"Wejdą i będą głosować". Co się może wydarzyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu?

Źródło:
TVN24
Szczucki: panowie Kamiński i Wąsik są posłami, bezprawnie wygaszono im mandaty
Szczucki: panowie Kamiński i Wąsik są posłami, bezprawnie wygaszono im mandatyTVN24
wideo 2/22
Szczucki: panowie Kamiński i Wąsik są posłami, bezprawnie wygaszono im mandatyTVN24

Panowie Kamiński i Wąsik są posłami, bezprawnie wygaszono im mandaty - przekonywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Szczucki z PiS, były szef Rządowego Centrum Legislacji. Jego zdaniem obaj politycy wejdą w najbliższą środę na salę plenarną i będą głosować. Urszula Pasławska z PSL-Trzeciej Drogi oceniła, że ich wejście do Sejmu "z całą pewnością będzie wydarzeniem", chociaż "nie jest to sprawa największej wagi". Według niej podnoszenie tej sprawy jest PiS-owi "bardzo na rękę".

Dyrektor generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu Stanisław Zakroczymski przekazał w piątek w TVN24, że marszałek Hołownia odbędzie w poniedziałek i wtorek szereg oficjalnych spotkań o charakterze konsultacyjnym dotyczących postawy wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, gdyby ci zamierzali dostać się w środę do Sejmu i uczestniczyć w rozpoczynającym się w tym dniu posiedzeniu.

Według zapowiedzi Zakroczymskiego Hołownia będzie rozmawiał między innymi z ministrem sprawiedliwości i rzecznikiem praw obywatelskich, ale też z "wybitnymi autorytetami prawniczymi". Kamiński i Wąsik zostali pod koniec grudnia skazani prawomocnym wyrokiem na kary więzienia, a marszałek Hołownia wydał postanowienia o stwierdzeniu wygaszenia ich mandatów poselskich. Później Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła te postanowienia, nie jest ona jednak uznawana za sąd w świetle prawa europejskiego.

Szczucki: Kamiński i Wąsik są posłami, wejdą do Sejmu i będą głosować

O tej sprawie dyskutowali w "Faktach po Faktach" w TVN24 Urszula Pasławska z klubu PSL-Trzecia Droga oraz Krzysztof Szczucki, poseł klubu PiS, a w przeszłości szef Rządowego Centrum Legislacyjnego, a także minister edukacji i nauki w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego.

- Panowie Kamiński i Wąsik są posłami, bezprawnie wygaszono im mandaty. Zresztą to potwierdził Sąd Najwyższy postanowieniami Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w ubiegłym tygodniu - stwierdził Szczucki. Na uwagę, że izba ta nie jest sądem w świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odparł: - Jest sądem w świetle polskiego prawa, polskiej ustawy, polskiej konstytucji.

Ocenił także, że ani trzy "stare" izby Sądu Najwyższego, ani TSUE "nie mają prawa oceniać" statusu tej izby. Dodał, że "równie dobrze Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych mógłby się wypowiadać na temat polskiego sądownictwa".

Odpowiadając na pytanie, czy Kamiński i Wąsik będą w środę chcieli wejść na salę plenarną i brać udział w głosowaniach, odparł: - Są posłami, więc wejdą i będą głosować.

Zdaniem Szczuckiego postępowanie, które doprowadziło do skazania Kamińskiego i Wąsika "w ogóle nie powino się toczyć", bo - jak przekonywał - obowiązuje zastosowane w tej sprawie przez prezydenta ułaskawienie, które ten wydał, kiedy nie było jeszcze prawomocnego wyroku.

Pasławska: PiS jest szczęśliwy, że my tę sprawę podnosimy

Urszula Pasławska stwierdziła, że w sprawie Kamińskiego i Wąsika "to, co najważniejsze, już się wydarzyło". - Mamy prawomocny wyrok i konstytucja bardzo jasno tutaj wskazuje, co się powinno zadziać. Bo mamy dzisiaj tak wielki chaos prawny. I mam wrażenie, że każdy szuka jakichś wytrychów. Ten chaos prawny został stworzony w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. A jeżeli są jakieś wątpliwości, (to - red.) jeżeli konstytucja jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym. W związku z tym ta sprawa powinna być jak najszybciej zamknięta - oceniła.

Zdaniem posłanki PSL "wejście panów Wąsika i pana Kamińskiego do Sejmu z całą pewnością będzie wydarzeniem". - Nie jest to sprawa największej wagi, bo jakbyśmy dzisiaj zapytali Polaków, czy się tym interesują, to mają większe problemy, jak chociażby z wysokimi kosztami (dla) przedsiębiorców od 1 stycznia. Natomiast (oni - red.) są pewnym symbolem - dodała.

- Proszę zauważyć, PiS jest szczęśliwy, że my tę sprawę podnosimy, bo to jest bardzo na rękę PiS-owi - stwierdziła.

Zdaniem Pasławskiej "ta cała sprawa jest postawiona po to, aby tak naprawdę wykoleić budżet (prace nad ustawą budżetową - red.)". - Generalnie im więcej zamieszania, tym trudniej będzie uchwalić budżet. I potrafię sobie wyobrazić taką sytuację, gdzie rzeczywiście ta sprawa będzie wywoływała tak duże emocje i może dojść do różnych sytuacji - stwierdziła. Dodała, że na 11 stycznia PiS zwołał marsz w obronie - jak twierdzi - wolności mediów publicznych.

- I to może rzeczywiście spowodować pewną eskalację emocji. A budżet musi zostać uchwalony zgodnie z prawem - podkreśliła. Jej zdaniem "będą różne próby zbojkotowania, przeszkodzenia w prawidłowym procedowaniu ustawy budżetowej".  - Trzeba się z tym liczyć, po prostu - dodała.

Pasławska o Wąsiku i Kamińskim: PiS jest szczęśliwy, że my tę sprawę podnosimy
Pasławska o Wąsiku i Kamińskim: PiS jest szczęśliwy, że my tę sprawę podnosimyTVN24

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Przywódcy grupy G7 wydali wspólną deklarację po niedzielnym spotkaniu. Napisali, że "stanowczo potępiającą atak Iranu przy użyciu dronów i pocisków" oraz "wyrazili pełną solidarność i wsparcie dla Izraela".

Grupa G7 "stanowczo potępia" irański atak. Deklaracja po spotkaniu przywódców

Grupa G7 "stanowczo potępia" irański atak. Deklaracja po spotkaniu przywódców

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne.

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

Źródło:
tvn24.pl

To moment wielkiego ryzyka, w którym wciąż nie ma odpowiedzi na kluczowe pytania - tak cytowani przez "New York Times" analitycy opisują sytuację po ataku Iranu na Izrael. Wskazują, że wśród tych pytań znajduje się między innymi to, czy Teheran uzna, że musi uderzyć ponownie i czy Izrael zdecyduje się na dalszą eskalację.

Starzy wrogowie, "nowy niebezpieczny rozdział". Co dalej z "wojną cieni" po ataku Iranu na Izrael?

Starzy wrogowie, "nowy niebezpieczny rozdział". Co dalej z "wojną cieni" po ataku Iranu na Izrael?

Źródło:
New York Times

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

20-letni motocyklista zginął w wypadku na Lubelszczyźnie. Mężczyzna uderzył w tył samochodu osobowego. Kilka godzin wcześniej zatrzymano go do kontroli drogowej. Za nieprawidłowe wyprzedzanie i przekroczenie prędkości został ukarany mandatem.

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Źródło:
tvn24.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Tragiczny wypadek w kompleksie leśnym Oława Wójcice. W niedzielę zginął tam 25-letni mężczyzna jeżdżący na quadzie.

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku będzie można oglądać serial "Sympatyk" na HBO Max. Na jesień tego roku zaplanowano premierę filmu "Joker: Folie à Deux", jest już oficjalny zwiastun. W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała, co jeszcze warto wiedzieć ze świata filmów i muzyki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl