezpieczeństwa Kotliński został przekazany Wydziałowi Studiów i Analiz WUSW Włocławek. Jego teczka pracy została wybrakowana protokolarnie (zniszczono dokumentację, która nie zasługiwała na archiwizację) 13 grudnia 1989 r. Protokołu brakowania teczki pracy nie odnaleziono. Prowadzenie teczki personalnej zakończono 18 kwietnia 1990 r. z powodu "reorganizacji Resortu Spraw Wewnętrznych" i złożono w maju 1990 r. w archiwum. Według informacji z teczki personalnej, współpracę zakończono 17 kwietnia 1990 r.
Jan Tomaszewski, pseud. "Alex"
Według katalogów, Tomaszewski został 31 lipca 1986 r. zarejestrowany pod numerem 53509 przez wydz. III SB w Łodzi w kategorii "konsultant" pseud. "Alex", do Sprawy Obiektowej krypt. "Stadion".
Tomaszewski miał zostać pozyskany 28 lipca 1986 roku, aby zbadać "nieprawidłowości w funkcjonowaniu instytucji". IPN nie podaje jakiej. Za podstawę pozyskania podaje się "dobrowolność". Tomaszewski był zdjęty z ewidencji w styczniu 1990 r. Jego teczka pracy i teczka personalna zostały komisyjnie zniszczone przez jednostkę prowadzącą SB. W lipcu 1978 r. był - do odwołania - objęty zastrzeżeniem wyjazdów zagranicznych do krajów kapitalistycznych i Jugosławii.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24