Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24
Hetman: Bezpieczeństwo oznacza wiedzę. Wiedzę o tym, kto w naszym kraju może być piątą kolumną
Hetman: Bezpieczeństwo oznacza wiedzę. Wiedzę o tym, kto w naszym kraju może być piątą kolumnąTVN24
wideo 2/5
Hetman: Bezpieczeństwo oznacza wiedzę. Wiedzę o tym, kto w naszym kraju może być piątą kolumnąTVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

We wtorek premier Donald Tusk poinformował, że wydał zarządzenie w sprawie powołania komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich na bezpieczeństwo wewnętrzne i interesy Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2004-2024. - Na przewodniczącego szefa tej komisji, na wniosek ministra sprawiedliwości, (...) powołujemy szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, pana generała Jarosława Stróżyka - przekazał.

Tusk: wydałem zarządzenie w sprawie powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w latach 2004-2024
Tusk: wydałem zarządzenie w sprawie powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w latach 2004-2024TVN24

Do tej kwestii odnieśli się we wtorkowym wydaniu "Faktów po Faktach" posłowie - Krzysztof Hetman (Trzecia Droga) i Marcin Bosacki (Koalicja Obywatelska). Obaj są kandydatami w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu obejmującego Wielkopolskę.

Bosacki: komisja powinna zająć się Macierewiczem

- Wyborcy od nas oczekują bezpieczeństwa i profesjonalizmu. I pan generał Stróżyk, były wiceszef wywiadu NATO, były szef fundacji Stratpoints, która badała wpływy rosyjskie w przestrzeni medialnej, w tym w mediach społecznościowych. To jest najlepszy człowiek, który tej komisji będzie przewodniczył - ocenił Bosacki.

CZYTAJ TEŻ: Kim jest generał Jarosław Stróżyk

Zwracał uwagę, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami". - Pan Macierewicz, zostając szefem MON-u w 2015 roku, jedną z pierwszych rzeczy, które zrobił, to było wejście w nocy i rozbicie komórki wywiadu NATO w Warszawie. I to jest coś niesamowitego - stwierdził.

Jak dodał, "ten katalog trzeba rozszerzyć właśnie o propagandę rosyjską w sieci i powiązania kont skrajnej prawicy, zarówno niektórych kont bliskich Konfederacji, jak i PiS-owi, z tymi wysiłkami propagandowymi Rosji". Mówił w tym kontekście też o aferze mailowej. - W jaki sposób tysiące, być może dziesiątki tysięcy maili o bardzo wrażliwych danych szefa KPRM-u, pana (Michała - red.) Dworczyka, czyli najbliższego współpracownika premiera, dostało się prawdopodobnie najpierw w ręce Rosjan lub Białorusinów, a potem do polskiej przestrzeni publicznej i w jaki sposób to było wpuszczane - dodał.

Bosacki: komisja powinna zająć się oczywiście otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami
Bosacki: komisja powinna zająć się oczywiście otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniamitvn24

- Ja byłem niecałe dwa tygodnie temu w Ukrainie, ponieważ sytuacja na wschodzie jest coraz bardziej groźna. Ukraina niestety schodzi z pierwszych stron gazet czy z czołówek wiadomości telewizyjnych, ale tam Rosjanie idą do przodu, Rosjanie niszczą ukraińską infrastrukturę - podkreślał Bosacki. - To nie tylko chodzi o Polskę, ale też o region, to jest to, czy będziemy żyli my i nasze dzieci w bezpiecznym kraju, czy niestety w kraju, który jest pod coraz większym naciskiem Rosji - dodał.

Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Hetman wyraził nadzieję, że wyborcy "mogą spodziewać się przede wszystkim rzetelności, dojścia do prawdy w ciszy, w spokoju, w trybie niejawnym, bez medialnej szopki, bez przesłuchań, bez świadków, tak jak zapowiedział pan premier, bo rzeczywiście jest co sprawdzać". - Należy sprawdzić, dlaczego pan Macierewicz cofnął modernizację polskiej armii o wiele lat, dlaczego zamiast sześciu, ośmiu baterii Patriot, mamy tylko dwie, dlaczego zerwano kontrakt na wielozadaniowe śmigłowce bojowe - mówił.

Poseł Trzeciej Drogi dodał, że należałoby sprawdzić również "takie zachowania jak pana premiera Morawieckiego, który od co najmniej dwóch lat uwiarygadnia, jeżdżąc po całej Europie, najbardziej populistyczne i skrajnie prawicowe ugrupowania, które nawet nie kryją tego, że są finansowane przez Rosję".

Hetman: rzeczywiście jest co sprawdzać 
Hetman: rzeczywiście jest co sprawdzać TVN24

Hetman zwracał uwagę, że "każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota". - Czy to bezpieczeństwo militarne, które gwarantuje nam Sojusz Północnoatlantycki, czy bezpieczeństwo związane z przemysłem obronnym, które chce wspierać Unia Europejska - powiedział.

Jak dodał, "to ma być jeden z głównych priorytetów nowej kadencji Parlamentu Europejskiego, stworzenie programu pomocowego, systemowego wsparcia dla przemysłu obronnego, który ma wystartować od 1 stycznia 2025 roku".

- Bezpieczeństwo oznacza wiedzę. Wiedzę o tym, kto w naszym kraju może być tą piątą kolumną. Nie tylko przez pryzmat takich bardzo sensacyjnych rzeczy, jak pan sędzia Szmydt, czyli klasycznego rosyjskiego czy też białoruskiego szpiega, ale także osób, które są opiniotwórcze i wpływają na opinię publiczną - ocenił poseł Trzeciej Drogi.

CZYTAJ TEŻ: Czerwona nota Interpolu za Szmydtem. Jest wniosek

Jak dodał, "ten wpływ może być także realizowany przez media". - O tym też mówił pan premier Tusk i ja się z nim zgadzam absolutnie. I biorąc pod uwagę to zagrożenie, które mamy za wschodnią granicą, nie mam najmniejszych wątpliwości, że tę wiedzę musimy posiadać, czy w naszym kraju nie ma tej piątej kolumny. A można podejrzewać, że jest i to od dawna - stwierdził.

"W Europie już dzisiaj wszyscy wiedzą, że tym przesmykiem suwalskim jest cała Polska"

Obaj komentowali też zapowiedź projektu budowy żelaznej kopuły nad Europą.

Bosacki wierzy, że europejskie kraje są w stanie się porozumieć w tej kwestii. - Nie wierzę, że Portugalia będzie dawała do tego wspólnego projektu aż tyle, co Polska czy kraje bałtyckie, bo po prostu tam jest mniejsze poczucie zagrożenia, ale wierzę, że po lutym 2022 roku w elitach europejskich zachodniej Europy, niemieckich, francuskich, ale też tych południowych, wreszcie nastąpiło zrozumienie, że nasza część kontynentu jest w sposób absolutnie żywotny zagrożona ze wschodu polityką Władimira Putina - powiedział.

- I mamy w tej chwili zielone światło, żeby być przywódcą w budowie Europy obronnej, Europy bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że dostaniemy też funkcję komisarza obrony w nowym rozdaniu po wyborach europejskich - dodał.

Hetman ocenił, że "tarcza to jest nasza polska racja stanu, bo jeśli mówimy o wrażliwym miejscu, jakim jest przesmyk suwalski, to jestem przekonany, że w Europie już dzisiaj wszyscy wiedzą, że tym przesmykiem suwalskim jest cała Polska, która broni dostępu Władimirowi Putinowi do Europy Zachodniej".

"W Europie już dzisiaj wszyscy wiedzą, że tym przesmykiem suwalskim jest cała Polska"
"W Europie już dzisiaj wszyscy wiedzą, że tym przesmykiem suwalskim jest cała Polska"tvn24

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od poniedziałku 17 czerwca wszyscy kierowcy z taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana zasad ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób i ułatwić pracę policji.

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Źródło:
PAP

W parku rozrywki w Portland doszło do awarii jednej z atrakcji. Blisko 30 osób na około pół godziny zawisło nad ziemią w mocno wychylonych pozycjach. Do incydentu doszło w dniu otwarcia lunaparku w nowym sezonie.

