O godzinie 11 dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z szefem rządu, Donaldem Tuskiem. Tematem rozmowy ma być sytuacja w Ukrainie i na froncie. W stanie Iowa odbędą się republikańskie prawybory. Chiny ostrzegają USA przed przekroczeniem "czerwonej linii", a na islandzkim półwyspie Reykjanes doszło do wybuchu wulkanu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 15 stycznia.
1. Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Donaldem Tuskiem
Do spotkania dojdzie o godzinie 11. - Udam się do pana prezydenta między innymi, żeby rozmawiać o szczegółach i o charakterze mojej misji. W najbliższych dniach będę w Kijowie - tak o zbliżającym się spotkaniu mówił szef rządu w piątek w wywiadzie dla TVN 24, Polsat News i TVP Info. - Dla nas obu, pan prezydent był też w to bardzo zaangażowany, sytuacja w Ukrainie i na froncie to jest kwestia numer jeden ze względu na polskie bezpieczeństwo - mówił premier. Donald Tusk podkreślił, że "bardzo chce, żeby kwestie ukraińskie, wojny i szerzej bezpieczeństwa, a także polityki wobec Rosji, żeby to było wspólne". - Żeby nie tylko prezydent i premier, ale żeby państwo polskie jako całość działało w tych kwestiach solidarnie - zaznaczył. Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak potwierdził w niedzielę, że zaplanowane na poniedziałek spotkanie premiera z prezydentem wiąże się z wizytą Donalda Tuska w Ukrainie.
Prezydent Andrzej Doda w niedzielę, dzień przed spotkaniem mówił o "terrorze tak zwanej praworządności".
2. Republikańskie prawybory w Iowa
Działacze Partii Republikańskiej i jej sympatycy spotkają się w 99 hrabstwach rolniczego stanu Iowa w ramach pierwszych prawyborów, mających wyłonić kandydata Republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich. Prawybory w Iowa są od pół wieku tradycyjnie inauguracją procesu, który wyłoni kandydatów w listopadowych wyborach prezydenckich. W tym roku odbędą się one w ponad 1,7 tys. lokali w 99 hrabstwach stanu. O nominację ubiega się czwórka głównych kandydatów: były prezydent Donald Trump, była ambasador USA przy ONZ (a wcześniej gubernatorka Karoliny Południowej) Nikki Haley, gubernator Florydy Ron DeSantis i biznesmen Vivek Ramaswamy. Jeszcze przed Iowa z wyścigu wycofało się kilku kandydatów, w tym były wiceprezydent Mike Pence i były gubernator New Jersey Chris Christie. Będzie to jedynie pierwszy z 50 podobnych wyścigów prawyborczych, jakie odbędą się w każdym stanie Ameryki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy i wskażą zaledwie 40 z niemal 2500 delegatów na konwencję Partii Republikańskiej, która w lipcu w Milwaukee formalnie wybierze kandydata partii.
3. Chiny ostrzegają USA w sprawie Tajwanu
Ministerstwo spraw zagranicznych Chin oskarżyło sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena o wysłanie "poważnie błędnego sygnału separatystom z Tajwanu". Wcześniej Blinken pogratulował zwycięstwa w wyborach prezydenckich Laiowi Ching-te.
"Słowa Blinkena naruszają obietnicę USA, że będą utrzymywać jedynie kulturalne, gospodarcze i inne nieoficjalne powiązania z Tajwanem, a Chiny przekazały już oficjalny komunikat stronie amerykańskiej w związku z tym oświadczeniem" - stwierdziło ministerstwo spraw zagranicznych w Pekinie. Chiński resort podkreślił, że kwestia Tajwanu jest "pierwszą czerwoną linią, której nie można przekroczyć w stosunkach Chiny-USA".
Pekin oświadczył, że "Chiny stanowczo sprzeciwiają się utrzymywaniu przez Stany Zjednoczone jakiejkolwiek formy oficjalnych interakcji z Tajwanem i ingerowaniu w sprawy Tajwanu w jakikolwiek sposób i pod jakimkolwiek pretekstem".
4. Wybuch wulkanu na Islandii
Na islandzkim półwyspie Reykjanes w niedzielę rano doszło do wybuchu wulkanu. Erupcja nastąpiła po serii trzęsień ziemi na północ od miasta Grindavik. W nocy z soboty na niedzielę ewakuowano ponad stu mieszkańców, którzy powrócili do domów po poprzedniej erupcji. Miejscowość, zamieszkiwana przez około cztery tysiące ludzi, jest częściowo pozbawiona prądu, uszkodzone są wodociągi.Premierka Islandii Katrin Jakobsdottir nazwała 14 stycznia "czarnym dniem w historii kraju".
Na zdjęciach i nagraniach widać tryskające ze szczeliny w ziemi fontanny lawy i unoszące się kłęby dymu. Lawa dotarła do zabudowań Grindavik, płomienie objęły kilka budynków.
5. Efektowny gol Lewandowskiego nie wystarczył. Barcelona dostała lanie od Realu Madryt
Superpuchar Hiszpanii zasłużenie trafił do Realu Madryt. Zdobywcy Pucharu Króla w finale kolejnych rozgrywek rozbili odwiecznych rywali z Barcelony, wygrywając aż 4:1. Robert Lewandowski popisał się golem po świetnym uderzeniu z powietrza, ale występ polskiego napastnika blaknie na tle Viniciusa Juniora, bohatera wieczoru i strzelca hat-tricka.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Bartłomiej/Kontakt 24