Pojawiły się pierwsze nieoficjalne informacje o składzie przyszłego rządu, który w środę zostanie przedstawiony prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, jako nowy gabinet. Są w nim postaci znane i mniej znane. Ma być też - według mediów - pięć kobiet. Spotkanie prezydenta z premierem odbędzie się w czwartek, jak ustaliła TVN24, a nie w środę jak podawały inne media.
Początkowo - jak podawało Polskie Radio - spotkanie prezydenta z premierem, na którym szef rządu miał przedstawić skład swojego gabinetu, miało się odbyć w środę o godz. 16. Ale według informacji TVN24, dojdzie do niego w czwartek. Jak powiedział rzecznik rządu Paweł Graś, nie było planów, aby spotkanie odbyło się w środę.
Potwierdziła to dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Dodała, że czwartkowy termin spotkania prezydenta z premierem zaplanowany był już w poniedziałek.
Lista przyszłych ministrów
Według Polskiego Radia, lista przyszłych ministrów to: Jacek Cichocki, Krystyna Szumilas, Sławomir Nowak, Michał Boni, Jacek Rostowski, Radosław Sikorski, Barbara Kudrycka, Elżbieta Bieńkowska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Marek Sawicki i Waldemar Pawlak.
Jak dowiedziały się z kolei "Fakty" ministrem sprawiedliwości ma zostać Jarosław Gowin. Do rządu miałby też wejść Mikołaj Budzanowski jako minister skarbu państwa.
Nie jest to zestawienie pełne, bo istniejących ministerstw jest 17. Wiadomo, że na nową kadencję Donald Tusk szykuje zmiany w liczbie urzędów.
Z kolei "Rzeczpospolita" pisze, że premier szuka do nowego rządu pięciu kobiet. Oprócz wymienianej przez Polskie Radio Szumilas do rządu miałaby też wejść Joanna Mucha. Lubelska posłanka PO jest wymieniana jako kandydatka do objęcia stanowiska ministra ochrony środowiska. Jednak źródła w PO nazwisko Muchy wymieniają także w kontekście Ministerstwa Sportu, a nawet resortu Skarbu Państwa.
Pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania może zostać poznańska posłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Jej kandydaturę ma wspierać wiceszefowa Klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska.
Kozłowska-Rajewicz zastąpiłaby na tym stanowisku Elżbietę Radziszewską. Wcześniej o takim rozwiązaniu pisała "Gazeta Wyborcza".
Kim są ci domniemani ministrowie?
Elżbieta Bieńkowska - jeden z ministrów pierwszego rządu Tuska pozostających w "cieniu", ale zbierających pozytywne oceny. Dzięki temu prawdopodobnie zachowa funkcję szefa Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Gdy objęła to stanowisko w 2007 roku nie należała do PO. Nominację zawdzięczała pozytywnej ocenie swojej pracy w samorządzie woj. katowickiego. Mimo zmieniających się opcji politycznych wojewodów, bez przerwy zajmowała się tam planowaniem rozwoju i pozyskiwaniem funduszy unijnych.
Nadal nie należy formalnie do PO. W ostatnich wyborach weszła do Senatu jako bezpartyjna startująca z ramienia PO.
Urodziła się w 1964 roku w Katowicach. Jej droga do administracji była nietypowa, ponieważ w 1988 roku ukończyła orientalistykę na UJ. W 1996 roku skończyła Krajową Szkołę Administracji Publicznej, a w 1998 studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej.
Michał Boni - domniemany "as" w rękawie Donalda Tuska. Od 2008 roku jest szefem najbliższych doradców premiera. Miałby objąć nowe stanowisko ministra cyfryzacji. Karierę polityczną zaczął jeszcze w PRL, gdy współpracował z organizacjami demokratycznym. Został wybrany jako poseł sejmu pierwszej kadencji. W 1991 roku pełnił funkcję ministra pracy. Wielokrotnie zajmował też mniej eksponowane stanowiska. Pracował m.in. jako ekspert w licznych fundacjach.
