Barski i Święczkowski nie złożą jutro ślubowań

W środę Sąd Najwyższy zajmie się odwołaniami posłów elektów PiS, prokuratorów w stanie spoczynku Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego od decyzji o wygaszeniu im mandatów - poinformował marszałek senior Józef Zych z PSL, który rozmawiał z pierwszym prezesem SN. Oznacza to, że posłowie-elektowie nie złożą we wtorek ślubowania. Posłom PiS mandaty wygasił Grzegorz Schetyna.

- Odbyłem rozmowę z pierwszym prezesem Sądu Najwyższego na temat posiedzenia sądu w sprawie rozpatrzenia dwóch odwołań. Posiedzenie takie odbędzie się w środę - powiedział Zych w poniedziałek wieczorem. - Jakie sąd zajmie stanowisko, to się dowiemy - dodał.

Poinformował także, że odbył rozmowę "z jednym z posłów elektów, któremu wygaszono mandat". - Rozmowa była bardzo merytoryczna, dotyczyła zagadnień prawniczych - przekazał.

Funkcji, których łączyć nie można

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna przedstawiając swoją decyzję o wygaszeniu mandatów argumentował, że nie można ich łączyć z byciem jednocześnie prokuratorem w stanie spoczynku. I tej decyzji nie zmieni jutro podczas inauguracyjnego posiedzenia marszałek senior Józef Zych.

- Ja dostaję wykaz od byłego marszałka (Grzegorza Schetyny), kogo się dopuszcza do głosowania. Jestem tym związany - poinformował w rozmowie z tvn24.pl marszałek senior VII kadencji będzie Józef Zych (PSL). - Dlatego do chwili podjęcia przez Sąd Najwyższy decyzji nie ma mowy o tym, by złożyli oni ślubowanie - stwierdził i dodał: "jeśli jednak SN ostatecznie pozytywnie rozpatrzy odwołanie, prokuratorzy złożą ślubowanie na pierwszym posiedzeniu, na którym się pojawią".

Decyzja we środę?

Nadal nie ma jednak ustalonego konkretnej godziny posiedzenia. Jak dodał Michałowski, poznamy ją jutro około południa.

Najprawdopodobniej dopiero we środę Sąd Najwyższy podejmie decyzję ws. odwołań prokuratorów Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego Krzysztof Michałowski z Zespołu Prasowego Sądu

Sąd chciał poznać akta osobowe

Według wcześniejszych informacji Polskiej Agencji Prasowej z SN, sąd wystąpił do Sejmu, Senatu, prokuratury i resortu sprawiedliwości o wszelkie informacje potrzebne do rozpoznania zażaleń.

Sąd chciał poznać akta osobowe Barskiego i Święczkowskiego, ewentualną dokumentację na ich temat z resortu sprawiedliwości, a także ewentualne dokumenty z Sejmu i Senatu, które mogłyby dotyczyć podobnej sytuacji z przeszłości. SN chciał się m.in. dowiedzieć, czy na ręce marszałka Senatu wpływały jakiekolwiek informacje od sędzi w stanie spoczynku Anny Kurskiej, która była senatorem w dwóch poprzednich kadencjach.

Nie złożą ślubowań?

Zgodnie z art. 103 konstytucji mandatu poselskiego nie może sprawować m.in. ani sędzia, ani prokurator. Według art. 30 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, w okresie sprawowania mandatu parlamentarzyści nie mogą wykonywać pracy w charakterze sędziego i prokuratora, pracownika administracyjnego sądu i prokuratury.

Kodeks wyborczy stanowi, że w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia przez PKW wyników wyborów marszałek Sejmu stwierdza wygaśnięcie mandatu posła, który nie złożył oświadczenia o rezygnacji z zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji, których nie można łączyć z mandatem poselskim.

Źródło: PAP

Czytaj także: