Kto będzie nami rządził, ile kobiet w gabinecie Tuska?

Aktualizacja:

Pojawiły się pierwsze nieoficjalne informacje o składzie przyszłego rządu, który w środę zostanie przedstawiony prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, jako nowy gabinet. Są w nim postaci znane i mniej znane. Ma być też - według mediów - pięć kobiet. Spotkanie prezydenta z premierem odbędzie się w czwartek, jak ustaliła TVN24, a nie w środę jak podawały inne media.

Początkowo - jak podawało Polskie Radio - spotkanie prezydenta z premierem, na którym szef rządu miał przedstawić skład swojego gabinetu, miało się odbyć w środę o godz. 16. Ale według informacji TVN24, dojdzie do niego w czwartek. Jak powiedział rzecznik rządu Paweł Graś, nie było planów, aby spotkanie odbyło się w środę.

Potwierdziła to dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Dodała, że czwartkowy termin spotkania prezydenta z premierem zaplanowany był już w poniedziałek.

Lista przyszłych ministrów

Według Polskiego Radia, lista przyszłych ministrów to: Jacek Cichocki, Krystyna Szumilas, Sławomir Nowak, Michał Boni, Jacek Rostowski, Radosław Sikorski, Barbara Kudrycka, Elżbieta Bieńkowska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Marek Sawicki i Waldemar Pawlak.

Jak dowiedziały się z kolei "Fakty" ministrem sprawiedliwości ma zostać Jarosław Gowin. Do rządu miałby też wejść Mikołaj Budzanowski jako minister skarbu państwa.

Nie jest to zestawienie pełne, bo istniejących ministerstw jest 17. Wiadomo, że na nową kadencję Donald Tusk szykuje zmiany w liczbie urzędów.

Z kolei "Rzeczpospolita" pisze, że premier szuka do nowego rządu pięciu kobiet. Oprócz wymienianej przez Polskie Radio Szumilas do rządu miałaby też wejść Joanna Mucha. Lubelska posłanka PO jest wymieniana jako kandydatka do objęcia stanowiska ministra ochrony środowiska. Jednak źródła w PO nazwisko Muchy wymieniają także w kontekście Ministerstwa Sportu, a nawet resortu Skarbu Państwa.

Pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania może zostać poznańska posłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Jej kandydaturę ma wspierać wiceszefowa Klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

Kozłowska-Rajewicz zastąpiłaby na tym stanowisku Elżbietę Radziszewską. Wcześniej o takim rozwiązaniu pisała "Gazeta Wyborcza".

Kim są ci domniemani ministrowie?

Elżbieta Bieńkowska - jeden z ministrów pierwszego rządu Tuska pozostających w "cieniu", ale zbierających pozytywne oceny. Dzięki temu prawdopodobnie zachowa funkcję szefa Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Gdy objęła to stanowisko w 2007 roku nie należała do PO. Nominację zawdzięczała pozytywnej ocenie swojej pracy w samorządzie woj. katowickiego. Mimo zmieniających się opcji politycznych wojewodów, bez przerwy zajmowała się tam planowaniem rozwoju i pozyskiwaniem funduszy unijnych.

Nadal nie należy formalnie do PO. W ostatnich wyborach weszła do Senatu jako bezpartyjna startująca z ramienia PO.

 
Niezmienna minister Bieńkowska (Fot. slaskie.pl/Tomasz Żak) 

Urodziła się w 1964 roku w Katowicach. Jej droga do administracji była nietypowa, ponieważ w 1988 roku ukończyła orientalistykę na UJ. W 1996 roku skończyła Krajową Szkołę Administracji Publicznej, a w 1998 studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej.

Michał Boni - domniemany "as" w rękawie Donalda Tuska. Od 2008 roku jest szefem najbliższych doradców premiera. Miałby objąć nowe stanowisko ministra cyfryzacji. Karierę polityczną zaczął jeszcze w PRL, gdy współpracował z organizacjami demokratycznym. Został wybrany jako poseł sejmu pierwszej kadencji. W 1991 roku pełnił funkcję ministra pracy. Wielokrotnie zajmował też mniej eksponowane stanowiska. Pracował m.in. jako ekspert w licznych fundacjach.

