Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

- Wierzę, że minister Macierewicz tę sprawę załatwi - tak Jarosław Kaczyński skomentował doniesienia dotyczące rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza. - Na to, by oficerowie meldowali się temu młodemu człowiekowi czy tytułowali go ministrem, nie może być zgody - mówił prezes PiS.

Przez Wojsko Polskie przechodzi ogromna fala zmian kadrowych. Z mundurem pożegnały się już dziesiątki dobrze wyszkolonych żołnierzy. Przy okazji powstaje pytanie, czy wspomniane zmiany nie są kolejną próbą sił pomiędzy prezydentem a szefem MON. Materiał programu "Polska i Świat".

"Buta", "arogancja władzy", "państwo PiS w pigułce" - tak politycy opozycji komentowali w "Kawie na ławę" wypadek z udziałem kolumny przewożącej ministra obrony Antoniego Macierewicza. Swojego szefa bronił wiceszef resortu Bartosz Kownacki, który stwierdził, że Macierewicz stał się obiektem "nagonki".

Szef MON Antoni Macierewicz chce mieć prawo degradacji żołnierzy będących już poza armią, także tych, którzy już nie żyją. Brzmi dość zaskakująco, ale taka polityka kadrowa w zaświatach - jak ironicznie o tym projekcie mówią jego krytycy - może mieć swój nie tylko symboliczny, ale przede wszystkim bardzo praktyczny sens. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Seria dymisji generałów i pułkowników - z najważniejszym dowódcą na czele. Jak mówią sami wojskowi, to prawdziwa czystka. Jak wynika z relacji odchodzących oficerów, to czystka robiona rękoma najbardziej zaufanego współpracownika szefa MON Antoniego Macierewicza, czyli Bartłomieja Misiewicza. Kto i dlaczego odchodzi? Materiał z magazynu "Czarno na białym".

Wchodząca w życie 1 stycznia nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony ustanowiła Wojska Obrony Terytorialnej samodzielnym rodzajem sił zbrojnych. W ciągu kilku lat obrona terytorialna ma skupić w swoich szeregach ponad 50 tys. członków.

Rozszerzenie współpracy obronnej o technikę rakietową przewiduje protokół do umowy o współpracy resortów obrony Polski i Ukrainy - powiedział w piątek szef MON Antoni Macierewicz po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Stepanem Połtorakiem.

Przez część polityków nazywana jest prywatną armią Antoniego Macierewicza. Wojska Obrony Terytorialnej, bo o nich mowa, mają po przeszkoleniu osiągnąć poziom pozwalający walczyć z rosyjskimi oddziałami specjalnymi. Zapowiedział to sam minister obrony. Opozycja i eksperci mają poważne wątpliwości. Dodatkowo pojawiają się pytania, czy ta ochotnicza armia nie stanie się orężem w walce politycznej. Pytań w sprawie nowych wojsk jest więcej. Materiał "Czarno na Białym".

Prezesem PiS w okręgu piotrkowskim (Łódzkie) wybrano szefa MON, Antoniego Macierewicza. Będzie to jego druga kadencja w fotelu prezesa piotrkowskich struktur partii. Po raz pierwszy na stanowisko szefa okręgu został wybrany w 2012 r.

- Wojska Obrony Terytorialnej wchodzą w ostatnią fazę swojej realizacji. W tym tygodniu odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o powołaniu WOT - powiedział w poniedziałek minister obrony Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że koszty budowy WOT w żaden sposób nie będą kolidowały z modernizacją polskiej armii.

- Stosunki polsko-amerykańskie będą nie tylko bardzo dobre, ale jeszcze lepsze - ocenił w środę szef MON Antoni Macierewicz, pytany o wyborcze zwycięstwo Donalda Trumpa. Minister dodał, że kandydat republikanów docenił też podczas jednego ze spotkań z Polonią "budowę obrony terytorialnej" w naszym kraju. Media nie odnotowały jednak takiej wypowiedzi.