Z PO silnie związał się w 2007 roku. Był nawet typowany na ministra pracy w tworzonym rządzie Tuska, ale pojawiła się wtedy kwestia jego współpracy z SB. Boni przekonywał, że szantażem wymuszono na nim podpisanie deklaracji współpracy. Tusk umieścił go na mniej eksponowanym stanowisku, jako swojego bliskiego doradcę.
Z wykształcenia Boni jest kulturoznawcą. W 1977 ukończył studia na Wydziale Polonistyki UW. W 1986 obronił pracę doktorską z socjologii kultury. Urodził się w 1954 roku w Poznaniu.
Jacek Cichocki - od 2008 roku pełni funkcję sekretarza ds. służb specjalnych w Radzie Ministrów. Miałby zastąpić Jerzego Millera na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji. Nie należy do PO. Gdy nominowano go na stanowisko sekretarza ds. służb specjalnych, spotkało się to z krytyką w samej Platformie. - Premierowi w sferze bezpieczeństwa będzie doradzała osoba, która nie posiada żadnych doświadczeń w zakresie pracy wywiadowczej - mówił wtedy poseł PO Konstanty Miodowicz.
Cichocki z wykształcenia jest politologiem i socjologiem. Od 1992 roku był pracownikiem Ośrodka Studiów Wschodnich. W latach 2004-2007 był dyrektorem OSW. Urodził się w 1971 roku w Warszawie.
Władysław Kosiniak-Kamysz - najmniej znany nowy członek rządu. Z ramienia PSL ma objąć tekę ministra pracy po Jolancie Fedak. Ponoć proponowano mu to stanowisko już w 2007 roku w wieku 26 lat, ale wtedy odmówił. Obecnie jest radnym Krakowa.
Urodzony w 1980 roku polityk PSL z zawodu jest lekarzem internistą. Swoją karierę i znaczącą pozycję w PSL prawdopodobnie zawdzięcza silnej pozycji swojego ojca, Andrzeja Kosiniak-Kamysz, byłego ministra zdrowia i opieki społecznej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, który z ludowcami związał się już w 1968 roku.
Barbara Kudrycka - jeden z mniej znanych, ale dobrze ocenianych ministrów w rządzie Tuska. Z tego też powodu utrzyma prawdopodobnie swoje stanowisko szefa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2004 działa w PO. Z ramienia tej partii była europosłem od 2004 do 2007 roku. Następnie z powodzeniem wystartowała z list PO w wyborach do Sejmu. Od 2007 roku sprawuje funkcję ministra.
Urodziła się w 1956 roku w Kolnie. Z wykształcenia jest profesorem nauk prawnych na Uniwersytecie Warszawskim. Zawodowo jest też związana z Uniwersytetem w Białymstoku. W swojej karierze ma epizod przynależności do PZPR w latach 1978-1981. Do Solidarności zapisała się w 1980 roku.
Joanna Mucha - jedna z najpopularniejszych posłanek PO. W Sejmie od dwóch kadencji (ostatnich wyborach, startując z drugiego miejsca, zrobiła najlepszy wynik ze wszystkich kandydatów w regionie). Jest doktorem ekonomii i specjalistką od ekonomiki służby zdrowia. W Sejmie zajmuje się sprawami społecznymi.
Sławomir Nowak - jedna z najbardziej "medialnych" twarzy PO. Od 2010 roku sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta ds. kontaktów z Rządem i Parlamentem. Obecny poseł miałby przejąć od Cezarego Grabarczyka niewdzięczne zadanie kierowania Ministerstwem Infrastruktury. Wcześniej typowano go jako potencjalnego ministra sportu.
Podobnie jak Szumilas, Nowak swoje losy związał z PO od początku istnienia partii w 2001 roku. Do parlamentu w 2004 r. wszedł "tylnymi drzwiami", gdy z mandatu sejmowego dla mandatu europarlamentarzysty zrezygnował Janusz Lewandowski, a trzej następni kandydaci nie byli chętni do objęcia stanowiska posła.
Z wykształcenia jest politologiem, aczkolwiek studia ukończył dopiero w 2000 roku. Uprzednio parał się reklamą i aktywnie działał między innymi w młodzieżówce Unii Wolności. urodził się w 1974 roku w Gdańsku.
Waldemar Pawlak - uosobienie PSL i murowany kandydat na wicepremiera oraz ministra gospodarki. Urząd ten sprawuje od zawiązania koalicji z PO w 2007 roku. Kariera polityczna Pawlaka jest tak samo barwna jak droga PSL, którego szefem jest od 2005 roku. Wcześniej ten urząd sprawował od 1991 roku do 1997 roku. Dwukrotnie był premierem, aczkolwiek raz krótko, bo przez 33 dni w 1992 roku, gdy nie zdołał utworzyć rządu.
Urodzony w 1959 roku w Modelu. Z wykształcenia jest mechanikiem. W 1984 roku na Politechnice Warszawskiej ukończył naukę na wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych.
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz - od dwóch kadencji w Sejmie. Była członkiem Unii Wolności, a kiedy jej szeregi opuścił Donald Tusk, przeszła wraz z nimi do nowego projektu politycznego - Platformy Obywatelskiej. Pracowała w nadzwyczajnej podkomisji ds. ustaw bioetycznych i in vitro.
Jacek Rostowski - jeden z bardziej znanych ministrów obecnego rządu. Ma utrzymać stanowisko ministra finansów. W założeniu premiera, to Rostowski będzie tym, który pomoże obronić Polskę przed szalejącym na świecie kryzysem finansowym. Rostowski z PO związał się w 2007 roku, gdy został wybrany posłem, a następnie otrzymał szefostwo Ministerstwa Finansów.
Znany polski ekonomista. Wykształcony w Wielkiej Brytanii. Urodził się w 1951 roku w Londynie. Pochodzi z rodziny polskiej, która została emigracji po II Wojnie Światowej.
Marek Sawicki - twardy kandydat PSL na utrzymanie stanowiska ministra rolnictwa, które piastuje od 2007 roku. Jeden z wieloletnich działaczy PSL. Z ludowcami związał się w 1988 roku. Po raz pierwszy w Sejmie zasiadł w 1993 roku i od tego czasu nieustannie w kolejnych wyborach zdobywa mandat posła.
Urodzony w 1958 roku w Sawicach-Dworze. Z wykształcenia jest rolnikiem. W 2006 roku zdobył tytuł doktora, broniąc pracę o uprawie ziemniaka na Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Wiedzę w pewnym stopniu wykorzystuje praktycznie, ponieważ ma gospodarstwo.
Radosław Sikorski - kolejny z dobrze ocenianych ministrów, który utrzyma swój urząd. Od 2007 roku szef MSZ w rządzie PO. Wcześniej, w latach 2005-2007 był ministrem obrony narodowej, ale w rządzie PIS. Po rozpisaniu przyśpieszonych wyborów zmienił jednak barwy klubowe.
Urodził się w 1963 roku w Bydgoszczy. Z zawodu jest dziennikarzem i politologiem. Studia ukończył w Wielkiej Brytanii, gdzie uzyskał azyl polityczny podczas stanu wojennego. Do zaangażowania się w politykę pracował jako dziennikarz. W latach 90-tych dwukrotnie pełnił funkcję wiceministra w MON i MSZ.
Krystyna Szumilas - od 2007 roku jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji. Teraz ma przejąć szefowanie resortem po Katarzynie Hall. Szumilas należy do PO od początku w 2001 roku i w partii jest uznawana za specjalistkę od edukacji. W ostatnich wyborach po raz trzeci zdobyła mandat poselski.
Przed karierą parlamentarną była samorządowcem najpierw w rodzinnym Knurowie, a później w Gliwicach. Wcześniej od 1975 roku pracowała jako nauczycielka. Z wykształcenia jest matymatykiem-informatykiem. Urodziła się w 1956 roku w Knurowie (woj. śląskie).
Jarosław Gowin - z wykształcenia filozof. Uchodzi za bliskiego współpracownika Grzegorza Schetyny, który od jakiegoś czasu jest w niełasce premiera i jednego z krytyków działań PO. Utożsamiany z konserwatywnym nurtem w partii.
Mikołaj Budzanowski - obecny wiceminister skarbu, do tej pory nadzorujący głównie przemysł gazowy i naftowy. Z wykształcenia historyk i archeolog.
Źródło: tvn24.pl, Polskie Radio, "Rzeczpospolita"