Koalicja Obywatelska zdeklasowała konkurencję na Pomorzu, a Prawo i Sprawiedliwość - na Podkarpaciu. W tych regionach te największe polskie ugrupowania zdobyły według sondażu late poll Ipsos po ponad 50 procent głosów. W jednym regionie poparcie Trzeciej Drogi niemal przewyższyło ugrupowanie Donalda Tuska.
- Koalicja Obywatelska najwyższy wynik uzyskała na Pomorzu (52,6 proc.), a Prawo i Sprawiedliwość na Podkarpaciu (53,3 proc.) - wynika z sondażu late poll, przeprowadzonego przez Ipsos i uwzględniającego zliczone już oficjalnie głosy w połowie okręgów.
- Trzecia Droga mogła liczyć na największe poparcie w woj. świętokrzyskim, a Konfederacja w Małopolsce.
- Lewica tylko w woj. łódzkim uzyskała powyżej 10 procent poparcia. W kilku regionach przegrała z kretesem.
Koalicja Obywatelska zdobyła najwyższe poparcie w 11 wojewódzkich a w pozostałych pięciu triumfuje Prawo i Sprawiedliwość - tak wynika z sondażu exit poll, przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie TVN.
Czytaj też: Wyniki late poll. Kto zyskuje, a kto traci
Według sondażu Ipsos frekwencja w skali kraju wyniosła 40,2 proc. Najwięcej w woj. mazowieckim (47,1 proc.), z kolei najmniej - w woj. warmińsko-mazurskim (33,6 proc.). Najwięcej wyborców poszło do urn w okręgu numer 4, obejmującym Warszawę - aż 55,5 proc. mieszkańców stolicy poszło w niedzielę na wybory. Najniższa frekwencja, wynosząca 34,8 proc., była według sondażu w obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie okręgu numer 3.
Sondażowe wyniki wyborów do PE. Podział na województwa
KO wygrała w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim i łódzkim. PiS zdobył najwyższe poparcie w województwach: małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim i podlaskim. Zachodnia i większość centralnej Polski opowiedziała się za ugrupowaniem Donalda Tuska, podczas gdy PiS-owi przypadła południowo-wschodnia i wschodnia część kraju.
W dwóch regionach hegemonia dwóch największych polskich ugrupowań jest szczególnie widoczna. Według sondażu Ipsos Koalicja Obywatelska uzyskała aż 52,6 proc. głosów na Pomorzu, zostawiając daleko w tyle Prawo i Sprawiedliwość (26,8 proc.), które zanotowało tam najsłabszy wynik w całym kraju. Pozostałe ugrupowania uzyskały w woj. pomorskim - jak wynika z badania - poniżej 10 procent. Pracownia wskazała, że Konfederacja ma tam 9,2 proc. poparcia, a Trzecia Droga i Lewica - po 5,1 proc.
Czytaj też: Bezkonkurencyjni wśród najmłodszych wyborców
Na drugim biegunie polaryzacji KO-PiS znalazł się bastion partii Jarosława Kaczyńskiego: Podkarpacie. W tym województwie Prawo i Sprawiedliwość uzyskało - według badania late poll Ipsos - aż 53,3 proc. poparcia. Koalicja Obywatelska uzyskała tam kiepski wynik 23,2 proc., a Konfederacja zanotowała z kolei jeden z lepszych wyników w kraju - 14 proc. Trzecia Droga w województwie podkarpackim uzyskała według sondażu 6,9 proc., a Lewica - ledwie 1,7 proc. To jednocześnie najsłabszy wynik Lewicy we wszystkich województwach.
Poparcie powyżej 40 procent Koalicja Obywatelska uzyskała również w siedmiu innych województwach, z kolei Prawo i Sprawiedliwość - tylko w trzech.
W województwie świętokrzyskim, gdzie - według Ipsos - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska (16,9 proc.), choć Trzecia Droga depcze swoim koalicjantom po piętach z wynikiem 16,8 proc. To najwyższy wynik koalicji PSL i Polski 2050 w całym kraju - ugrupowanie zanotowało dwucyfrowe sondażowe wyniki jeszcze tylko w woj. podlaskim (11 proc.), a najniższy - wynoszący 5,1 proc. - wynik uzyskało na Opolszczyźnie i Pomorzu.
Konfederacja może cieszyć się najwyższym poparciem w województwie małopolskim, gdzie ugrupowanie Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka uzyskało według sondażu 15,5 proc. poparcia. Niewiele mniejszy udział głosów przypadł skrajnej prawicy na Podlasiu (15,3 proc.) i Lubelszczyźnie (15,2 proc.). Najmniej głosów procentowo Konfederacja otrzymała na Pomorzu Zachodnim (wynik 7,8 proc.).
Zgodnie z badaniem late poll Lewica tylko w jednym województwie może liczyć na co najmniej 10 procent poparcia - w woj. łódzkim (11,1 proc.). Wysokie wyniki lewicowi kandydaci zanotowali też na Dolnym Śląsku (9,8 proc.), Pomorzu Zachodnim (9,7 proc.), Mazowszu (9,5 proc.) i w woj. lubuskim (9,2 proc.). Dużo gorzej poszło im na Podkarpaciu (1,7 proc.) i Lubelszczyźnie (2,7 proc.).
Źródło: tvn24.pl