Islandia

Islandia

Podczas gdy do Polski zaczęło napływać cieplejsze powietrze, na Islandii zima jest jeszcze w pełni. Ten sam niż sprowadza do nas ciepło, a nad Islandię chłód. W stolicy tego wyspiarskiego państwa jednej nocy spadło pół metra śniegu. To historyczny rekord.

Po największych poszukiwaniach w historii kraju na plaży koło Rejkiawiku znaleziono ciało 20-letniej kobiety. Wywołało to szok w Islandii, w której przypadki morderstw są niezwykle rzadkie. Zatrzymanych w związku ze sprawą zostało dwóch marynarzy z Grenlandii.

W negocjacjach dotyczących stworzenia rządu w Islandii powrócił temat ewentualnego referendum w sprawie przystąpienia kraju do Unii Europejskiej - poinformował przedstawiciel jednej z partii uczestniczących w rozmowach.

Nie powiodły się rozmowy o powołaniu nowego rządu Islandii prowadzone przez przedstawicielkę promującej demokrację bezpośrednią Partii Piratów Birgittę Jonsdottir - podały w poniedziałek islandzkie media. Była to trzecia próba sformowania rządu po wyborach.

Po dwóch nieudanych próbach sformowania nowego rządu Islandii jej prezydent Gudni Johannesson zlecił tę misję przedstawicielce promującej demokrację bezpośrednią Partii Piratów Birgitcie Jonsdottir. Nie zadecydowano jeszcze, czy w razie sukcesu negocjacji Partia Piratów obsadzi również stanowisko premiera.

Prezydent Islandii Gudni Johannesson poinformował, że powierzył misję tworzenia rządu byłemu ministrowi finansów, konserwatyście Bjarniemu Benediktssonowi. Jego Partia Niepodległości (PN) zwyciężyła w sobotnich przedterminowych wyborach parlamentarnych.

Wszyscy islandzcy posłowie dostaną podwyżkę pensji o 44 proc. - do równowartości 9 tys. euro (niespełna 40 tys. zł) miesięcznie. Celem ma być zapewnienie ich pełnej niezależności finansowej. Informację podała we wtorek komisja zajmująca się wynagrodzeniami osób na stanowiskach publicznych.

W sobotę rano rozpoczęły się w Islandii przedterminowe wybory parlamentarne. Sondaże dają spore szanse wywodzącej się z ruchu wolnościowego Partii Piratów, jednak badania opinii wskazują również na to, że żadna partia nie będzie w stanie rządzić samodzielnie.

To wzmaganie rusofobii w Europie - oświadczył rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow, odnosząc się do zarzutów MSZ Islandii. Resort ten poinformował, że trzy rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 przeleciały bardzo blisko samolotu pasażerskiego lecącego z Reykjaviku do Sztokholmu. Co gorsza, Rosjanie mieli wyłączone transpondery i byli niewidoczni dla pilotów cywilnej maszyny.

Rybitwa popielata masowo ginie na islandzkich drogach, ponieważ uwielbia przesiadywać na ciepłym asfalcie. Naukowcy wpadli więc na pomysł, by pomalować odcinki dróg w kolorowe pasy i sprawdzić, czy to odstraszy ptaki, ratując im życie.

Rodzina prezydenta Islandii Olafura Ragnara Grimssona pojawia się w aferze Panama Papers. Grimsson mówi, że o niczym nie wiedział i wbrew wcześniejszym deklaracjom chce się ubiegać o kolejną kadencję - informuje we wtorek agencja dpa, powołując się na niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" i islandzki tabloid "The Reykjavik Grapevine".

Kilka dni po ujawnieniu gigantycznej afery Panama Papers, w którą zamieszany jest między innymi premier Islandii, Sigmundur Gunnlaugsson, szef islandzkiego rządu dzień po dniu wysyła niejasne, a nawet sprzeczne sygnały co do swoich planów politycznych.

Kilkanaście tysięcy osób demonstrowało w Reykjaviku, domagając się ustąpienia premiera i przedwczesnych wyborów. Taki tłum to poważne wydarzenie na Islandii, bo jej stolica liczy około 120 tysięcy mieszkańców. Wszystko przez aferę Panama Papers i ujawnienie, że żona premiera ma kilka milionów dolarów ukrytych w rajach podatkowych.