Z PO silnie związał się w 2007 roku. Był nawet typowany na ministra pracy w tworzonym rządzie Tuska, ale pojawiła się wtedy kwestia jego współpracy z SB. Boni przekonywał, że szantażem wymuszono na nim podpisanie deklaracji współpracy. Tusk umieścił go na mniej eksponowanym stanowisku, jako swojego bliskiego doradcę.

Z wykształcenia Boni jest kulturoznawcą. W 1977 ukończył studia na Wydziale Polonistyki UW. W 1986 obronił pracę doktorską z socjologii kultury. Urodził się w 1954 roku w Poznaniu.

Jacek Cichocki - od 2008 roku pełni funkcję sekretarza ds. służb specjalnych w Radzie Ministrów. Miałby zastąpić Jerzego Millera na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji. Nie należy do PO. Gdy nominowano go na stanowisko sekretarza ds. służb specjalnych, spotkało się to z krytyką w samej Platformie. - Premierowi w sferze bezpieczeństwa będzie doradzała osoba, która nie posiada żadnych doświadczeń w zakresie pracy wywiadowczej - mówił wtedy poseł PO Konstanty Miodowicz.

Cichocki z wykształcenia jest politologiem i socjologiem. Od 1992 roku był pracownikiem Ośrodka Studiów Wschodnich. W latach 2004-2007 był dyrektorem OSW. Urodził się w 1971 roku w Warszawie.

Władysław Kosiniak-Kamysz - najmniej znany nowy członek rządu. Z ramienia PSL ma objąć tekę ministra pracy po Jolancie Fedak. Ponoć proponowano mu to stanowisko już w 2007 roku w wieku 26 lat, ale wtedy odmówił. Obecnie jest radnym Krakowa.

Urodzony w 1980 roku polityk PSL z zawodu jest lekarzem internistą. Swoją karierę i znaczącą pozycję w PSL prawdopodobnie zawdzięcza silnej pozycji swojego ojca, Andrzeja Kosiniak-Kamysz, byłego ministra zdrowia i opieki społecznej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, który z ludowcami związał się już w 1968 roku.

Barbara Kudrycka - jeden z mniej znanych, ale dobrze ocenianych ministrów w rządzie Tuska. Z tego też powodu utrzyma prawdopodobnie swoje stanowisko szefa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2004 działa w PO. Z ramienia tej partii była europosłem od 2004 do 2007 roku. Następnie z powodzeniem wystartowała z list PO w wyborach do Sejmu. Od 2007 roku sprawuje funkcję ministra.

Urodziła się w 1956 roku w Kolnie. Z wykształcenia jest profesorem nauk prawnych na Uniwersytecie Warszawskim. Zawodowo jest też związana z Uniwersytetem w Białymstoku. W swojej karierze ma epizod przynależności do PZPR w latach 1978-1981. Do Solidarności zapisała się w 1980 roku.

 
Joanna Mucha nowym ministrem? TVN24

Joanna Mucha - jedna z najpopularniejszych posłanek PO. W Sejmie od dwóch kadencji (ostatnich wyborach, startując z drugiego miejsca, zrobiła najlepszy wynik ze wszystkich kandydatów w regionie). Jest doktorem ekonomii i specjalistką od ekonomiki służby zdrowia. W Sejmie zajmuje się sprawami społecznymi.

Sławomir Nowak - jedna z najbardziej "medialnych" twarzy PO. Od 2010 roku sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta ds. kontaktów z Rządem i Parlamentem. Obecny poseł miałby przejąć od Cezarego Grabarczyka niewdzięczne zadanie kierowania Ministerstwem Infrastruktury. Wcześniej typowano go jako potencjalnego ministra sportu.

Podobnie jak Szumilas, Nowak swoje losy związał z PO od początku istnienia partii w 2001 roku. Do parlamentu w 2004 r. wszedł "tylnymi drzwiami", gdy z mandatu sejmowego dla mandatu europarlamentarzysty zrezygnował Janusz Lewandowski, a trzej następni kandydaci nie byli chętni do objęcia stanowiska posła.

Z wykształcenia jest politologiem, aczkolwiek studia ukończył dopiero w 2000 roku. Uprzednio parał się reklamą i aktywnie działał między innymi w młodzieżówce Unii Wolności. urodził się w 1974 roku w Gdańsku.

Waldemar Pawlak - uosobienie PSL i murowany kandydat na wicepremiera oraz ministra gospodarki. Urząd ten sprawuje od zawiązania koalicji z PO w 2007 roku. Kariera polityczna Pawlaka jest tak samo barwna jak droga PSL, którego szefem jest od 2005 roku. Wcześniej ten urząd sprawował od 1991 roku do 1997 roku. Dwukrotnie był premierem, aczkolwiek raz krótko, bo przez 33 dni w 1992 roku, gdy nie zdołał utworzyć rządu.

Urodzony w 1959 roku w Modelu. Z wykształcenia jest mechanikiem. W 1984 roku na Politechnice Warszawskiej ukończył naukę na wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych.

 
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz ma zostać pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania TVN24

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz - od dwóch kadencji w Sejmie. Była członkiem Unii Wolności, a kiedy jej szeregi opuścił Donald Tusk, przeszła wraz z nimi do nowego projektu politycznego - Platformy Obywatelskiej. Pracowała w nadzwyczajnej podkomisji ds. ustaw bioetycznych i in vitro.

Jacek Rostowski - jeden z bardziej znanych ministrów obecnego rządu. Ma utrzymać stanowisko ministra finansów. W założeniu premiera, to Rostowski będzie tym, który pomoże obronić Polskę przed szalejącym na świecie kryzysem finansowym. Rostowski z PO związał się w 2007 roku, gdy został wybrany posłem, a następnie otrzymał szefostwo Ministerstwa Finansów.

Znany polski ekonomista. Wykształcony w Wielkiej Brytanii. Urodził się w 1951 roku w Londynie. Pochodzi z rodziny polskiej, która została emigracji po II Wojnie Światowej.

Marek Sawicki - twardy kandydat PSL na utrzymanie stanowiska ministra rolnictwa, które piastuje od 2007 roku. Jeden z wieloletnich działaczy PSL. Z ludowcami związał się w 1988 roku. Po raz pierwszy w Sejmie zasiadł w 1993 roku i od tego czasu nieustannie w kolejnych wyborach zdobywa mandat posła.

Urodzony w 1958 roku w Sawicach-Dworze. Z wykształcenia jest rolnikiem. W 2006 roku zdobył tytuł doktora, broniąc pracę o uprawie ziemniaka na Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Wiedzę w pewnym stopniu wykorzystuje praktycznie, ponieważ ma gospodarstwo.

Radosław Sikorski - kolejny z dobrze ocenianych ministrów, który utrzyma swój urząd. Od 2007 roku szef MSZ w rządzie PO. Wcześniej, w latach 2005-2007 był ministrem obrony narodowej, ale w rządzie PIS. Po rozpisaniu przyśpieszonych wyborów zmienił jednak barwy klubowe.

 
Krystyna Szumilas jest wymieniana jako nowy minister edukacji TVN24

Urodził się w 1963 roku w Bydgoszczy. Z zawodu jest dziennikarzem i politologiem. Studia ukończył w Wielkiej Brytanii, gdzie uzyskał azyl polityczny podczas stanu wojennego. Do zaangażowania się w politykę pracował jako dziennikarz. W latach 90-tych dwukrotnie pełnił funkcję wiceministra w MON i MSZ.

Krystyna Szumilas - od 2007 roku jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji. Teraz ma przejąć szefowanie resortem po Katarzynie Hall. Szumilas należy do PO od początku w 2001 roku i w partii jest uznawana za specjalistkę od edukacji. W ostatnich wyborach po raz trzeci zdobyła mandat poselski.

Przed karierą parlamentarną była samorządowcem najpierw w rodzinnym Knurowie, a później w Gliwicach. Wcześniej od 1975 roku pracowała jako nauczycielka. Z wykształcenia jest matymatykiem-informatykiem. Urodziła się w 1956 roku w Knurowie (woj. śląskie).

Jarosław Gowin - z wykształcenia filozof. Uchodzi za bliskiego współpracownika Grzegorza Schetyny, który od jakiegoś czasu jest w niełasce premiera i jednego z krytyków działań PO. Utożsamiany z konserwatywnym nurtem w partii.

Mikołaj Budzanowski - obecny wiceminister skarbu, do tej pory nadzorujący głównie przemysł gazowy i naftowy. Z wykształcenia historyk i archeolog.

Źródło: tvn24.pl, Polskie Radio, "Rzeczpospolita"

Pozostałe wiadomości

W sześciu mieszkaniach przy ulicy Jęczmiennej we Wrocławiu ktoś uszkodził szyby, strzelając w nie najprawdopodobniej z wiatrówki. - Ktoś sobie zabawę urządził. Całe szczęście nikt nie stał przy oknie - zrelacjonował w rozmowie z nami pan Andrzej, jeden z mieszkańców. Sprawą ma zająć się policja.

Dziury po pociskach w oknach sześciu mieszkań we Wrocławiu

Dziury po pociskach w oknach sześciu mieszkań we Wrocławiu

Źródło:
Kontakt 24

Uchwały PKW to nie jest poezja, żeby się zastanawiać, co poeta miał na myśli i każdy sobie mógł interpretować, jak chce. To powinno być jasne i niebudzące żadnych wątpliwości - powiedziała w "Kawie na ławę" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy. Michał Wawer z Konfederacji przyznał, że jest "przerażony stanem wiedzy niektórych członków Państwowej Komisji Wyborczej". Urszula Pasławska z PSL mówiła z kolei o "dwulicowości Sądu Najwyższego", a zdaniem Zbigniewa Boguckiego z PiS minister finansów nie wypłacając pieniędzy PiS-owi łamie prawo.

"Uchwały PKW to nie jest poezja, żeby się zastanawiać, co poeta miał na myśli"

"Uchwały PKW to nie jest poezja, żeby się zastanawiać, co poeta miał na myśli"

Źródło:
TVN24

43-latek podejrzewany o śmiertelne potrącenie 14-latka został zatrzymany w swoim mieszkaniu na warszawskim Ursynowie. Jak informuje Komenda Stołeczna Policji, mężczyzna był już notowany za różne przestępstwa.

Śmiertelne potrącenie 14-latka. Kierowca był wcześniej wielokrotnie notowany

Śmiertelne potrącenie 14-latka. Kierowca był wcześniej wielokrotnie notowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W prognozie zagrożeń IMGW na nadchodzące dni widać opady marznące, silny wiatr, oblodzenia oraz roztopy. Sprawdź, gdzie należy uważać na niebezpieczną pogodę.

Ostrzeżenia IMGW mogą objąć prawie całą Polskę. Na co należy uważać

Ostrzeżenia IMGW mogą objąć prawie całą Polskę. Na co należy uważać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Już parę lat wcześniej ustawiłam sobie priorytety, jeżeli chodzi o to, jak mówię o sobie. Nie oszukuję nikogo, nie wprowadzam w błąd, jeżeli chodzi o sferę tego, z kim się umawiam, kto jest w moim kręgu zainteresowań - mówiła w TVN24 wioślarka Katarzyna Zillmann. Zaznaczała przy tym, że "mamy naprawdę duży odsetek osób LGBT, które żyją wśród nas, które są pielęgniarkami, lekarkami, prawnikami". - Trochę mamy lat do nadrobienia, ale widzę poprawę, z roku na rok jest naprawdę coraz lepiej. Jest nadzieja - oceniła.

Zillmann: nie zdawałam sobie sprawy, że tak mały gest dla kogoś może być taki mocny, przełomowy

Zillmann: nie zdawałam sobie sprawy, że tak mały gest dla kogoś może być taki mocny, przełomowy

Źródło:
TVN24

Urząd Morski w Gdyni pod koniec grudnia ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy toru wodnego do elbląskiego portu - przekazała rzeczniczka urzędu Magdalena Kierzkowska. To ostatni odcinek ponad 20-kilometrowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga.

Ostatni odcinek do elbląskiego portu coraz bliżej. Ruszyły przygotowania

Ostatni odcinek do elbląskiego portu coraz bliżej. Ruszyły przygotowania

Źródło:
PAP

W miejscowości Dąbrowskie w gminie Prostki (warmińsko-mazurskie) spadł obiekt z napisami cyrylicą. Wstępnie ustalono, że to balon meteorologiczny do mierzenia temperatury powietrza i wilgotności powietrza.

Znaleźli obiekt z napisami cyrylicą

Znaleźli obiekt z napisami cyrylicą

Źródło:
PAP

W piątek na Woli kierowca busa potrącił nastolatka na przejściu dla pieszych i uciekł. Poszkodowany trafił do szpitala w stanie ciężkim, tam zmarł. W sobotę późnym wieczorem policja zatrzymała kierowcę podejrzewanego o spowodowanie wypadku.

Potrącił 14-latka i uciekł, chłopiec zmarł w szpitalu. Policjanci zatrzymali kierowcę

Potrącił 14-latka i uciekł, chłopiec zmarł w szpitalu. Policjanci zatrzymali kierowcę

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Płońska (Mazowieckie) zatrzymała 26-latka podejrzanego o atak z nożem i pobicie swojego znajomego. Poszkodowany trafił do szpitala. Napastnikowi grozi do pięciu lat więzienia.

Nożownik zaatakował podczas porannego spaceru w parku

Nożownik zaatakował podczas porannego spaceru w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w Roszczycach na Pomorzu. Kierujący 21-latek stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Był pijany. Zginęła 17-letnia pasażerka. Do szpitala trafili, poza kierowcą, dwaj pasażerowie w wieku 19 i 20 lat.

Pijany 21-latek uderzył w drzewo. Nie żyje 17-latka

Pijany 21-latek uderzył w drzewo. Nie żyje 17-latka

Źródło:
tvn24.pl

Szef słowackiego rządu Robert Fico od czasu grudniowej podróży do Moskwy nie pojawił się publicznie, ale w międzyczasie opublikował kilka wpisów w internecie. Dziennikarze ustalają, gdzie jest. Węgierski dziennikarz śledczy Szabolcs Panyi napisał, że trop prowadzi do luksusowego apartamentu pięciogwiazdkowego hotelu Capella w Hanoi w Wietnamie. Tę samą lokalizację podał też słowacki portal "Dennik N".

Dziennikarze znaleźli premiera Słowacji. 5740 euro za noc, apartament na drugim końcu świata

Dziennikarze znaleźli premiera Słowacji. 5740 euro za noc, apartament na drugim końcu świata

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Norweska straż przybrzeżna monitoruje dziwne zachowanie gazowca "Mulan", który od kilkunastu dni przebywa na Morzu Północnym. Zarejestrowana w Panamie jednostka krąży nad obszarem, gdzie przebiegają kable i gazociągi łączące Danię, Norwegię i Wielką Brytanię.

Dziwne zachowanie statku na Morzu Północnym. "Mulan" zygzakuje

Dziwne zachowanie statku na Morzu Północnym. "Mulan" zygzakuje

Źródło:
PAP

Służby prezydenckiej ochrony odmawiają współpracy przy aresztowaniu byłego przywódcy Korei Południowej Jun Suk Jeola - podała agencja Reutera. Ujawniono również, że Jun zignorował zastrzeżenia ministrów, którzy ostrzegali, że stan wojenny, wprowadzony przez Juna 3 grudnia na kilka godzin, będzie miał "niszczycielski" wpływ na kraj.

