W Polsce rozpoczęło się głosowanie w wyborach do europarlamentu. Triumf Igi Świątek na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu. Atak Polaka na premier Danii w Kopenhadze. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 9 czerwca.
1. Głosowanie w eurowyborach rozpoczęte
Dziś Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do europarlamentu. Głosowanie rozpoczęło się o 7. Od północy w nocy z piątku na sobotę (z 7 na 8 czerwca) trwa cisza wyborcza. Obowiązuje aż do zakończenia głosowania, czyli najpewniej do 21 w niedzielę 9 czerwca. Ciszę wyborczą można wydłużyć, jeśli ze względu na nadzwyczajne wydarzenia (jak np. powódź czy katastrofa budowalna) wydłużone zostanie samo głosowanie.
Kto złamie ciszę wyborczą, "podlega karze grzywny" - wskazuje Kodeks wyborczy. Ile może wynosić? Zależy to od sposobu, w jaki złamane zostaną przepisy. W przypadku publikacji sondaży wyborczych może ona wynosić od 500 tysięcy aż do miliona złotych. Jeśli zaś chodzi o inne formy niedozwolonej agitacji wyborczej, grzywna może wynosić od 20 złotych do nawet 5 tysięcy.
Polskę, w nowej kadencji europarlamentu, będzie reprezentowało 53 eurodeputowanych.
2. Iga Świątek triumfuje w Paryżu
Iga Świątek w wielkim stylu sięgnęła po czwarty turniejowy triumf na kortach Rolanda Garrosa. W sobotnim finale pokonała Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1. Po ostatniej piłce przyznała w rozmowie z Eurosportem, że ten sukces w Paryżu smakuje dużo lepiej niż ubiegłoroczny.
Tylko 68 minut trwał mecz, który wyłonił tegoroczną triumfatorkę paryskiej imprezy. 12 miesięcy temu tak łatwo nie było. Świątek potrzebowała trzech setów, by pokonać 6:2, 5:7, 6:4 Czeszkę Karolinę Muchovą.
- To zwycięstwo smakuje wspaniale, na pewno lepiej niż to z zeszłego roku. Wtedy po finale czułam przede wszystkim ogromną ulgę. Teraz czuję, że wykonałam superpracę, żeby się tu znaleźć i wygrać cały turniej – podkreśliła liderka rankingu WTA w rozmowie z Pawłem Kuwikiem.
Czytaj też: Iga Świątek po raz czwarty triumfuje w Paryżu
3. Polak zaatakował premier Danii
Podejrzany o napaść na premier Danii Mette Frederiksen mężczyzna jest Polakiem i w chwili zdarzenia miał działać pod wpływem narkotyków oraz alkoholu - potwierdził rzecznik MSZ Paweł Wroński. Wcześniej taką informację podały duńskie media.
Do ataku doszło w piątek wieczorem na placu Kultorvet w centrum duńskiej stolicy. Prokuratura uznała, że 39-letni sprawca dopuścił się napaści na osobę pełniącą funkcję publiczną, stosując przemoc i groźbę użycia przemocy. Mężczyzna uderzył premier pięścią w prawe ramię, w wyniku czego straciła ona równowagę.
Czytaj też: Polak zaatakował premier Danii
4. Radiowóz wjechał w śmigłowiec LPR na A2
Motocyklista przewrócił się na autostradzie A2 w Wielkopolsce. Wezwano do niego Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Gdy śmigłowiec wylądował w okolicy węzła Poznań - Krzesiny, uszkodził go radiowóz. Załoga odleciała po trzech godzinach uziemienia.
- Niestety mężczyzny nie udało się uratować. W trakcie udzielanej pomocy mężczyzna zmarł - mówi Justyna Sochacka, rzeczniczka Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
5. Putin ogłosił, jak chce wygrać wojnę
Instytut Studiów nad Wojną przeanalizował wystąpienie Władimira Putina na Forum Ekonomicznym w Petersburgu. Rosyjski dyktator przedstawił tam swoją teorię zwycięstwa w wojnie z Ukrainą. Zakłada, że Rosja zwycięży poprzez stopniowe, powolne postępy i uniemożliwienie Ukraińcom działań kontrofensywnych.
"Prezydent Rosji ogłosił 7 czerwca swoją teorię zwycięstwa na Ukrainie, która zakłada zdolność rosyjskich sił do stopniowego, pełzającego natarcia, uniemożliwienia stronie ukraińskiej skutecznych kontrnatarć i wygrania wojny na wyniszczenie" - podkreśla ISW w najnowszym raporcie, analizując wystąpienie Władimira Putina.
Rosyjski przywódca oświadczył, że w Rosji nie ma potrzeby ogłaszania nowej mobilizacji, ponieważ Moskwa nie dąży do szybkiego osiągnięcia swoich celów w Ukrainie. Oświadczył on, że siły rosyjskie próbują "wyprzeć" siły ukraińskie z "tych terenów, które powinny być pod rosyjską kontrolą".
Źródło: tvn24.pl, PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka / PAP