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Źródło:
CNN

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. Lokalnie może sypnąć gradem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niebezpiecznie w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dane około 10 milionów pacjentów przez lata były narażone na kradzież. Dzięki zgłoszeniu sygnalisty udało się załatać luki w aplikacjach używanych przez apteki i lekarzy - poinformował w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Zastrzegł jednak, że nie ma gwarancji, że dane nie wyciekły.

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Ogromny pożar zabytkowego neogotyckiego pałacu Stolbergów we Wrocławiu udało się ugasić. Akcja straży pożarnej trwała przez całą noc aż do poniedziałkowego poranka. Po kilku godzinach ogień znów się pojawił, strażacy ponownie musieli dogaszać pożar. Nikt nie został poszkodowany.

Pożar w opuszczonym pałacu. Strażacy walczyli z ogniem całą noc

Pożar w opuszczonym pałacu. Strażacy walczyli z ogniem całą noc

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Antycyklon afrykański, którego nazwano Minos, nadciąga nad Włochy. Sprawi, że temperatura powietrza sięgnie miejscami 42-43 stopni Celsjusza. Według prognoz meteorologów upał ma być piekielny i dlatego zjawisku, które ja przyniesie, nadano imię z sędziego z "Boskiej komedii" Dantego. Minos, bo o nim mowa, wyznaczał miejsce grzesznym duszom. 

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z Piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z Piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Jestem w parlamencie już kolejną kadencję i naprawdę nie zaskakują mnie tego rodzaju rzeczy - mówił w TVN24 Michał Wójcik z Suwerennej Polski. Odnosił się do swojego partyjnego kolegi Dariusza Mateckiego, który w nocy z czwartku na piątek wszedł na dach budynku Sejmu.

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Źródło:
TVN24

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Szefowie unijnych państw i rządów będą negocjować w temacie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Głównymi negocjatorami Europejskiej Partii Ludowej będzie premier Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Źródło:
PAP, RMF FM

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić przygotowuje zgodę na otwarcie największej w Europie kopalni litu - przekazał "Financial Times". Projekt eksploatacji "białego złota" w Serbii wstrzymano kilka lata temu po masowych protestach społecznych.

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Źródło:
PAP

Na konferencji pokojowej w Szwajcarii zawarto porozumienie w trzech ważnych dla Ukrainy kwestiach. Polska przegrała na Euro z Holandią. Nie żyje chłopiec, który wpadł pod kosiarkę. Od poniedziałku rusza monitoring recept na opiody. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 17 czerwca.

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl, Reuters

Awantura o królika we wrocławskim przedszkolu. Zdaniem aktywistów był "skrajnie zaniedbany" i dlatego go odebrali. Dyrektorka przedszkola jest innego zdania i zawiadomiła policję o kradzieży.

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Źródło:
tvn24.pl

845 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek zarejestrowano aktywność rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95 - podały ukraińskie media, powołując się na wpisy w kanałach monitorujących na Telegramie. Siły rosyjskie zrzuciły na Charków bombę lotniczą. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Syn prezydenta Serbii Danilo Vuczić uczestniczył w bójce serbskich kibiców z albańskimi, do której doszło przed niedzielnym meczem mistrzostw Europy pomiędzy Serbią i Anglią w Gelsenkirchen.

Bójka kibiców przed meczem Euro. Wśród uczestników syn prezydenta

Bójka kibiców przed meczem Euro. Wśród uczestników syn prezydenta

Źródło:
PAP

Strzelanina niedaleko Austin, w stanie Teksas. Doszło do niej podczas obchodów święta Juneteenth, upamiętniającego ostateczne zniesienie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Dwie osoby zginęły, a sześć, w tym dwoje dzieci, zostało rannych.

Strzelanina podczas koncertu. Są zabici i ranni

Strzelanina podczas koncertu. Są zabici i ranni

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiła przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kilkadziesiąt interwencji przeprowadzili strażacy w związku z burzą, która przeszła w niedzielę nad Warszawą. Ich działania dotyczyły przede wszystkim konarów czy gałęzi, które spadały na ulice i chodniki.

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

"Z okazji jutrzejszego Dnia Ojca mam bardzo ważną wiadomość dla wszystkich tatusiów... ZAKŁADAJCIE KASKI!" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych Gordon Ramsay. Kucharz poinformował, że doznał "poważnego wypadku podczas jazdy na rowerze".

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl