"Wejdą i będą głosować". Co się może wydarzyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu?

Źródło:
TVN24
Szczucki: panowie Kamiński i Wąsik są posłami, bezprawnie wygaszono im mandaty
Szczucki: panowie Kamiński i Wąsik są posłami, bezprawnie wygaszono im mandatyTVN24
wideo 2/22
Szczucki: panowie Kamiński i Wąsik są posłami, bezprawnie wygaszono im mandatyTVN24

Panowie Kamiński i Wąsik są posłami, bezprawnie wygaszono im mandaty - przekonywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Szczucki z PiS, były szef Rządowego Centrum Legislacji. Jego zdaniem obaj politycy wejdą w najbliższą środę na salę plenarną i będą głosować. Urszula Pasławska z PSL-Trzeciej Drogi oceniła, że ich wejście do Sejmu "z całą pewnością będzie wydarzeniem", chociaż "nie jest to sprawa największej wagi". Według niej podnoszenie tej sprawy jest PiS-owi "bardzo na rękę".

Dyrektor generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu Stanisław Zakroczymski przekazał w piątek w TVN24, że marszałek Hołownia odbędzie w poniedziałek i wtorek szereg oficjalnych spotkań o charakterze konsultacyjnym dotyczących postawy wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, gdyby ci zamierzali dostać się w środę do Sejmu i uczestniczyć w rozpoczynającym się w tym dniu posiedzeniu.

Według zapowiedzi Zakroczymskiego Hołownia będzie rozmawiał między innymi z ministrem sprawiedliwości i rzecznikiem praw obywatelskich, ale też z "wybitnymi autorytetami prawniczymi". Kamiński i Wąsik zostali pod koniec grudnia skazani prawomocnym wyrokiem na kary więzienia, a marszałek Hołownia wydał postanowienia o stwierdzeniu wygaszenia ich mandatów poselskich. Później Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła te postanowienia, nie jest ona jednak uznawana za sąd w świetle prawa europejskiego.

Szczucki: Kamiński i Wąsik są posłami, wejdą do Sejmu i będą głosować

O tej sprawie dyskutowali w "Faktach po Faktach" w TVN24 Urszula Pasławska z klubu PSL-Trzecia Droga oraz Krzysztof Szczucki, poseł klubu PiS, a w przeszłości szef Rządowego Centrum Legislacyjnego, a także minister edukacji i nauki w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego.

- Panowie Kamiński i Wąsik są posłami, bezprawnie wygaszono im mandaty. Zresztą to potwierdził Sąd Najwyższy postanowieniami Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w ubiegłym tygodniu - stwierdził Szczucki. Na uwagę, że izba ta nie jest sądem w świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odparł: - Jest sądem w świetle polskiego prawa, polskiej ustawy, polskiej konstytucji.

Ocenił także, że ani trzy "stare" izby Sądu Najwyższego, ani TSUE "nie mają prawa oceniać" statusu tej izby. Dodał, że "równie dobrze Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych mógłby się wypowiadać na temat polskiego sądownictwa".

Odpowiadając na pytanie, czy Kamiński i Wąsik będą w środę chcieli wejść na salę plenarną i brać udział w głosowaniach, odparł: - Są posłami, więc wejdą i będą głosować.

Zdaniem Szczuckiego postępowanie, które doprowadziło do skazania Kamińskiego i Wąsika "w ogóle nie powino się toczyć", bo - jak przekonywał - obowiązuje zastosowane w tej sprawie przez prezydenta ułaskawienie, które ten wydał, kiedy nie było jeszcze prawomocnego wyroku.

Pasławska: PiS jest szczęśliwy, że my tę sprawę podnosimy

Urszula Pasławska stwierdziła, że w sprawie Kamińskiego i Wąsika "to, co najważniejsze, już się wydarzyło". - Mamy prawomocny wyrok i konstytucja bardzo jasno tutaj wskazuje, co się powinno zadziać. Bo mamy dzisiaj tak wielki chaos prawny. I mam wrażenie, że każdy szuka jakichś wytrychów. Ten chaos prawny został stworzony w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. A jeżeli są jakieś wątpliwości, (to - red.) jeżeli konstytucja jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym. W związku z tym ta sprawa powinna być jak najszybciej zamknięta - oceniła.

Zdaniem posłanki PSL "wejście panów Wąsika i pana Kamińskiego do Sejmu z całą pewnością będzie wydarzeniem". - Nie jest to sprawa największej wagi, bo jakbyśmy dzisiaj zapytali Polaków, czy się tym interesują, to mają większe problemy, jak chociażby z wysokimi kosztami (dla) przedsiębiorców od 1 stycznia. Natomiast (oni - red.) są pewnym symbolem - dodała.

- Proszę zauważyć, PiS jest szczęśliwy, że my tę sprawę podnosimy, bo to jest bardzo na rękę PiS-owi - stwierdziła.

Zdaniem Pasławskiej "ta cała sprawa jest postawiona po to, aby tak naprawdę wykoleić budżet (prace nad ustawą budżetową - red.)". - Generalnie im więcej zamieszania, tym trudniej będzie uchwalić budżet. I potrafię sobie wyobrazić taką sytuację, gdzie rzeczywiście ta sprawa będzie wywoływała tak duże emocje i może dojść do różnych sytuacji - stwierdziła. Dodała, że na 11 stycznia PiS zwołał marsz w obronie - jak twierdzi - wolności mediów publicznych.

- I to może rzeczywiście spowodować pewną eskalację emocji. A budżet musi zostać uchwalony zgodnie z prawem - podkreśliła. Jej zdaniem "będą różne próby zbojkotowania, przeszkodzenia w prawidłowym procedowaniu ustawy budżetowej".  - Trzeba się z tym liczyć, po prostu - dodała.

Pasławska o Wąsiku i Kamińskim: PiS jest szczęśliwy, że my tę sprawę podnosimy
Pasławska o Wąsiku i Kamińskim: PiS jest szczęśliwy, że my tę sprawę podnosimyTVN24

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

My istniejemy. Nie zapominajcie - mówią kupcy z Marywilskiej. Dwa tygodnie temu w gigantycznym pożarze większość z nich straciła majątki życia. Dzisiaj o godzinie 9.00 zaczną losować miejsca w tymczasowych kontenerach, które na handel przygotowało miasto. Na miejscu pojawili się już w niedzielę, bo chcieli mieć pewność, że to losowanie przebiegnie spokojnie.

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Źródło:
tvn24.pl

W Irlandii mieszka 120 tysięcy Polaków, a przez 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej były ich setki tysięcy - stwierdził irlandzki minister stanu do spraw promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary. Wskazał także, Polacy pracują głównie w branżach nowych technologii i usługach cyfrowych.

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Źródło:
PAP

Określałem to wendettą polityczną i nadal podtrzymuję to sformułowanie. Działania obecnego rządu, działania pana mecenasa Giertycha, dokładnie się w to wpisują - powiedział w TVN24 Michał Dworczyk z PiS. Przekonywał, że w czasie rządów PiS "nie miał wiedzy na temat funkcjonowania Ministerstwa Sprawiedliwości, bo Suwerenna Polska w sposób samodzielny kierowała resortem".

Dworczyk: Suwerenna Polska samodzielnie kierowała resortem sprawiedliwości. Ja nie miałem wiedzy

Dworczyk: Suwerenna Polska samodzielnie kierowała resortem sprawiedliwości. Ja nie miałem wiedzy

Źródło:
TVN24

Co najmniej kilkadziesiąt osób zginęło w czasie niedzielnego ataku powietrznego Izraela na Rafah w Strefie Gazy - donoszą zagraniczne agencje, powołując się na informacje palestyńskich lekarzy. Pociski miały spaść między innymi na namioty dla wysiedleńców.

Izraelskie pociski "uderzyły w namioty dla wysiedleńców". Wielu zabitych

Izraelskie pociski "uderzyły w namioty dla wysiedleńców". Wielu zabitych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Hamas - po raz pierwszy od czterech miesięcy - wystrzelił rakiety w kierunku Tel Awiwu. Agencja Reutera opublikowała nagranie, które ma pokazywać przygotowania oraz sam moment wystrzelenia. Izraelskie wojsko przekazało, że część rakiet została przechwycona. Nie ma doniesień o ofiarach czy zniszczeniach. Tego samego dnia Izrael przeprowadził krwawy atak na miasto Rafah w Strefie Gazy. Doniesienia mówią o nawet 50 ofiarach, wśród których są dzieci.

Tak miał wyglądać atak, po którym nadeszła krwawa odpowiedź

Tak miał wyglądać atak, po którym nadeszła krwawa odpowiedź

Źródło:
Reuters, PAP

Szwedzki minister obrony Pal Jonson poinformował, że broniący się przed rosyjską inwazją Ukraińcy, "mają prawo" wykorzystywać szwedzką broń do rażenia celów na terenie Rosji. "O ile jest to zgodne z prawem wojennym" - podkreślił na łamach gazety "Hallandsposten".

Zielone światło dla Ukrainy od szwedzkiego ministra

Zielone światło dla Ukrainy od szwedzkiego ministra

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed kolejnym, burzowym dniem w części kraju. W dziewięciu województwach spodziewane są wyładowania atmosferyczne. Wraz z nimi pojawią się silne opady deszczu, porywisty wiatr i grad. Sprawdź, co przyniesie pogoda w poniedziałek.

Groźne zjawiska w ponad połowie województw. Tu ostrzega IMGW

Groźne zjawiska w ponad połowie województw. Tu ostrzega IMGW

Źródło:
IMGW
Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ze sklepu jubilerskiego przy Pięknej w Warszawie skradziono pięć pierścionków z brylantami o łącznej wartości 200 tysięcy złotych. Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali w Wyszkowie podejrzanego o kradzież. 46-letni Gruzin najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Uciekł z pierścionkami wartymi 200 tysięcy złotych

Uciekł z pierścionkami wartymi 200 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeżeli zostanę prawidłowo, zgodnie z prawem poinformowany i zostanie mi to (wezwanie) doręczone, to stawię się na komisji śledczej - powiedział były prezes Orlenu Daniel Obajtek, obecnie kandydat PiS do europarlamentu. Przekonywał, że ma "bardzo dużo do powiedzenia w wielu kwestiach", a szef komisji do spraw afery wizowej Michał Szczerba "będzie żałował" zaproszenia go na przesłuchanie. - Ale w swoim czasie, bo teraz jestem zajęty wyborami - dodał.

Obajtek zabrał głos w sprawie wezwania przed komisję śledczą

Obajtek zabrał głos w sprawie wezwania przed komisję śledczą

Źródło:
PAP

Szef ukraińskiego resortu obrony Rustem Umierow przekazał, że od początku roku rosyjskie wojsko zrzuciło na Ukrainę prawie 10 tysięcy bomb kierowanych. Poniedziałek 27 maja mer Charkowa Ihor Terechow ogłosił dniem żałoby poświęconym uczczeniu pamięci ofiar rosyjskiego ataku z soboty 25 maja - poinformował portal Ukrainska Pravda. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatnich godzin.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska raperka Nicki Minaj nie dotarła w sobotę na swój koncert w Manchesterze po tym, jak została zatrzymana przez policję na lotnisku Schiphol w Amsterdamie za próbę wywiezienia miękkich narkotyków. Minaj zamieściła w mediach społecznościowych film, na którym jest informowana, że policja zamierza przeszukać jej bagaż.

Nicki Minaj nie dotarła na swój koncert w Manchesterze. Amsterdam opuściła z grzywną

Nicki Minaj nie dotarła na swój koncert w Manchesterze. Amsterdam opuściła z grzywną

Źródło:
Reuters

406 kilogramów kokainy przejęto na jachcie płynącym po Zatoce Biskajskiej pod polską banderą - przekazała w niedzielę francuska prefektura morska na Atlantyku. By uniemożliwić skonfiskowanie ładunku, załoga podpaliła jednostkę, chcąc zatopić łódź. Ten plan się jednak nie powiódł.

Kilkaset kilogramów kokainy na jachcie pod polską banderą

Kilkaset kilogramów kokainy na jachcie pod polską banderą

Źródło:
PAP

Nazywają siebie Peaky Blinders. Gdy wybuchła wojna, wyszli na ulice w cywilnych ubraniach, ale z bronią w dłoniach, by strzec swoich domów. Ołeksandr, ich dowódca, mówi, że wyglądali jak bohaterowie słynnego serialu o gangsterach z Birmingham. To oni, wykorzystując drony, odpierają ofensywę rosyjskich wojsk w Charkowie.

Są postrachem rosyjskich wojsk. Oto ukraińscy Peaky Blinders

Są postrachem rosyjskich wojsk. Oto ukraińscy Peaky Blinders

Źródło:
BBC, PAP

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Od ponad 300 lat leży na dnie morza wraz ze skarbem, którego wartość szacowana jest nawet na 16 miliardów funtów (80 miliardów złotych). Teraz kolumbijski rząd rozpoczyna badania nad "świętym Graalem wśród wraków". W ramach projektu archeologicznego w głębiny wysłane zostaną sondy, które ocenią, jaki materiał archeologiczny znajduje się na dnie Morza Karaibskiego.

"Święty Graal wśród wraków" i imponujący skarb. Ruszają badania

"Święty Graal wśród wraków" i imponujący skarb. Ruszają badania

Źródło:
BBC

W wyniku turbulencji podczas lotu liniami Qatar Airways dwanaście osób odniosło obrażenia - podało lotnisko w Dublinie, gdzie samolot wylądował. Na płycie pojawiły się służby ratunkowe, by pomóc poszkodowanym.

Turbulencje podczas lotu. Dwanaście osób poszkodowanych

Turbulencje podczas lotu. Dwanaście osób poszkodowanych

Źródło:
tvn24.pl

Igor Ostrowski odszedł w wieku 53 lat. Prawnik, ekspert rynku telekomunikacji i nowych technologii. Był wiceministrem w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, pełniącym tę funkcję w rządzie Donalda Tuska w latach 2011-2012.

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Zaufana prokuratura Zbigniewa Ziobry w trzy tygodnie umorzyła sprawę dotyczącą sprzedaży nagrań z afery taśmowej Rosjanom - napisał "Newsweek". Umorzenie - jak podaje tygodnik - odbyło się "po cichu", a sprawa "toczyła się poza kontrwywiadem i prokuratorami wyspecjalizowanymi do walki ze szpiegostwem".

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Źródło:
"Newsweek", TVN24

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Nie da się policzyć, ile kobiet zbadało w sobotę swoje piersi, ile z nich dowiedziało się, że potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Na pewno wiele, bo aż w 90 miejscowościach polskie Amazonki uczyły chętne osoby, jak robić badania profilaktycznie w kierunku raka piersi. W niedzielę Dzień Matki. Akcja odbyła pod hasłem "Badamy nie tylko Mamy".

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Źródło:
Fakty TVN