Nowy szef resortu obrony Władysław Kosiniak-Kamysz zdymisjonował szefa Inspektoratu Kontroli Wojskowej. Podkomisja smoleńska została zlikwidowana. Na Islandii doszło do wybuchu wulkanu. Prokuratorzy nie uznają decyzji prokuratora generalnego Adama Bodnara. Z kolei w Serbii tamtejsza opozycja zapowiada strajk głodowy. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 19 grudnia.
1. Pierwszy generał zdymisjonowany przez Kosiniaka-Kamysza
Generał broni Krzysztof Radomski został zwolniony z funkcji szefa Inspektoratu Kontroli Wojskowej oraz skierowany do wykonywania zadań w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Na to stanowisko został wyznaczony pułkownik Arkadiusz Widła.
Inspektorat Kontroli Wojskowej prowadził kontrolę w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych w sprawie rakiety, której szczątki w kwietniu 2023 zostały znalezione w Zamościu pod Bydgoszczą, a która wleciała do Polski jeszcze w grudniu 2022 roku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiana na stanowisku szefa Inspektoratu Kontroli Wojskowej
2. Podkomisja smoleńska Macierewicza zlikwidowana
Wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz uchylił decyzję powołującą podkomisję do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. "Podkomisja ulega likwidacji, a jej członkowie do najbliższego poniedziałku, 18 grudnia 2023 roku zostali zobligowani do rozliczenia się z wszelkiej dokumentacji, nieruchomości oraz sprzętów używanych do prac podkomisji" - przekazało w piątek MON.
Resort potwierdził, że członkom podkomisji "zostają cofnięte wszelkie upoważnienia i pełnomocnictwa do działań związanych z pracami podkomisji" oraz zapowiedziało, że najbliższym czasie "zostanie powołany specjalny zespół, który zajmie się analizą każdego aspektu działalności zlikwidowanej podkomisji".
Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk (KO) poinformował w poniedziałek wieczorem na platformie X, że "decyzja ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza została wykonana". "Pomieszczenia zostały zaplombowane. Budynek jest pusty. Teraz czas na rozliczenie Komisji Macierewicza. Zabieramy się do tego bezzwłocznie" - dodał.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza zlikwidowana. Tomczyk: budynek jest pusty, czas na rozliczenie
3. Serbscy opozycjoniści zapowiadają strajk głodowy
Miroslav Aleksić i Marinika Tepić - liderzy koalicji "Serbia Przeciwko Przemocy", która zajęła w niedzielnych wyborach w Serbii drugie miejsce za partią rządzącą - zapowiedzieli strajk głodowy, który ma potrwać do unieważnienia wyborów lokalnych w Belgradzie, ich zdaniem, sfałszowanych.
W serbskiej stolicy odbywają się kilkutysięczne protesty przeciwko fałszerstwom wyborczym władzy. - Nie chcemy i nie możemy uznać wyborów w Belgradzie, ponieważ są one niezgodne z prawem - powiedziała Tepić w czasie protestu przed budynkiem Komisji Wyborczej Republiki Serbii (RIK), zapowiadając głodówkę.
4. Wybuch wulkanu po tygodniach wstrząsów ziemi
W południowo-zachodniej Islandii po tygodniach intensywnych trzęsień ziemi wybuchł wulkan - podało Biuro Meteorologiczne tego kraju. Na półwyspie Reykjanes władze w ostatnich dniach ewakuowały prawie 4 tys. mieszkańców rybackiego miasteczka Grindavik i zamknęły pobliskie geotermalne spa Blue Lagoon.
Reykjanes to wulkaniczny i sejsmiczny punkt zapalny na południowy zachód od stolicy Reykjaviku. Od końca października w regionie wokół Reykjaviku obserwuje się wzrost aktywności trzęsień ziemi.
5. Prokuratorzy nie uznają decyzji Bodnara
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował o wyznaczeniu prokuratorów do Krajowej Rady Prokuratorów. Wśród nich znalazła się Ewa Wrzosek.
W poniedziałek odwołani przez Bodnara członkowie KRP zwrócili się do niego w liście, do którego dotarła PAP. Przekazali w nim, że nie uznają tego odwołania. "Podkreślić należy, iż jako były Rzecznik Praw Obywatelskich powinien Pan ze szczególną rzetelnością przestrzegać prawa, stać na straży wolności, praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP oraz w innych aktach normatywnych" - napisali.
Źródło: PAP, TVN24