Prezydent podpisał ustawę o dofinansowaniu in vitro. Nowi ministrowie podejmują pierwsze decyzje: podkomisja smoleńska została zlikwidowana, Barbara Nowak odwołana. Biuro lekarza sądowego w Los Angeles podało przyczynę śmierci znanego aktora Matthew Perry'ego. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 16 grudnia.
1. Ustawa o dofinansowaniu in vitro z podpisem prezydenta
Na stronie internetowej prezydenta poinformowano, że Andrzej Duda podpisał tego dnia między innymi ustawę z dnia 29 listopada 2023 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Potocznie nazywana jest on ustawą o dofinansowaniu in vitro.
W komunikacie napisano, że "podejmując decyzję o podpisaniu ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, będącej inicjatywą obywatelską, prezydent brał pod rozwagę fakt, że metoda in vitro w ocenie części społeczeństwa budzi wątpliwości natury etycznej".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ustawa o dofinansowaniu in vitro z podpisem prezydenta
2. Podano przyczynę śmierci Matthew Perry'ego
Z raportu opublikowanego w piątek przez biuro lekarza sądowego w Los Angeles wynika, że badanie krwi aktora Matthew Perry'ego na obecność ketaminy, środka stosowanego w leczeniu depresji i stanów lękowych, dało wynik pozytywny – poinformowała amerykańska stacja informacyjna CNN.
"Biorąc pod uwagę wysoki poziom ketaminy wykryty w jego pośmiertnych próbkach krwi, głównym skutkiem śmierci będzie zarówno nadmierne pobudzenie układu krążenia, jak i depresja oddechowa" – stwierdzono w raporcie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Podano przyczynę śmierci Matthew Perry'ego
3. Kłopoty z unijnym budżetem
Budżet Unii Europejskiej potrzebuje nowych środków w reakcji na kryzysy, z którymi zmaga się wspólnota. Na unijnym szczycie nie udało się jednak w tej sprawie uzyskać jednomyślności. 26 państw opowiedziało się za, a Węgry przeciw.
Sprawa trafi na szczyt Unii Europejskiej w styczniu. Cokolwiek się na nim stanie, Komisja Europejska do tego czasu przygotuje "rozwiązania operacyjne" - przekazała na konferencji szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kłopoty z unijnym budżetem. "Doszliśmy do limitu"
4. Podkomisja smoleńska zlikwidowana
Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz uchylił decyzję powołującą podkomisję do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Podkomisja ulega likwidacji - przekazało MON.
Dodało, że "od dziś członkom podkomisji zostają cofnięte wszelkie upoważnienia i pełnomocnictwa do działań związanych z pracami podkomisji". Przewodniczącego Antoniego Macierewicza zobowiązano do szeregu zadań związanych z końcem działania podkomisji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: MON: podkomisja smoleńska ulega likwidacji
5. Barbara Nowak odwołana
Barbara Nowak została odwołana ze stanowiska Małopolskiej Kurator Oświaty. Taką decyzję już od czwartku zapowiadali zarówno nowy wojewoda małopolski, jak i ministra oświaty Barbara Nowacka.
- Czarny czas dla edukacji w Małopolsce się skończył - powiedziała ministra oświaty. I zapowiedziała odwołanie pozostałych piętnastu kuratorów oświaty do końca roku.
6. Gigant wstrzymuje wszystkie rejsy przez Morze Czerwone
Duńska firma kontenerowa Maersk poinformowała, że wstrzymuje transport przez Morze Czerwone. Decyzja zapadła po serii ataków na statki, przeprowadzone przez wspierany przez Iran jemeński ruch Huti.
"Niedawne ataki na statki handlowe w tym regionie są alarmujące i stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa marynarzy" - stwierdził Maersk w oświadczeniu przesłanym BBC.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gigant wstrzymuje wszystkie rejsy przez Morze Czerwone
Źródło: PAP, TVN24