Bezkonkurencyjni wśród najmłodszych wyborców

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Relacja Jacka Tacika ze sztabu Konfederacji
Relacja Jacka Tacika ze sztabu Konfederacji TVN24
wideo 2/9
Relacja Jacka Tacika ze sztabu Konfederacji TVN24

30 procent wyborców w wieku 18-29 lat zagłosowało w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na kandydatów Konfederacji - wynika z sondażu late poll, przeprowadzonego przez Ipsos. Badanie wskazuje na to, że co czwarty z najmłodszych wyborców oddał głos na kandydatów Koalicji Obywatelskiej, a po ponad 15 procent - na PiS i Lewicę.

Najnowsze wyniki late poll pracowni Ipsos pokazują, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego najwięcej głosów - 37,4 procent - zdobyła Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,9 procent głosów, Konfederacja - 12 procent, Trzecia Droga - 6,9 procent, Lewica - 6,6 procent. Frekwencja wyniosła 40,20 procent. W głosowaniu wybieraliśmy 53 europosłów na kadencję 2024-2029.

WYNIKI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO >>>

Frekwencja wyniosła 40,2 procent. To pierwsze od 10 lat zwycięstwo ugrupowania Donalda Tuska.

Wybory do PE 2024. Na kogo głosowali najmłodsi wyborcy?

Grupa wiekowa 18-29 była w niedzielę najmniej aktywną ze wszystkich. W wyborach wzięło udział zaledwie 26,5 proc. najmłodszych wyborców - wynika z sondażu late poll Ipsos. Według tego samego badania wśród osób w wieku 30-39 frekwencja osiągnęła 34 proc., a wśród czterdziestolatków - 39,9 proc. Odsetek głosujących jest najwyższy w grupie wiekowej 50-59 lat - to 48,8 proc. Głos oddało też 46,5 proc. osób w wieku 60 plus.

Według sondażu late poll Ipsos aż 30 procent wyborców w wieku od 18 do 29 lat zagłosowało w niedzielnych wyborach na kandydatów Konfederacji. Wśród ogółu Polaków ugrupowanie to może liczyć - jak wynika z sondażu - na 12 proc. głosów. Skrajna prawica jest wśród najmłodszych Polaków zdecydowanie najpopularniejszym wyborem.

Sondaż late poll wskazuje, że drugim najpopularniejszym wyborem wśród najmłodszych wyborców jest Koalicja Obywatelska, na którą miało zagłosować 26,4 proc. Wraz z wiekiem wyborców poparcie dla rządzącej koalicji rośnie - podobnie jak w przypadku Prawa i Sprawiedliwości, jednak inaczej niż w przypadku Konfederacji i Lewicy.

PiS to trzecia pod względem najwyższego poparcia wykazanego przez Ipsos partia w tych wyborach. Głos na nią miało oddać 16,2 proc. wyborców w wieku od 18 do 29 lat. Niewiele mniejsze poparcie uzyskała w tej grupie wiekowej Lewica - 15,3 proc.

Najniższe poparcie wśród najmłodszych wyborców, spośród ugrupowań biorących udział w podziale mandatów, zanotowała Trzecia Droga - według Ipsos oddało na nią głos 9,8 proc. osób w wieku od 18 do 29 lat.

W nieco starszej grupie wiekowej, od 30 do 39 lat, największe poparcie - jak wynika z wyniku sondażu late poll - zdobyła Koalicja Obywatelska z wynikiem 32,4 proc. Drugie Prawo i Sprawiedliwość zanotowało wśród tych wyborców 24 proc. poparcia, a Konfederacja już nieco mniej - 22,4 proc. Kolejne w zestawieniu jest ugrupowanie Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza - na Trzecią Drogę postawiło 9,5 proc. wyborców w wieku 30-39 lat, a na Lewicę - 9,4 proc.

Jak głosują najstarsi Polacy?

Grupa najstarszych wyborców - w wieku od 60 lat - najchętniej głosowała na Prawo i Sprawiedliwość (według Ipsos to 46,1 proc.) i na Koalicję Obywatelską (40,6 proc.).

Pozostałe ugrupowania uzyskały w tej grupie wiekowej bardzo słabe wyniki. Na Lewicę głosowało, według wyników sondażu late poll 4,5 proc. najstarszych wyborców, na Trzecią Drogę - 4,4 proc., a na Konfederację - zaledwie 3,9 proc.

Wśród nieco młodszych Polaków - w wieku od 50 do 59 lat - również widać polaryzację na osi KO-PiS, choć jest ona mniej wyrazista. Koalicję Obywatelską - jak wynika z sondażu late poll Ipsos - poparło 39,8 proc. wyborców z tej grupy wiekowej, a Prawo i Sprawiedliwość - 39,5 proc. Konfederacja uzyskała tu wynik 8,8 proc., Trzecia Droga - 6,7 proc., a Lewica - 4,3 proc.

Wśród wyborców wieku 40-49 lat zdecydowanie najpopularniejszym ugrupowaniem była Koalicja Obywatelska (40,5 proc.), na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość, choć z dużo niższym poparciem (29,7 proc.). Następna w zestawieniu Ipsos znalazła się Konfederacja (12,8 proc.), później Trzecia Droga (8,5 proc.) i Lewica (6,9 proc.).

Eurowybory 2019. Jak głosowali najmłodsi?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku największe poparcie wśród najmłodszych wyborców zyskało Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując w tej grupie wiekowej 28,4 proc. poparcia. Koalicja Europejska uplasowała się wówczas na drugiej pozycji z wynikiem 27,3 proc.

Młodzi znacznie częściej niż starsi głosowali na mniejsze partie, jednak Konfederacja uzyskała wówczas dopiero trzecie miejsce w tej grupie z wynikiem 18,5 proc. głosów. Czwartą pozycję - z poparciem 13,7 proc. - zajęli kandydaci Wiosny (partii Roberta Biedronia). Wśród osób poniżej 30. roku życia na mandaty mogliby też liczyć reprezentanci Kukiz'15, którzy zdobyli w 2019 roku poparcie 8,3 proc. W ogólnym rozliczeniu nie przekroczyli jednak progu wyborczego, zdobywając 4,1 proc. głosów. Lewicę Razem poparło 2,6 proc. młodych wyborców.

Konfederacja świętuje wynik wyborów do PE

W ocenie jednego z liderów Konfederacji Krzysztofa Bosaka jego ugrupowanie pokazało, że jest w stanie wygrywać, nie rezygnując ze swojej wyrazistości. - Wielu nie wierzyło w to, że jesteśmy w stanie osiągnąć dobry wynik i poszerzyć bazę wyborczą - a przypomnę, że to się udało. Pomimo tego, że to były najtrudniejsze wybory, udało nam się w poprzednich wyborach poszerzyć bazę wyborczą. Pokazaliśmy, że ciężką pracą i docieraniem z prawdą, ale także nierezygnowaniem z żadnego ze swoich postulatów, punktów programu politycznego jesteśmy w stanie poszerzać swoją bazę wyborczą - powiedział podczas wieczoru wyborczego.

Drugi z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen uznał z kolei, że wynik tego ugrupowania "to jest największy sukces w historii naszego środowiska".

Z Konfederacji do Parlamentu Europejskiego - według Ipsos - mają pojechać Grzegorz Braun (113 233 głosów), Anna Bryłka (108 788), Ewa Zajączkowska-Hernik (81 109 - jej mandat nie jest jednak pewny), Stanisław Tyszka (74 239), Dobromir Sośnierz (52 281) i Rafał Foryś (53 927 - jego mandat także stoi pod znakiem zapytania).

Autorka/Autor:bp/I

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl