Na islandzkim półwyspie Reykjanes każdego dnia odnotowuje się wstrząsy. Mieszkańcy ewakuowanego miasta Grindavik obawiają się o swoją przyszłość, ponieważ ryzyko erupcji wciąż pozostaje wysokie. Na wyspie wprowadzono stan wyjątkowy.
Od kilku dni na półwyspie Reykjanes odnotowuje się słabe trzęsienia Ziemi. Mają magnitudę mniejszą niż 3. Chociaż aktywność sejsmiczna utrzymuje się na dość stabilnym poziomie, to ryzyko, że dojdzie do erupcji jest wciąż duże - podało w czwartek Islandzkie Biuro Meteorologiczne (IMO). Jak poinformowały lokalne media, od północy do godziny 2 w czwartek odnotowano około 1200 wstrząsów.
Ludzie, którzy zostali ewakuowani ze swoich domów w mieście Grindavik, w południowo-zachodniej Islandii, obawiają się o swoją przyszłość.
- Od zeszłego piątku nasze życie sprowadza się do ciągłego czekania. Ludzie każdego dnia stoją w kolejce do wejścia do miasta i nie wiedzą, czy mogą dostać się do domu lub okolicy, aby odebrać kilka rzeczy. To miejsce jest zrujnowane - powiedział Ingibjorn Gretarsdottir, 53-letni mieszkaniec Grindaviku. Na wyspie wprowadzono stan wyjątkowy.
Ewakuacja mieszkańców Grindaviku
W sobotę, 11 listopada, ewakuowano liczące prawie cztery tysiące mieszkanców miasto Grindavik po tym, jak na półwyspie Reykjanes znacząco nasiliła się aktywność sejsmiczna. Taka ewakuacja nie zdarzyła się od 50 lat. Prawdopodobnie mieszkańcy będą musieli poczekać co najmniej kilka tygodni, zanim będzie jasne, czy będą mogli wrócić do swoich domów.
- W środę czekałem pięć godzin tylko po to, aby wrócić do domu i zabrać kilka rzeczy. Miasto wygląda okropnie, bardzo trudno jest tam pojechać - powiedział mieszkaniec Grindaviku Ingibjorn Gretarsdottir.
Islandia może stanąć w obliczu dziesięcioleci niestabilności wulkanicznej - poinformowała w czwartek stacja BBC.
- Po 800-letniej przerwie erupcje na półwyspie Reykjanes rozpoczęły się ponownie w 2021 roku, co może oznaczać nowy "cykl erupcji" - powiedział Matthew Roberts z Islandzkiego Biura Meteorologicznego (IMO). Od zeszłego piątku zachodnia część Grindaviku obniżyła się o ponad metr i nadal obniża się w tempie około 4 centymetrów dziennie. Leżąca na styku dwóch płyt kontynentalnych Islandia znajduje się na terenie znanym z dużej aktywności wulkanicznej.
Źródło: Reuters, PAP, www.ruv.is