Odmawiają współpracy przy aresztowaniu prezydenta. Nakaz ważny do jutra, działania wstrzymała pogoda

Odmawiają współpracy przy aresztowaniu prezydenta. Nakaz ważny do jutra, działania wstrzymała pogoda

Źródło:
PAP

Miliony Amerykanów są zagrożone zamieciami, obfitymi opadami śniegu, oblodzeniem i marznącymi opadami deszczu. To wszystko za sprawą burzy, która dotarła do części USA i może potrwać nawet do poniedziałku - poinformowała Krajowa Służba Pogodowa. W Kentucky i Wirginii ogłoszono stan wyjątkowy.

"Mogą to być największe opady śniegu od ponad dekady"

"Mogą to być największe opady śniegu od ponad dekady"

Źródło:
Reuters, CNN

Za nami bardzo mroźna noc. Szczególnie zimno było na południu kraju. Miejscami termometry pokazały tylko -17 stopni Celsjusza. Czy nadchodząca noc również będzie tak zimna? Sprawdził to nasz synoptyk Damian Zdonek.

-17 stopni w Poroninie, ale mróz ścisnął nie tylko tam. Jak będzie tej nocy?

-17 stopni w Poroninie, ale mróz ścisnął nie tylko tam. Jak będzie tej nocy?

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Premier Włoch Giorgia Meloni spotkała się z prezydentem elektem Donaldem Trumpem w jego rezydencji na Florydzie. Mieli rozmawiać między innymi o wojnie na Ukrainie. Ich spotkanie miało miejsce tuż przed wizytą ustępującego prezydenta Joe Bidena w Rzymie. - Ona naprawdę zawojowała Europę szturmem - ocenił Trump.

Giorgia Meloni w rezydencji Trumpa. Zjedli kolację, obejrzeli film. "Jestem tu z fantastyczną kobietą"

Giorgia Meloni w rezydencji Trumpa. Zjedli kolację, obejrzeli film. "Jestem tu z fantastyczną kobietą"

Źródło:
PAP

Wypadek w kopalni węgla kamiennego Pniówek. Do zdarzenia doszło podczas prac konserwacyjnych w jednym z przodków. Poszkodowany został jeden z górników.

Wypadek w kopalni Pniówek, ranny górnik

Wypadek w kopalni Pniówek, ranny górnik

Źródło:
tvn24.pl

Zatrzymano 29-latka, który jest podejrzany o spowodowanie pożaru nowego budynku wielorodzinnego przy ulicy Ceglanej w Katowicach. Mężczyzna miał wrzucić na teren budowy fajerwerki, w wyniku czego doszło do zapłonu i pożaru. Usłyszał zarzuty, ale nie przyznaje się do winy. Grozi mu do dziesięciu lat więzienia. W pożarze spłonęła elewacja oraz okna od parteru do siódmego piętra włącznie. Straty wstępnie oszacowano na dwa miliony złotych.

Przez fajerwerki spłonęła elewacja i okna nowego budynku. Zarzuty dla 29-latka

Przez fajerwerki spłonęła elewacja i okna nowego budynku. Zarzuty dla 29-latka

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Grabówka na Podlasiu to najmłodsza gmina w Polsce, powstała 1 stycznia tego roku. 16 marca mieszkańcy po raz pierwszy wybiorą wójta i radnych. Nowa gmina powstała z podziału gminy Supraśl. W grudniu do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek o stwierdzenie nieważności tej decyzji.

Czekali na to 20 lat. Wiadomo już, kiedy wybiorą pierwszego wójta i radnych nowej gminy

Czekali na to 20 lat. Wiadomo już, kiedy wybiorą pierwszego wójta i radnych nowej gminy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Naukowcy i artyści opracowali ilustrowaną linorytami mapę Pomorza i Meklemburgii w stylu renesansowym, przedstawiającą XIX-wieczne wyobrażenia ludowe. Dzięki temu mieszkańcy Pomorza, wielbiciele folkloru i fantasy, fani map i infografik, miłośnicy sztuki, ale i etnografowie czy kartografowie mogą pobrać mapę i sprawdzić, jakie miejsca na Pomorzu były jeszcze 150 lat temu wiązane z występowaniem zmor, upiorów, wilkołaków czy duchów wodnych.

1200 opowieści, 600 miejsc wiązanych z potworami. Wszystkie są na unikatowej mapie

1200 opowieści, 600 miejsc wiązanych z potworami. Wszystkie są na unikatowej mapie

Źródło:
PAP

1046 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. "Rosja gromadzi i dystrybuuje zasoby umożliwiające jej prowadzenie wojny na Ukrainie do 2027 roku" - ocenił szef Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Kowalenko. Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że trwają przygotowania do planowanego na 9 stycznia spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej Ramstein. Brytyjski "The Guardian" napisał z kolei, że użycie dronów "zmieniło oblicze" tej wojny. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

To "zmieniło oblicze wojny na Ukrainie". "Walk na lądzie jest coraz mniej"

To "zmieniło oblicze wojny na Ukrainie". "Walk na lądzie jest coraz mniej"

Źródło:
PAP

Prezydent Chile, Gabriel Boric, jako pierwszy przywódca z Ameryki Południowej, udał się w piątek na Biegun Południowy. Dwudniowa wyprawa miała na celu potwierdzenie roszczeń terytorialnych Chile do Antarktydy.

Pierwszy przywódca Ameryki Południowej postawił stopę na Biegunie Południowym

Pierwszy przywódca Ameryki Południowej postawił stopę na Biegunie Południowym

Źródło:
PAP

Nie żyje amerykański reżyser i scenarzysta Jeff Baena, mąż aktorki Aubrey Plazy. Miał 47 lat. Okoliczności jego śmierci pozostają niejasne.

Reżyser Jeff Baena nie żyje

Reżyser Jeff Baena nie żyje

Źródło:
People, BBC

Raport będzie pokazywał pewne mechanizmy, w jaki sposób "radzono sobie" politycznie z tymi sprawami, żeby nie nabierały zbyt dużego rozpędu - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Przekazał, że ten dokument, stanowiący podsumowanie audytu z działań prokuratury za władzy PiS, zostanie zaprezentowany 8 stycznia. - Natomiast to jest pierwsza część. Później jeszcze będzie do końca marca raport dotyczący kolejnych 400 spraw. Bo łącznie tych spraw, które zostały zidentyfikowane, to jest 600 - poinformował.

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Źródło:
TVN24

Donald Tusk skomentował nieobecność Andrzeja Dudy na piątkowej gali inaugurującej polską prezydencję w Radzie UE. Ocenił, że "skomplikowane było tłumaczenie" w tej sprawie. "A można było od razu powiedzieć tak po ludzku, każdy by zrozumiał. Bezpiecznego szusowania, Panie Prezydencie!" - dodał Donald Tusk. W sobotę prezydent był bowiem na stoku narciarskim, gdzie został sfotografowany.

"Można było od razu powiedzieć, tak po ludzku, każdy by zrozumiał". Tusk o nieobecności Dudy

"Można było od razu powiedzieć, tak po ludzku, każdy by zrozumiał". Tusk o nieobecności Dudy

Źródło:
tvn24.pl
Marzył o hodowli pszczół, teraz nie żyje. Inni marzą, żeby w ogóle mieć marzenia

Marzył o hodowli pszczół, teraz nie żyje. Inni marzą, żeby w ogóle mieć marzenia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na mapie Polski pojawi się nowa impreza kulturalna. W niedzielę i poniedziałek odbędzie się Festiwal Piosenki Filmowej Bydgoszcz 2025. W czasie wydarzenia usłyszymy piosenki z najnowszych polskich filmów oraz klasycznych już seriali. Wystąpią między innymi Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski czy Edyta Bartosiewicz.

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Źródło:
TVN24

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

3 stycznia dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma szczególne znaczenie - to rocznica pierwszego Finału, który odbył się w 1993 roku. Przed nami 33. Finał - po raz drugi WOŚP zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

33 lata od pierwszego Finału WOŚP. "Nie zdawaliśmy sobie sprawy, co się szykuje"

33 lata od pierwszego Finału WOŚP. "Nie zdawaliśmy sobie sprawy, co się szykuje"

Źródło:
TVN24