Wybory europejskie odbędą się już w czerwcu. Obywatele wszystkich państw członkowskich UE wybiorą posłów do Parlamentu Europejskiego. W większości krajów trzeba mieć 18 lat, by wziąć udział w głosowaniu. Ale pięć państw zdecydowało się na obniżenie wieku wyborczego.
Wybory do Parlamentu Europejskiego w zależności od państwa członkowskiego UE odbędą się w dniach 6-9 czerwca. W Polsce głosowanie przypada na niedzielę, 9 czerwca. Polscy wyborcy wybiorą tego dnia 53 posłów do PE. Łącznie zasiądzie w nim 720 deputowanych.
W Polsce, podobnie jak w większości państw Unii Europejskiej, w wyborach europejskich głos mogą oddać osoby, które ukończyły 18 lat. Są też jednak kraje, w których do urn pójdą już osoby 16-letnie.
Gdzie 16-latkowie mogą głosować w eurowyborach
Na Malcie, w Niemczech, Austrii i Belgii mogą głosować osoby, które ukończyły 16 lat. Z kolei w Grecji w wyborach mogą uczestniczyć 17-latkowie.
Belgia obniżyła wiek uprawniający do głosowania w 2022 roku. Początkowo osoby poniżej 18. roku życia mogły głosować po złożeniu wniosku w gminie, w której mieszkają. Jednak w lipcu 2023 roku belgijski Trybunał Konstytucyjny uznał ten wymóg za niekonstytucyjny, w związku z czym obecnie 16-latkowie mogą brać udział w wyborach bez spełniania dodatkowych wymogów - wynika z dokumentu opublikowanego przez PE przed czerwcowymi wyborami.
Niemcy przyjęły ustawę obniżającą wiek wyborców w głosowaniu do PE na początku ubiegłego roku. W wyborach federalnych prawo głosu wciąż jednak mają wyłącznie osoby mające więcej niż 18 lat. - Jeśli chodzi o dostęp do urn wyborczych, mamy do czynienia z patchworkiem. Trzeba wytłumaczyć młodemu człowiekowi, że ma prawo głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale w wyborach federalnych - już nie - komentowała Sigrid Meinhold-Henschel, ekspertka z Fundacji Bertelsmanna, cytowana przez portal Deutsche Welle.
Pięć lat wcześniej w konstytucji Malty znalazł się zapis o prawie do głosowania osób po 16. roku życia. Z kolei Austria już w 2007 roku ustaliła, że osobom w tym wieku przysługuje czynne prawo wyborcze.
ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. "Nie głosujesz - przegrywasz swoją walkę, nie czyjąś. Walkowerem"
Zrównanie wieku czynnego prawa wyborczego w UE
Zgodnie z obowiązującym prawem państwa członkowskie UE mają swobodę ustalania minimalnego wieku uprawniającego do udziału w wyborach. W maju 2022 roku PE przedstawił wniosek dotyczący rozporządzenia, którego celem jest "harmonizacja szeregu przepisów dotyczących wyborów europejskich" - w tym wprowadzenia jednakowego wieku, w którym można głosować - tak by zapewnić równość i unikać dyskryminacji. Aby rozporządzenie weszło w życie, musi zostać jednomyślnie przyjęte przez Radę, na jego wprowadzenie zgodzić muszą się też wszystkie kraje UE.
ZOBACZ: Kandydaci KO do europarlamentu 2024 [pełna lista] Kandydaci PiS do europarlamentu 2024 [pełna lista] Kandydaci Trzeciej Drogi do europarlamentu 2024 [pełna lista] Kandydaci Lewicy do europarlamentu 2024 [pełna lista] Kandydaci Konfederacji do europarlamentu 2024 [pełna lista]
Źródło: tvn24.pl, Deutsche Welle
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock