Polskie Stronnictwo Ludowe

Polskie Stronnictwo Ludowe

- Nikt z nas nie spodziewał się, że to się odbije takim echem - mówił w "Jeden na jeden" o propozycji bojkotu sieci sklepów Tesco przez PSL polityk ludowców Eugeniusz Kłopotek. Przekazał też, że jego partia ze swojej akcji się nie wycofuje.

Dziś o godz. 18 odbędzie się ważne posiedzenie klubu PSL. Ludowcy będą rozmawiać na temat piątkowego głosowania nad wnioskiem o referendum ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Jeśli partia nie zmusi swoich posłów do głosowania po myśli rządu, koalicja PO-PSL może przegrać głosowanie i stanąć przed poważnym kryzysem.

PSL zagłosuje za odrzuceniem prezydenckiego weta do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych - poinformował rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. Podobną decyzję zapowiada SLD. Krytycznie weto prezydenta ocenia też PiS. - Nie zgadzamy się na likwidację Polski powiatowej - uznał Mariusz Błaszczak. Decyzji Bronisława Komorowskiego broni minister sprawiedliwości Marek Biernacki. - To był projekt niewykonalny dla ministra sprawiedliwości - ocenił. Zadowolony jest jego poprzednik, Jarosław Gowin.

W piątek, po sejmowych głosowaniach, z inicjatywy premiera Donalda Tuska dojdzie do spotkania koalicyjnego - poinformował szef PSL, wicepremier Janusz Piechociński. Według niego jednym z tematów będzie rekonstrukcja rządu. - To rozmowa o planach koalicji - wyjaśnił rzecznik rządu.

Kolejne niejasności wokół dotacji z Ministerstwa Rolnictwa, które Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych miał przelać na przedstawicielstwo rolnicze w Brukseli. Okazuje się, że umowa pożyczki z 2008 r., którą szef kółek rolniczych tłumaczy to działanie, powstała w tym roku, po kontroli resortu - pisze "Rzeczpospolita".

Koalicja będzie trwać, bo jest wygodna dla PO. PSL jest wygodnym chłopcem do bicia - uważa europosłanka SLD Joanna Senyszyn. W "Faktach po Faktach" powiedziała, że PO może na koalicjanta "zrzucić" wszystkie opóźnienia i zahanowania. - To już jest równia pochyła PO - ocenił z kolei europoseł Solidanej Polski Jacek Kurski. Jacek Protasiewicz z PO zapewniał jednak, że koalicja trwa.

Koalicja ma się dobrze. Premier od początku wiedział, że w tej sprawie jesteśmy różni i "poszanowanie tej różnicy od początku było" - tak szef klubu PSL Jan Bury skomentował uchwalenie w piątek - głosami PSL i opozycji - ustawy o okręgach sądowych. PO liczy na to, że ustawę da się poprawić w Senacie. Zadowolony jest SLD, a PiS uważa, że "zwyciężył rozsądek".

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki, który spotkał się we wtorek z klubem PSL w sprawie sądów rejonowych stoi na tym samym stanowisku co Jarosław Gowin. Z kolei ludowcy nadal popierają obywatelski projekt znoszący rządową reformę tych sądów. - Nie chciałbym, aby różnica zdań między PO a PSL, czy nawet ministerstwem ważyła na tym, że zaprzestaniemy tej reformy - mówił po spotkaniu Biernacki.

Jarosław Gowin został odwołany za swoje poglądy - przekonuje Mariusz Błaszczak z PiS. I zastanawia się głośno, ile w rządzie Tuka, "który jest lewicowy, żeby nie powiedzieć lewacki" wytrzyma wskazany na następcę Gowina Marek Biernacki. Stanisław Żelichowski z PSL uspokaja, że dzięki Biernackiemu PO zatrzyma konserwatywny elektorat. - Mistrzowskie posunięcie - ocenia ludowiec.

Jestem w szoku, bo nie sądziłem, że osoba na tak wysokim stanowisku może mieć postawionych aż siedem zarzutów - powiedział w "Jeden na jeden" Marek Sawicki z PSL. Skomentował w ten sposób aresztowanie Mirosława K., marszałka woj. podkarpackiego z PSL, podejrzewanego o korupcję. Sawicki przyznał, że "nie do końca wierzy" w niewinność partyjnego kolegi.

Sąd zdecydował o aresztowaniu Mirosława K., marszałka województwa podkarpackiego, który usłyszał 7 zarzutów o charakterze korupcyjnym na trzy miesiące. W sprawie zarzuty usłyszało też dwóch przedsiębiorców - Stanisław T. i Zbigniew S. Również w przypadku jednego z nich ma zostać zastosowany areszt.

Mirosław K., którego zatrzymano w Lublinie pod zarzutami korupcji, zostanie odwołany z funkcji marszałka województwa podkarpackiego i zawiesi wszystkie funkcje w Stronnictwie do czasu wyjaśnienia sprawy - zapowiedział we wtorek prezes PSL Janusz Piechociński. O tym, że K. powinien podać się do dymisji mówił we wtorek szef klubu PSL Jan Bury. - To duży cios, ale damy sobie radę - powiedział polityk.

Prokuratura apelacyjna w Lublinie zatrzymała marszałka województwa podkarpackiego, Mirosława K. z PSL. Polityk usłyszał już zarzuty korupcyjne. Jak ustalił tvn24.pl, chodzi m.in. o powoływanie się na wpływy w urzędach centralnych w Warszawie.

- Jestem zaskoczony wypowiedzią premiera, który mówi, że on nic nie wie (nt. gazowego memorandum) i się uśmiecha. To jest po prostu niemożliwe - powiedział w "Kawie na ławę" Eugeniusz Kłopotek z PSL. Leszek Miller (SLD) podkreślił zaś: - Czekamy, by wreszcie się okazało, kto uczestniczył w procesie decyzyjnym. Jeśli minister Piechociński to PSL będzie musiało "za ten gaz zapłacić".